POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - styczeń 2004

2004.03.31
    Niestety, nie mogę dzisiaj zamieścić pełnego przebiegu zawodów,  gdyż wyniki wymagają weryfikacji. Pełne zestawienie wyników i rekordy Polski zamieszczę dopiero  po ich zweryfikowaniu z podstawowym dokumentem zawodów jakim są karty spikera. Pewne wyniki ze skróconego zestawienia ulegną niewielkim zmianom...

2004.03.29
   Pełne zestawienie skróconych wyników w trójboju z zawodów z minionego weekendu. Ze względów czasowych na razie jest to sam trójbój, natomiast podejścia zamieszczę w środę wieczorem (późnym), zaktualizowane rekordy Polski pojawią się dzień później.
Zamieszczam przysiad w wykonaniu Dariusza Mirowskiego. Zawodnik sam sobie bandażował kolana i - jak widać - wykorzystuje je w nikłym procencie. Mając tak olbrzymi potencjał ten zawodnik po wykorzystaniu sprzętu w szybkim czasie wszedłby do grona najsilniejszych ludzi na Ziemi. Warto dodać w tym miejscu, że
najsilniejszy Polak wywodzi swoje trójbojowe korzenie ze sportu akademickiego, a już w tym tygodniu w Supraślu odbędzie się wielkie studencko-trójbojowe widowisko i być może poprawiony będzie nieoficjalny rekord Polski w liczbie startujących na zawodach trójboju siłowego. Warto obejrzeć te zawody, gdyż.. może będzie na nich obecny kolejny mocarz, który wypłynie  za kilka lat na arenie międzynarodowej?
Zapowiadałem sensacyjne wyniki z sobotniego startu i takie rzeczywiście się pojawiły.
Najsilniejszą zawodniczką Mistrzostw, a jednocześnie najlepszą (zaznaczam specjalnie, by nie mylić dwóch różnych pojęć), okazała się Maria Szymkowiak, która wynikiem 380 kg w kategorii 60 kg nie dała szans młodszym rywalkom. "Nieoczekiwanie" (celowo używam cudzysłowia, bo już na MŚ w Trencinie zawodniczki wyraziły chęć urozmaicenia startów) wystartowały wyciskaczki z TKKF "Azory"-Kraków, zdobywając 3-cie miejsce drużynowo. Preludium ich występu był udany start Edyty Bosak na Pucharze Polski w trójboju siłowym w październiku ub.r. Sobotnim startem zawodniczka pokazała, że ciężki zimowy trening nie poszedł na marne - została drugą co do siły zawodniczką uzyskując 377. 5 kg w kat. 75 kg i poprawiając rekord Polski w wyciskaniu na 107,5 kg. Wyraźną poprawę wyciskania wykazała Jadwiga Radwańska - mimo startu w trójboju zaliczyła w tym boju 110 kg.
Prawdziwą niespodziankę zgotował fanom trójboju
Paweł Pracownik, powtarzając po raz drugi powrót na trójbojowy pomost. Nie tylko wygrał z utytułowanym Mariuszem Olechem kategorię 67,5 kg, ale przy tym uzyskał wysoki wynik 710 kg, okraszony rekordem Polski w wyciskaniu - 200,5 kg. Startujący w kat. 75 kg Jarosław Olech uzyskał treningowy rezultat 730 kg, co nie wystarczyło nawet na trzecie miejsce w kat. open.
"Spodzianką" zakończył się start
Sławomira Śledzia w kat. 60 kg - jego 620 kg w trójboju jest nowym rekordem Polski seniorów. Sławek przejął schedę po młodszym z braci Olechów i godnie ją kontynuuje.
Świeżo upieczony Mistrz świata,
Jan Wegiera, zbił do 82,5 kg i wynikiem 840 kg zajął III miejsce w kat. Mistrza Mistrzów.
Kolejną "spodzianką" był wysoki wynik niedawnego młodzika,
Łukasza Toczyłowskiego w kat. 90 kg. W sprzęcie trójbojowym uzyskał on 750 kg, co przewyższa rezultat z MPM o 85 kg! W koszulce wycisnął bardzo duży na 19-latka ciężar - 200 kg.
Clou sobotniego startu był deadlifterski
pokaz siły Karola Kopienki, o kórym wspomniałem wczoraj. Ten nadzwyczaj uzdolniony do martwego ciągu młody zawodnik już nie raz zaskakiwał wyczynami w tym boju. Mając złoty medal "w kieszeni" po raz pierwszy próbował na zawodach podnieść 351 kg. Jeśli przygotuje formę na zawody międzynarodowe, możemy być świadkami pojawienia się kolejnego rekordzisty Europy lub świata seniorów.

2004.03.28
   Sensacyjne wyniki rzeczywiście były w sobotę!  Jednak ze względu na późne zakończenie startów pierwszego dnia zawodów o 23 w nocy oraz zmianę czasu przesunięciu nie miałem możliwości podania skróconych wyników. Co czynię niniejszym.
Jednak wszystkie wydarzenia wczorajsze przyćmił start Dariusza Mirowskiego, którego występ przyjechali obejrzeć sympatycy trójboju siłowego z całej Polski. Startujący w kategorii 125 kg Darek zaliczył w przysiadzie 340 kg, wycisnął 305 kg poprawiając poprzedni rekord Polski aż o 61,5 kg! W martwym ciągu zaliczył
absolutny rekord Polski - 355 kg, poprawiając niemal dokładnie po 10 latach najwyższy dotychczas podniesiony z pomostu ciężar wynoszący 350 kg, uzyskany przez obecnego trenera kadry mężczyzn PZKFiTS Romana Szymkowiaka. Łącznie Dariusz Mirowski uzyskał 1000 kg wpisując Polskę do grona nielicznych państw, których zawodnicy również uzyskiwali ciężary równe tonie lub więcej.
Na długoletni rekord Szymkowiaka przypuścił
Karol Kopienka w kategorii 90 kg. Po lekkim zaliczeniu 320 kg do trzeciego podejścia zgłosił 351 kg. Próba poprawienia rekordu nie powiodła się i w tabelach możemy nadal ujrzeć wynik sprzed 10 lat.

Wicemistrz świata juniorów,
Michał Wilk, jako pierwszy junior w Polsce osiągnął 900 kg w trójboju, startując w kategorii 100 kg. Jednocześnie poprawił o 55 kg rekord Polski juniorów w przysiadzie należący do Karola Kopienki i o 80 kg rekord w trójboju należący do tej pory do Tomasza Lenarciaka. Tym samym padła kolejna bariera wynikowa.
Dzisiaj, późnym wieczorem będą dostępne filmy z podejściami Dariusza Mirowskiego.
***
Największy ciężar wyciśnięty przez trójboistę w Polsce 305 kg - pierwsze podejście Dariusza Mirowskiego.
Pierwsze podejście Dariusza Mirowskiego w martwym ciągu - 310 kg. Identyczną techniką zawodnik wykonał kolejne podejście na 330 i 355 kg.
O tym, jak olbrzymią siłą dysponuje ten zawodnik i jakie rezerwy w nim tkwią, świadczy surowa technika wykonania martwego ciągu. Również wykonanie przysiadu (film zamieszczę jutro wieczorem)  jest typowo siłowe, bez wykorzystania możliwości tkwiących w trójbojowym sprzęcie osobistym.
Czy Dariusz Mirowski podejmie próbę poprawienia absolutnego rekordu świata w trójboju siłowym ustanowionego 23 lata temu przez Billa Kazmaiera z USA? Przekonamy się o tym niebawem. Sam Darek start w Kielcach potraktował eksperymentalnie, jako sprawdzian swoich możliwości - jako wyciskacza - w trzech, tak różnych od siebie, bojach. Jeśli Dariusz Mirowski podejmie wyzwanie, będziemy mieli najsilniejszego człowieka wszechczasów na naszym globie. Być może na kolejne 20  lat, jak to się dzieje obecnie z rekordem Kazmaiera...
 

2004.03.27
   Zapowiadane zgłoszenia do startu w Kielcach po odprawie technicznej. W kuluarach zawodów zapowiadanych jest kilka sensacyjnych wyników...    

2004.03.26
  Ustalony na odprawie technicznej program zawodów nieznacznie zmienił wcześniej proponowane godziny. Zgłoszonych jest 70 zawodników i 22 zawodniczki. Lista zgłoszeń będzie dostępna rano w sobotę.  

2004.03.25
  Jutro,  około godz. 23, po odprawie technicznej,  dostępny będzie dokładny, minutowy plan startów oraz lista startowa zawodniczek i zawodników zgłoszonych do startu w Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn, które odbędą się w Kielcach.  Do tej pory zgłoszonych jest ponad 40 byłych i obecnych reprezentantów i reprezentantek Polski na zawodach międzynarodowych, z czego ponad 20 osób występujących w mistrzostwach Europy i świata seniorów.
Zawodników i zawodniczki można zgłaszać jeszcze na odprawie technicznej. Po zakończeniu odprawy technicznej lista startujących będzie zamknięta. Gdy grupa startujących w jednej kategorii wagowej jest mniejsza niż 4, muszą oni  uzyskać limit III klasy by zostać sklasyfikowanym. Brak uzyskania minimum III klsy sportowej powoduje, że zawodnik lub zawodniczka nie jest brany(-a) pod uwagę w żadnej klasyfikacji. Tym samym nie otrzymuje medalu i nie jest liczony(-a) do klasyfikacji drużynowej, jak również Mistrza Mistrzów (Mistrzyni Mistrzyń).

2004.03.24
  Dostępne są mapki Kielc i dojazdu z miejsca noclegu do miejsca startu Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym.

2004.03.23
  Kolegium Sędziów wypowiedziało się w sprawie stosowania:
sprzętu firm Marathon, Crayn i polskiej Tety. Pomimo, że nie są dopuszczone na zawodach IPF,
są dopuszczone w Polsce, o ile spełniają wymogi techniczne dla sprzętu specjalistycznego określone w "Przepisach Sędziowania i Organizacji Zawodów Trójboju Siłowego". Zakaz używania ww. sprzętu spowodowany został brakiem uregulowanych opłat wnoszonych do IPF przez zainteresowane firmy.
  Dla potrzebujących
nowego sprzętu specjalistycznego - do trójboju siłowego i wyciskania leżąc - podaję kontakty do osób mogących pomóc w sprawach sprzętowych - doradztwem w zakresie zastosowania odpowiednich numerów koszulek, kostiumów i pozostałego sprzętu oraz sprzedażą takiego  sprzętu. Telefony i adresy kontaktowe podaję w ramce obok.
Sprzęt ten będzie również do nabycia na Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym w najbliższą sobotę i niedzielę w Kielcach. 

2004.03.13
  Ile medali zdobyli Polacy na zawodach mistrzostwach świata i Europy trójboju siłowego i wyciskania leżąc? Okazuje się, że więcej niż jest dni w roku! Zestawienie ilościowe medali zdobywanych na wspomnianych zawodach w latach 1990-2003..

2004.03.12
  Za niespełna miesiąc odbędzie się w Spale kurs sędziowski na
sędziego państwowego trójboju siłowego III klasy zorganizowany przez PZKFiTS. Wykłady i egzamin odbędą się w dniach 10-14 kwietnia. Jest konieczne wcześniejsze zgłaszanie się kandydatów, ponieważ niezbędna jest rezerwacja hotelu.
Dwa tygodnie później organizowany będzie w Katowicach podobny kurs sędziowski zorganizowany przez Śląski OZKTSiF, również zakończony egzaminem. Wymogiem koniecznym jest posiadanie średniego wykształcenia.
Sędzia państwowy III klasy ma uprawnienia do sędziowania zawodów ogólnopolskich, w tym Mistrzostw i Pucharów Polski - w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc.  Więcej informacji udzielają: biuro PZKFiTS i ŚOZKTSiF.

2004.03.11
   Sztangiści górą! Zawodnicy i  trener młodej sekcji trójbojowej "Kryształ" - Werbkowice zajęli wysokie miejsca w plebiscycie na
"Najlepszego sportowca i trenera powiatu hrubieszowskiego" pod patronatem "Dziennika Wschodniego" i Starostwa. W kategorii zawodników najwyższe trójbojowe miejsce, drugie, zajął trener i twórca sekcji trójbojowej w Werbkowicach Eryk Pietrusiński. Zawodnicy i zawodniczki zajęli dalsze miejsca: Rafał Kurowski - 3 m., Renata Bojda - 4 m., Aleksandra Dziewiczkiewicz - 5 m., Anna Śliwińska - 6 m., Sebastian Weincetel był 13-ty. Ciekawostką jest fakt, że 6 miejsc w pierwszej 10-tce zawodników zajęli ludzie związani ze sztangą (znalazł się tam również ciężarowiec Przemysław Dragun, brązowy medalista Mistrzostw Polski do lat 20). Trójboistów pokonał jedynie mistrz Polski w chodzie na 50 km, Rafał Fedaczyński. Nagrody wręczał poseł Kwiatkowski.
W kategorii trenerów również znalazł się na drugim miejscu
Eryk Pietrusiński, ustępując trenerowi ciężarowców z klubu "Unia"-Hrubieszów, Antoniemu Czerniakowi.  
Zawodnikom i trenerowi gratulujemy!

 

2004.03.08
   Mające się odbyć 20 lutego w Krzywiniu 
Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w Martwym Ciągu  przełożono na termin 17 września br.  
   Ustalony jest
termin rozegrania Mistrzostw Szkół Wyższych w Trójboju Siłowym - 3-4 kwietnia w Supraślu.  

2004.03.05
   Witryna
Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego zmieniła domenę. Obecnie jest to www.pzkfits.pl - zgodny ze skrótowcem nowej nazwy Związku. 

2004.03.04
   Dostępny jest regulamin Mistrzostw
Polski Kobiet i Mężczyzn oraz Weteranów w Trójboju Siłowym, Kielce, 27-28.03.2004.

2004.03.02
   Witryna Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego posiada nowy image. Otwiera się od razu na stronie informacyjnej, nie jest przeładowana grafiką. Strona ma być często aktualizowana i - uwaga! - będzie w niej więcej trójboju niż dotychczas.
Małe sprostowanie - najbliższe zawody w Puławach odbędą się oczywiście na hali
puławskiego MOSiR'u. Wprowadzonych w błąd najmocniej przepraszam, a pomyłkę już skorygowałem.

2004.03.01
   Chociaż Puławy nie organizują najbliższych mistrzostw Polski to za dwa tygodnie , 14-go marca, w niedzielę, hala puławskiego MOSiR'u będzie areną zmagań wyciskaczy i wyciskaczek na
Otwartych Mistrzostwa Puław w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Dyrektora MOSiR. Regulamin zawodów jest dostępny na tej stronie.

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2004-04-19