POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - grudzień 2003

2003.12.31
Kolejne archiwalne rekordy Polski aktualne na koniec  roku 1997. Warto przypomnieć sobie twarze i nazwiska zawodniczek i zawodników, do których kiedyś należały rekordy Polski, a dzisiaj niewiele osób je pamięta i wspomina. W przyszłym roku postaram się przybliżyć
starych mistrzów i mistrzynie oraz rozwój mistrzostw Polski w szeroko rozumianym powerliftingu.
Aktualne rekordy Polski z dniem dzisiejszym powiększą zbiory archiwum.
A w nowym roku 2004 oprócz zdrowia i dobrego samopoczucia autor witryny życzy wszystkim zawodnikom i zawodniczkom rekordów życiowych,. medali z cenniejszych metali, satysfakcji z treningów i dobrego klimatu na zawodach. Wszystkim sędziom udanych sędziowań, a trenerom - udanych wychowanków i docenienia ich pracy. 

2003.12.30
Aktualny spis rekordów Polski jest inny niż stosowany jeszcze parę lat temu. Przeglądając archiwum rekordów Czytelnicy znajdą układ istniejący przez ponad 10 lat - wyniki pogrupowane poziomo według najważniejszych kategorii wiekowych: juniorzy młodsi + juniorzy + seniorzy, weterani 40-49 lat + 50-+50 lat (wtedy nie było kategorii wiekowej +60 lat). Bez zmian, czyli w starym układzie, zamieściłem zestawienie rekordów Polski sprzed 4 lat, wg
stanu na dzień 31 grudnia 1999.   

2003.12.28
Uzupełniona i poprawiona  galeria zdjęć z Mistrzostw Polski Młodzików w Trójboju Siłowym. Zdjęcia podiumowe zostały powiększone do 800 pikseli szerokości.  W galerii znalazło się 70 zdjęć (5,21 MB zdjęć plus 313 kB miniatur), w tym
największy podniesiony w Polsce przez młodzika ciężar - 290 kg!
Pan
Henryk Ostrykiewicz z Tomaszowa Lubelskiego zdał pozytywnie egzamin praktyczny na sędziego II klasy państwowej. Gratulujemy! (Egzamin ten znalazł odbicie w galerii). 

2003.12.26
Autor przygotował prezent świąteczny dla Czytelników - zawodników i sędziów: w dziale Historia umieścił pierwsze oficjalne przepisy techniczne wykonywania czterech bojów. Tak, tak to nie pomyłka! Zanim z plejady sprawdzianów siły wyewoluował trójbój siłowy rozgrywano oficjalnie dwubój, trójbój i czwórbój. Przy czym w zależności od organizatora zawody składały się z różnych konkurencji, z różną kolejnością rozgrywania bojów.
Zmienił się termin i miejsce rozgrywania Mistrzostw Świata Weteranów w Wyciskaniu Leżąc - na
15-18 kwietnia 2004 w Trencinie na Słowacji.
Zmienił się termin rozegrania Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Leżąc na
25-29 sierpnia 2004 r.

2003.12.25
Autor witryny składa wszystkim jej Czytelnikom serdeczne życzenia Spokojnych,
Pogodnych i Zdrowych Świąt oraz odpoczynku od życia codziennego.
Pospieszyłem się na Święta  i oto  galeria zdjęć z Mistrzostw Polski Młodzików w Trójboju Siłowym - część pierwsza. Dalsze zdjęcia pojawią się w okolicy Nowego Roku. Podobnie z filmami.


 

2003.12.23
Wstępnie zatwierdzony kalendarz imprez na rok 2004. Na razie bez podanych miejscowości rozgrywania podanych zawodów ogólnopolskich.

2003.12.18
Po wczorajszym padzie serwera podmieniłem pliki na najaktualniejsze. Gdyby jednak jakieś elementy witryny nie działały to proszę e-mejlem dać mi znać.
Trochę poszerzony i uzupełniony poradnik dla początkujących  "Twój pierwszy start"

2003.12.17
Dwa pliki video z MPM w TS: walka o rekord Polski w martwym ciągu pomiędzy Ernestem Bijakiem a Łukaszem Magierą w kat. 75 kg. Ciężar 220,5 kg. W tle Ernesta widoczny jego trener klubowy, Stefan Sochański.
Perfekcyjna technika martwego ciągu
Łukasza Toczyłowskiego na ciężarach 245 i 260 kg. Proszę zwrócić uwagę na dwa elementy techniki: 
- zabranie sztangi z pomostu (położenie i ruch części ciała zawodnika w momencie gdy sztanga zaczyna się wyginać w górę - zwiększanie wygięcia gryfu realizowane jest poprzez podnieniesie głównie górnej części prostującego się tułowia; biodra zaczynają pracować dopiero po podniesieniu ciężaru na kilka centymetrów)
- końcowe wyciągnięcie sztangi (położenie kolan względem gryfu i płynne zakończenie wyprostu kolan i tułowia).
Podejścia Toczyłowskiego proponuję obejrzeć w zwolnionym do 40-60% tempie oraz śledząc klatka po klatce przeanalizować strukturę ruchu zawodnika w obu podejściach. 
Podobną technikę wykorzystują: brązowy medalista kat. 90 kg tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów w trójboju siłowym, Karol Kopienka z "Kobry-Jass"-Kościan oraz zwycięzca tegorocznych Mistrzostw Świata Mężczyzn w trójboju siłowym, Jarosław Olech z "Tęczy-Społem"-Kielce. Ci dwaj arcymistrzowie ciągów mają stosunkowo dłuższy tułów w stosunku do długości nóg i technika sumo w ich wydaniu przyjmuje jeszcze czystszą formę charakteryzując się bardzo krótkim ruchem.

2003.12.16
Zaktualizowane rekordy Polski o MPM w TS z Puław. Wyniki (łącznie z pełnym zapisem startów) z tych zawodów uzupełnione o rekordy Polski młodzików i... juniorów młodszych! Choć młodzicy startują bez sprzętu trójbojowego, to po raz pierwszy udało się trzem młodzikom poprawić rekordy Polski juniorów młodszych, a więc rekordów ustanawianych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu trójbojowego. W kat. 90 kg
Łukasz Toczyłowski z "Włókniarza"-Białystok wycisnął 170 kg - nowy rekord juniorów młodszych, w martwym ciągu i trójboju wyrównał rekordy juniorów młodszych - odpowiednio 270 kg i 665 kg. W  kat. 110 kg Karol Pasieka z "Impulsu"-Warszawa wycisnął 155 kg, co również jest rekordem juniorów młodszych. Trzeci rekordzista juniorów młodszych, Paweł Krasowski z "Włókniarza", w martwym ciągu uzyskał 290 kg, paląc próbę na 300 kg! A wszystko w kategorii 100 przy blisko 10 kg niedowagi! W trójboju do rekordu jun. mł. zabrakło Pawłowi tylko 15 kg.
Poza tymi trzema mocarzami proponuję zwrócić w przyszłości uwagę na jeszcze jednego utalentowanego  zawodnika -
Mirosław Safin z "Tęczy-Społem"-Kielce wycisnął 165 kg w kat. 82,5 kg, co, choć dalekie jest od rekordu  fenomenalnego wyciskacza Dawida Rapty, znacznie wybija się od wyników młodzików, również tych o długim stażu treningowym. Ci, którzy pamiętają start Tomka Lenarciaka na I-szych  MPM w Kielcach, odnajdą szybko analogię. Kwietniowe mistrzostwa Polski juniorów zapowiadają się niezwykle interesująco i emocjonująco. 
Pliki wideo ze startu m.in. wymienionych rekordzistów zamieszczę w najbliższym czasie.
Dla ułatwienia porównania rekordów w poszczególnych kategoriach wiekowo-wagowych zamieściłem tabelę skróconą rekordów Polski zawierającą suche wyniki, bez nazwisk i innych danych.  Na jednej stronie znalazły się wszystkie rekordy Polski - zarówno w trójboju siłowym,  jak i wyciskaniu leżąc. W związku z tym, gdyby któryś z Czytelników zauważył błąd lub jakiś rekord budził jego wątpliwości, to proszę o kontakt mejlowy celem poprawienia błędu.

2003.12.15
W  międzynarodowym Turnieju Bożonarodzeniowym w w
Bánowcach nad Bebravou  na Słowacji drużyna polska w składzie Tomasz Malarz,  Wiesław Tochaczek i Krzysztof Wełna zajęła drugie miejsce za Słowakami, a przed Węgrami. Krzysztof Wełna ustanowił rekord Polski wszechwag w trójboju siłowym - 945 kg (370+235+340)! 

2003.12.14
Wyniki wczorajszych Mistrzostw Polski Młodzików w Trójboju Siłowym z Puław. Dostępne dwie wersje: najlepsze wyniki wraz z klasyfikacjami - drużynową i Wlks'a oraz pełny zapis 4 podejść w każdym boju. 

2003.12.13
Na Mistrzostwach Polski Młodzików triumfy święciła drużyna trenera Stefana Sochańskiego z Białegostoku.
"Włókniarz" zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej - 52 pkt., przed UKS "Impulks"-Warszawa - 46 pktKS "Kobra-Jass"-Kościan - 42 pkt i KS "Tęcza-Społem"-Kielce - 41 pkt.  W kategorii Mistrza Mistrzów trzy pierwsze miejsca zajęli zawodnicy "Wlókniarza": Paweł Krasowki - 426,52 pkt., Łukasz Toczyłowski - 425,27 pkt., Tomasz Zambrzycki - 392,52 pkt.
A w kategorii kobiet klasyfikację Mistrzyni Mistrzyń wygrała zawodniczka SDS - Tomaszów Mazowiecki,
 Elżbieta Durczak - 289,97 pkt. Ale nie ona okazała się najlepszą punktowo zawodniczką, lecz lżejsza o blisko o 10 kg Agnieszka Zawierucha, do niedawna STS-Skarżysko-Kamienna, obecnie  z "Impulsu"-Warszawa - 303,96 pkt. (W klasyfikacji Mistrza Mistrzów porównuje się tylko punkty Wilks'a mistrzów).  Drużynówkę kobiet wygrał gospodarz zawodów "Wisła"-Puławy - 27 pkt., przed "Megatronem II" - Ełk - 18 pkt. i SDS - Tomaszów Mazowiecki - 12 pkt. 

2003.12.12
Wyniki text'owe ubiegłotygodniowych Mistrzostw Świata Kobiet i Mężczyzn w Wyciskaniu Leżąc z Trencina.
Autor strony wzbogacił galerię zdjęć Europejskiej Federacji Trójboju Siłowego swoimi fotkami z Mistrzostw Europy Kobiet w Trójboju Siłowym również z Trencina z zaprzeszłego tygodnia. 
Jutro odbędą się dwie imprezy w trójboju siłowym: jednodniowe Mistrzostwa Polski Młodzików w Puławach oraz trwający do niedzieli  Międzynarodowy Turniej Bożonarodzeniowy w
Bánowcach nad Bebravou  na Słowacji.
Po odprawie technicznej w Puławach zmieniono godziny ważenia:
  700 - 800 ważenie wszystkich kobiet,
  815 - start wszystkich kobiet,
  800 - 930 - ważenie kat. 52, 56, 60 i 67,5 mężczyzn, 
1000 - start mężczyzn: I grupa -  52 i  56, II grupa -  60 i 67,5,
1130 - 1300 ważenie kat. 75, 82,5, 90 i +90 mężczyzn,
1330 - start mężczyzn: I grupa - 75, II grupa - 82,5, III grupa - 90 i +90.
Na odprawie technicznej zgłoszono 8 zawodniczek i 67 młodzików.
Pełne wyniki MPM z Puław będą dostępne w niedzielę, wstępne - jutro przed północą.  

2003.12.11
Do linków dołączyła nowa strona "Ilanki" - Rzepin
Akademicki Puchar Świata w Trójboju Siłowym odbędzie się! Zapewnił o tym prezydent Rosyjskiej Federacji Powerliftingu, Władymir Bogaczow. Zawody będą zorganizowane z Moskwie w pierwszym lub drugim tygodniu kwietnia 2004 r. Chętni do wyjazdu niech już się szykują na zawody. Dopiero  gdy ilość startujących państw okaże się wystarczająca, zawody przejdą ponownie pod patronat IPF.

2003.12.10
Pierwsze podejścia zawodniczek w plikach video: 95 kg Jadwigi Radwańskiej w kat. 60 kg, 100 kg Edyty Bosak i 125 kg Elżbiety Gąsienicy w kat. 67,5 kg.

2003.12.09
Wymieniłem pliki video na: 200 kg Pawła Pracownika i jego rywala Aleksieja Sivokona, 210 kg Łukasza Gąsienicy-Samka, 192,5 kg (spalone) Magnusa Carlssona, 115 kg Yukato Fukushimy
Z Mistrzostw Świata z Vejle - Kanadyjczyk Lewis Noppers - 285 kg w martwym ciągu, brązowy medalista w MC kat. 67,5 kg. Duże ciężary Andrieja Malaniszewa z Rosji - 420 kg w przysiadzie i 360 kg w martwym ciągu w kat. 125 kg. 

 2003.12.08
Polska drużyna mężczyzn wygrała Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn w Wyciskaniu Leżąc w słowackim Trencinie. Dwa złote medale zdobyli - Andrzej Stanaszek w kat. 52 kg i Jan Wegiera w kat. 82,5. Medal srebrny - Paweł Pracownik w kat. 67,5 kg. Cztery medale brązowe zdobyli: Dariusz Wszoła w kat. 52 kg, Krzysztof Owsiany w kat. 56 kg, Łukasz Gąsienica-Samek w kat. 75 kg, Dariusz Mirowski w kat. 125 kg.
Nie obyło się bez rekordów świata: Andrzej Stanaszek podtrzymał formę z listopadowych mistrzostw świata w trójboju siłowym i dwukrotnie poprawiał rekordy Europy i świata - 175 i 180 kg. Czarnym koniem zawodów był Dariusz Mirowski, startujący tym razem w kat. 125 kg - w drugim podejściu poprawił rekord Europy i świata na 305 kg. Jest to zarazem absolutny rekord Polski w wyciskaniu leżąc. Atakował rekord świata w kat. 82,5 kg Jan Wegiera - 253 kg, lecz nie zatrzymał sztangi na klatce.
Rekordy Polski poza rekordzistami świata ustanowili: dwukrotnie Łukasz Gąsienica-Samek - 215 i 225 kg (poprawiając rekord swojego trenera klubowego, Jana Wegiery) w kat. 75 kg, Paweł Pracownik w kat. 67,5 kg - 200 kg, Jan Wegiera w kat. 82,5 kg - 242,5 kg.
Drużyna kobiet została piątą drużyną świata. Dwa medale srebrne zdobyły: Justyna Kozdryk w kat. 44 kg i Elżbieta Gąsienica w kat. 67,5 kg, ustanawiając jednocześnie nowy rekord Polski juniorek i seniorek - 132,5 kg.

2003.12.02
Zaktualizowane rekordy Polski kobiet w trójboju siłowym o wyniki z Trencina. Rekord Polski juniorek młodszych w wyciskaniu w kat. 44 kg poprawiła Dorota Nowak na 60 kg, z kolei Maria Szymkowiak z KS "Kobra-Jass"-Kościan poprawiła rekordy weteranek I w kat. 60 kg: martwy ciag - 155 kg, trójbój siłowy - 372,5 kg. Anna Śliwińska i Lidia Makowska poprawiły równolegle z rekordami seniorek, również rekordy juniorek.
Drużynie pomagał
Grzegorz Nocek z Warszawy, jako pomocnik trenera i tłumacz.
Debiut sędziowski zaliczył Mirosław Grzesiuk z Ełku. Po Seminarium Sędziowskim w Kielcach z ramienia IPF i zaliczeniu egzaminów na sędziego międzynarodowego na Mistrzostwach Świata Juniorów w Trójboju Siłowym w Kościanie przyszła kolej na praktykę. Mistrzostwa Europy Kobiet polski sędzia zaliczył jako Sędzia Główny kategorii do 60 kg.  Sędziował również jako sędzia boczny kategorię 82,5 kg.
Drugi z sędziów,
Arkadiusz Znojek, jako Sędzia Główny kategorii 44, 48 i 52 kg, zdał egzamin na sędziego międzynarodowego I-szej klasy, powiększając tym samym grono sędziów mogących zasiadać w Jury na wszelkich zawodach IPF i EPF. Dotychczas klasę pierwszą zdobył  były wiceprezes ds. trójboju siłowego PZKiTS, Wojciech Kardynalski z Kielc (w kwietniu 2000 r. w niemieckiej Riesie), oraz jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników,  Jan Wilczyński z Pułtuska (w listopadzie 2002 r., również w Trencinie). Ilość sędziów II klasy reprezentujących pojedyncze państwo jest ograniczona na zawodach międzynarodowych i wynosi maksymalnie 3. Sędziowie klasy I-szej tej samej narodowości nie są limitowani.

2003.12.01
 IPF potwierdził godzinną transmisję telewizyjną Eurosportu
 z Mistrzostw Świata Mężczyzn w Trójboju Siłowym z Vejle w Danii  - rozpocznie się o godz.21:30 w dniu 9 stycznia 2004 r.

 

 

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2003-11-11