POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - Lipiec 2006


2006.07.31
Zapraszam do obejrzenia zbioru slajdów z prezentacji "Zmiany przepisów  2006. Trójbój siłowy, wyciskanie leżąc" zaprezentowanej na
V Kursokonferencji Metodyczno-Naukowej PZKFiTS.  Są to zmiany już obowiązujące na świecie, lecz jeszcze nie wprowadzone do tekstu jednolitego "IPF Technical Rules". W "zmianach" znalazły się również tendencje i przewidywania wyrażane przez Komisję Techniczą IPF.

2006.07.29
Galeria zdjęć z
V Kursokonferencji Metodyczno-Naukowej PZKFiTS, która odbyła się w dniach 23-25 w Cetniewie.

2006.07.26
 Miło mi jest poinformować o planowanym wstąpieniu w związki małżeńskie dwójki naszych sędziów -
Sylwi Łodzińskiej i Rafała Kobrzyńskiego. Ślub odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca. Będzie to pierwsze w Polsce małżeństwo dwójki sędziów trójboju siłowego. Przyszłej młodej parze w imieniu swoim i grona sędziowskiego gratuluję! i składam najserdeczniejsze życzenia wielu lat spędzonych razem w szczęściu i zdrowiu oraz dalszej aktywnej działalności sędziowskiej.
Przewodniczący Kolegium Sędziów, Włodzimierz Laskowski, nadesłał zdjęcia, które prezentuję w kolejnej galerii zdjęć

2006.07.25
Międzynarodowa Federacja Trójboju Siłowego rozpoczyna od 1-go stycznia wydawanie dwumiesięcznika branżowego
"The International Powerlifter". Prenumerata roczna ma kosztować 25 Euro w Europie i 30 Euro w pozostałej części świata. Chętni na prenumeratę proszeni są o wpłacanie pieniędzy do 30 listopada 2006 r. Więcej informacji na stronie internetowej IPF.
***
Lista przebadanych ukraińskich i rosyjskich zawodników na mistrzostwach kraju w trójboju siłowym została oficjalnie podana do publicznej wiadomości - 11 Rosjan (-ek) i 19 Ukrańców (-ek). Są na niej znane nazwiska, wśród nich multi rekordziści i rekordzistki.


2006.07.24
Po dodatkowych eliminacjach na
Pucharze Burmistrza Dzielnicy Warszawy Praga Południe w Wyciskaniu Leżąc  wyłoniona została reprezentacja kobiet na Mistrzostwa Europy Kobiet Wyciskaniu Leżąc w Bordeaux we Francji:
kat. 44: Justyna Kozdryk "Kraska-Jasieniec, Monika Górecka "Nike"-Żagań;
kat. 48: Dorota Nowak "Tur"-Ryki;
kat. 60: Urszula Foryś "Syrenka"-Warszawa;
kat. 82,5: Dorota Szczepanik "Azory"-Kraków;

kat. +90: Anna Śliwińska "Tęcza-Społem"-Kielce.
***
Pierwsza część galerii zdjęć z warszawskiego Pucharu - start kobiet.  Część druga - starty mężczyzn i część trzecia - dekoracja mężczyzn. Jeśli dojdą do skutku obiecane filmy z tego Pucharu , nie omieszkam przedstawić ich Czytelnikom.  
***
Z okazji Dni Ryk odbędą się 26 sieprnia br. w Rykach w kinie "Renesans" (czyli tam gdzie zwykle) Otwarte Mistrzostwa Ryk w Wyciskaniu Leżąc. Organizator, najlepszy klub w Polsce w ostatnich czterech latach w klasyfikacji seniorek i seniorów w wyciskaniu leżąc, MKS "Tur"-Ryki serdecznie zaprasza wszystkich chętnych i prosi o zapoznanie się z regulaminem zawodów.  


2006.07.23
Wczorajszy
Puchar Burmistrza Dzielnicy Warszawy Praga Południe w Wyciskaniu Leżąc  ze względu na słoneczną pogodę odbył się w muszli Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Równolegle z zawodami wyciskania odbywał się jednocześnie konkurs pn. "Polski Herkules". Zawody wygrała wśród seniorek Justyna Kozdryk z "Kraski"-Jasieniec - 149,19 pkt. - tak wysoki wynik uzyskała dwukrotnie zaliczając podejścia z ciężarem wyższym od rekodu świata w kategorii 44 kg: 103 i 105,5 kg! Ten ostatni ciężar jest również wyższy od rekordu Polski o 0,5 kg, ale z tych zawodów rekordy Polski nie były zaliczane. Kategorię juniorek wygrała Dorota Nowak - "Tur"-Ryki - 95,91 pkt. za 75 kg w kat. 52 kg. Wśród seniorów i juniorów wygrał zasłużenie zawodnik gospodarza - Karol Kołtoński z "Herkulesa'-Warszawa - 163,18 pkt., co dało 270 kg w kat. 110 kg (z 8 kg niedowagi). Sędziowanie było na poziomie mistrzostw Polski. Symptomatyczny jest spadek poprawności techniki wyciskania zawodników, zwłaszcza w cięższych kategoriach - w kat. 100 kg tylko jedno podejście zaliczone, w kat. 110 - 3 podejścia zaliczone, kat. 125 kg - 2 podejścia zaliczone, w kat. 75 i 90 kg - wszystkie podejścia spalone. Tematem spalonych podejść niebawem się zajmę, bo jest to trend nie tylko ogólnopolski, ale i światowy. Na razie proponuję zapoznać się z pełnymi wynikami Pucharu. Galerię zdjęć zamieszczę jutro.

2006.07.20
Polskich zawodników i zawodniczki, zwłaszcza przygotowującym się do Pucharu Polski w trójboju siłowym, zachęcam do zapoznania się i stałego zaglądania na dwie ważne witryny związane z zabronionym dopingiem: World Anti-Doping Agency i Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Pierwsza jest witryną źródłową, jeśli chodzi o środki i metody zabronione (wejdź: Prohibited List- są na niej do pobrania wykazy środków zabronionych); druga - PTMS - zawiera listę leków dozwolonych. Ta druga lista nie musi być wolna od pomyłek ludzkich, warto więc zweryfikować składniki wybranego leku w liście środków zabronionych. Pamiętać należy, że niewinne z pozoru leki, stosowane np. u dzieci, mogą zawierać zabronione substancje, które dadzą pozytywny wynik testu antydopingowego.
Zawodnik w przypadku choroby obowiązany jest poinformować lekarza o możliwości badania antydopingowego i prosić o leki nie zawierające niedozwolonych substancji.  Listę środków farmakologicznych zabronionych w Polsce można uzyskać ze strony Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, jak również poszerzyć przy pomocy tej witryny swoją wiedzę odnośnie przeprowadzanych procedur i wyników badań antydopingowych.
WADA udostępniła prosty, ale ciekawy quiz dotyczący badań antydopingowych i dopingu. Quiz jest wielojęzyczny, m.in. w polskiej wersji językowej, składa się z 10 pytań; mierzony jest czas odpowiedzi. Warto test przerobić kilkukrotnie, bo pytania się zmieniają. Autorowi niniejszej witryny przejście testu zajęło początkowo 30,7 sek. czym znalazł się na 195 miejscu listy rankingowej. Młodszym Czytelnikom z pewnością wystarczy krótszy czas i zajmą wyższe miejsce na liście - proszę spróbować! Kilkukrotne przejście testu powoduje przyspieszenie tempa jego wypełniania i podwyższenie poziomu swojej wiedzy z poruszanego tam zakresu.

2006.07.19
Wieczorna interpretacja ze strony Federacji Rosyjskiej: dyskwalifikacje Federacji Rosyjskiej i Ukraińskiej ma podtekst polityczny, podjęte by obie federacje nie uczestniczyły w wyborze władz w kongresie sprawozdawczo-wyborczym IPF w przyszłym roku. Zaznaczono, że we władzach IPF brakuje przedstawicieli trzech światowych mocarstw w trójboju siłowym - Rosji, Ukrainy i Polski. Na zbiorczym wykazie pokazano ilości pobranych w tym roku próbek od zawodników i zawodniczek startujących na zawodach pod egidą IPF.
***  
Echa dyskwalifikacji przez IPF w federacji rosyjskiej i ukraińskiej są podobne: w obu federacjach działacze zaapelowali do zawodników, aby nie było żadnej wpadki na najbliższych wielkich zawodach - za miesiąc odbędzie się Puchar Ukrainy, a za dwa miesiące Puchar Rosji w trójboju siłowym. Na tych zawodach działacze spodziewają się dalszych międzynarodowych kontroli antydopingowych IPF. Podkreślają, że kontrole takie mogą zbadać dowolną startującą osobę, a nie tylko kadrę narodową. Federacja Rosyjska wprost prosi o brak udziału w Pucharze Rosji osób stosujących zabroniony doping, aby nie komplikować i tak skomplikowanej sytuacji. Sytuacja według nich jest na tyle poważna, że na oficjalnej witrynie Rosyjskiej Feredacji Trójboju Siłowego podano okres od momentu zażycia anabolików w ciągu którego próbka zbadana przez laboratorium antydopingowe w Kolonii (Niemcy) da wynik pozytywny.

2006.07.18
W czasie gdy obradował  Krajowy Zjazd Delegatów PZKFiTS  organ IPF -  IPF Executive Committee -
zawiesił starty Ukraińskiej Federacji Trójboju Siłowego w okresie 2006.09.01-2007.12.31. IPF tłumaczy swoją decyzję dużą ilością pozytywnych badań antydopingowych z międzynarodowych i europejskich zawodów trójboju siłowego oraz badań wykonywanych poza zawodami. Dyskwalifikacji dokonano w oparciu o przepisy 12.6 i 12.6.1 przepisów antydopingowych IPF (wystąpiło cztery lub więcej pogwałceń tych przepisów). Okres zawieszenia Federacji Rosyjskiej i Ukraińskiej jest czasem danym obu federacjom na podjęcie zorganizowanych działań w walce w dopingiem zgodnie ze standardami WADA. Od 1-go stycznia 2008 obie federacje otrzymają jeden rok próbny - w przypadku jakiegokolwiek pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej u zawodników (-czek) którejś z tych federacji , zostanie ona ponownie zawieszona na okres roku. Szerzej o zawieszeniu obydwóch federacji pisze  na stronie IPF  w nowościach (news).

2006.07.17
W czasie obrad
IV Krajowego Zjazdu Delegatów PZKFiTS przedstawiono ranking klubów za minioną kadencję Zarządu - 2002-2006. Ranking sporządzono w oparciu o miejsca drużynowe, po uprzedniej weryfikacji protokołów zawodów zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym wewnętrznymi, dotyczących sędziowania, organizowania i weryfikowania zawodów. Nagrody przyznano w trzech klasyfikacjach: trójboju siłowym seniorów i juniorów (dla celów rankingu połączono juniorów do lat 20 i 23) oraz wyciskania leżąc seniorów. Wyróżniono młodzików w trójboju siłowym. Zgodnie z obowiązującym w trójboju siłowym nazewnictwem termin "seniorów" czy "juniorów" oznacza zarówno mężczyzn, jak i kobiety, tak więc ranking jest sumą dokonań zespołów męskich i żeńskich. Zmieniło to w oczywisty sposób wyniki rankingu.
Trzy
najlepsze kluby polskie w poszczególnych klasyfikacjach za okres  2002.07.13 - 2006.07.12:
Trójbój siłowy - seniorzy i seniorki:
  1.
KS"Tęcza-Społem" - Kielce - 62 pkt,
  2.
KS "Kobra-Jass" - Kościan - 49 pkt.,
  3.
TKKF "Śródmieście" - Legnica - 48 pkt.
Trójbój siłowy - juniorzy i juniorki (do 20 i 23 lat):
  1.
UKS "Impuls" - Warszawa - 113 pkt.,
  2.
KS "Tęcza-Społem" - Kielce - 90 pkt.,
  3.
KS "Włókniarz" - Białystok  - 69 pkt.
Trójbój siłowy  - młodzicy i młodziczki:
  1.
UKS "Impuls" - Warszawa - 41 pkt.,
  2.
KS "Wisła" - Puławy - 38 pkt.,
  3.
KS "Włókniarz" - Białystok - 36 pkt.
Wyciskanie leżąc - seniorki i seniorzy:
  1.
MKS "Tur" - Ryki - 54 pkt.,
  2.
TKKF "Azory" - Kraków - 53 pkt.,
  3.
UKS "Pover-Kuźnik" - Chorzów - 43 pkt.
Wyciskanie leżąc - juniorzy i juniorki:
  1.
UKS "Impuls" - Warszawa - 109 pkt.,
  2.
UKS "Eugen" - Knurów - 92 pkt.,
  3.
MOSSiRF "Relax" - Kamienna Góra - 42 pkt.
Wyciskanie leżac - młodzicy i młodziczki:
  1.
UKS "Eugen" - Knurów - 56 pkt.,
  2.
LZS "Olszanka" - Pogorzela - 39 pkt.,
  3.
UKS - Jastarnia - 36 pkt.


2006.07.13
Dzisiaj w Warszawie obradował IV Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. Delegaci udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi oraz zatwierdzili  poprawki do Statutu dostosowujące go do prawa unijnego. Delegaci w głosowaniu tajnym wybrali nowe władze na następną kadencję (2006-2010): Zarząd i Komisję Rewizyjną. Po wyborach Zarząd i Komisja Rewizyjna ukonstytuowały się:
Skład Zarządu:
 
Paweł Filleborn - prezes,
 
Andrzej Michalak - wiceprezes ds. kulturystyki,
 
Marek Kruszewski - wiceprezes ds. trójboju siłowego i wyciskania leżąc,
 
Arkadiusz Leszczyński - wiceprezes ds. fitness,
 
Józef Stelmasiak - skarbnik,
 
Wiesław Czerski - członek.
 
Wojciech Kardynalski - członek,
 
Bogdan Kaszuba - członek,
 
Mirosław Łukasiuk - członek,
 
Leszek Michalski - członek,
 
Waldemar Nol - członek,
 
Wiesław Siwek - członek,
 
Andrzej Stachura - członek,
 
Albert Szczygielski - członek,
 
Jerzy Szymański - członek,
 
Roman Szymkowiak - członek,
 
Jacek Urbaniak - członek,
Komisja Rewizyjna:
Mirosław Grzesiuk - przewodniczący,
Janusz Łukasik - wiceprzewodniczący,
Elżbieta Jelińska - sekretarz,
Jan Lewandowski - członek,
Andrzej Środziński - członek.
W okresach pomiędzy obradami Zarządu decyzje podejmuje Prezydium Związku:
 
Paweł Filleborn - prezes,
 
Andrzej Michalak - wiceprezes ds. kulturystyki,
 
Marek Kruszewski - wiceprezes ds. trójboju siłowego i wyciskania leżąc,
 
Arkadiusz Leszczyński - wiceprezes ds. fitness,
 
Józef Stelmasiak - skarbnik,
Ogółem do władz Związku weszło siedem osób z trójboju siłowego. Zarząd na pierwszym swoim posiedzeniu wybrał trenerów kadry. W zakresie trójboju siłowego zostali nimi:
Roman Szymkowiak - trener kadry narodowej mężczyzn  w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc,
Arkadiusz Znojek - trener kadry narodowej kobiet w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc.
Powołano przewodniczących komisji sędziowskich:
Andrzej Michalak - przewodniczący Komisji Sędziowskiej ds. Kulturystyki
Włodzimierz Laskowski - przewodniczący Komisji Sędziowskiej ds. Trójboju Siłowego.
Zarząd powołał przewodniczącego Komisji Sportowej Trójboju Siłowego - został nim
Wojciech Kardynalski
Wybranym członkom władz i osobom funkcyjnym Związku gratuluję i życzę owocnej pracy oraz dużo energii i zaangażowania osobistego w sprawy im powierzone w nowej kadencji 2006-2010!
W najbliższych dniach przedstawię galerię z obrad IV Krajowego Zjazdu Delegatów PZKFiTS.
 
2006.07.12
Jutro w Warszawie odbędzie się
Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. Walny Zjazd dokona zmian w Statucie Związku oraz wybierze władze na lata 2006-2010.

2006.07.11
Organizator
Pucharu Burmistrza Dzielnicy Warszawy Praga Południe w Wyciskaniu Leżąc zaprasza na zawody 22 lipca br. do Parku Skaryszewskiego . Przy zawodach odbędzie "Herkules Polski" - konkurencje zapożyczone z podnoszenia ciężarów i zawodów strongmen. Odprawa zawodników i zawodniczek odbędzie się o godz. 8:00 w dniu 22 lipca, ważenie o godz. 9:00, start o godz. 11:00. Zgłoszenia uczestników do 22 lipca - kontakt z organizatorem podany jest w regulaminie zawodów. Można również zgłosić się bezpośrednio na odprawie technicznej, o godz. 8:00 w Parku Skaryszewskim. Jeśli pogoda nie dopisze zawody odbędą się w KS "Herkules" przy ul.Dąbrówki 9/11.
Organizator poinformował, czego nie ma w regulaminie, że trzy najlepsze kobiety otrzymają puchary.
Zawody są również dodatkowymi
eliminacjami do sierpniowych Mistrzostw Europy Kobiet i Mężczyzn w Wyciskaniu Leżąc.

2006.07.10
Wczoraj  na oficjalnej stronie IPF pojawiła się informacja o
zawieszeniu startów Rosyjskiej Federacji Trójboju Siłowego przez IPF Executive Committee (najwyższy organ kierowniczy, działający poza poza kongresami IPF) w okresie 2006.09.01-2007.12.31. IPF najprawdopodobniej wykorzystał artykuł 10 i 11 aktualnych przepisów antydopingowych, nakładających również kary zawieszenia na kraje członkowskie za niestosowanie przepisów antydopingowych w szerokim tego słowa znaczeniu. Informacje pojawiające się na oficjalnej stronie IPF następują po procesach odwoławczych, należy więc uznać, że zawieszenie Rosyjskiej Federacji nie zostanie cofnięte.

2006.07.09
Na
Mistrzostwach Europy Weteranów w Trójboju Siłowym, które rozgrywane są w czeskim Prostejowie, Polacy odnieśli zwyczajowe sukcesy - tytułu mistrzowskie uzyskali: Maria Szymkowiak w kat 56 kg w grupie weteranek I  (startując po sezonie seniorskim), zaliczając 362,5 kg w trójboju; w grupie I weteranów:  Leszek Waśniowski, sędzia z Puław, w kat. 52 kg uzyskał 330 kg, Jan Weigiera startując po raz pierwszy w MEW - 840 kg po sezonie seniorskim jest bardzo wysokim wynikiem, nawet w kat. 90 kg, w której zakopiański mistrz wystartował. Jan Wegiera za swój wynik uzyskał 559,9 pkt. Wilks'a i zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji Mistrza Mistrzów
W grupie II weteranów etatowy mistrz Europy weteranów,
Stefan Sochański dał znakomity przykład walki swoim zawodnikom, ponownie zdobywając złoty medal wynikiem 690 kg w kat. 90 kg. Tadeusz Hul w kat. 110 kg również zdobył złoty medal odstawiając przeciwników na kilkadziesiąt i sto kilkadziesiąt kilogramów - 792,5 kg w trójboju.
W grupie weteranów III (do lat 70) medal brązowy zdobył
Mirosław Orłowski w kat. 100 kg uzyskując 502,5 kg.  4-te miejsce w kat. 60 kg zajął Antoni Kaliński z wynikiem 425 kg w trójboju. Natomiast nasz najstarszy stażowo zawodnik na tych zawodach - Adam Jasiński spalił przysiad na 230 kg w kat. 67,5 kg weteranów II (wystartował jeszcze w wyciskaniu - 140 kg i w martwym ciągu  - 205 kg).       
Dzisiaj startują najciężsi reprezentanci:
Ryszard Wszoła w kat. 125 kg i  Wiesław Tochaczek w kat. +125 kg. Trzymajmy za nich kciuki i zerknijmy co jakiś czas na stronę EPF z wynikami tych zawodów.
***

No i mamy wyniki z ostatniego dnia zawodów w Prostejovie: kolejny mistrz Europy weteranów I grupy ujrzał światło dzienne - jest nim Ryszard Wszoła startujący w kat. 125 kg. Ten wynik rzeczywiście jest tak wielki jak wielki jest jego właściciel - 937,5 kg to jeden z najlepszych wyników w seniorach w historii Polski! A olbrzymi przysiad - 382,5 kg! - nieprawdopodobnym rekordem Polski weteranów i drugim po werbkowickim rekordzie Dariusza Mirowskiego (390 kg!) wynikiem w historii Polski. Dla przypomnienia dodam, że trzeci wynik uzyskał również w Werbkowicach Michał Wilk, ale już w kat. 100 kg - 380,5 kg. Wynik Ryszarda Wszoły jest tak duży, że w przeliczeniu na punkty Wilks'a - 535,7 pkt. - ustępuje mu tylko wynika Jana Wegiery. Tym samym w klasyfikacji Mistrza Mistrzów Ryszard Wszoła zajął drugie miejsce po mocarnym zakopiańczyku.
Ostatni, najcięższy Polski zawodnik, Wiesław Tochaczek, spalił wyciskanie na 190 kg. Wieśka być może zobaczymy na Pucharze Polski w trójboju siłowym w Warszawie, gdzie będzie miał możliwość poprawienia tegorocznego wyniku.

Trzech mistrzów Europy w grupie I: Leszek Waśniowski, Jan Wegiera i Ryszard Wszoła zajęło drużynowo 5-te miejsce. Dwóch zawodników więcej mogłoby dać drużynie pierwsze miejsce.
Drużyna "starszaków" zajęła 4-te miejsce z dorobkiem 31 pkt. - tu również dwóch zawodników więcej mogło dać trzecie miejsce w Europie. 

2006.07.08
W związku z przenosinami witryny na inny serwer w ciągu ostatnich kilku dni wystąpiły kłopoty z prawidłowym wyświetlaniem  witryny, za co serdecznie przepraszam Czytelników.
 

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2006-05-21