POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - Grudzień 2006


2006.12.31 
 
   W Nowym Roku życzę wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom doskonałej zabawy, a w nadchodzącym szybkimi krokami roku 2007 życzę wysokich miejsc na zawodach, nowych życiówek i rekordów oficjalnych, satysfakcjonujących treningów i zawodów, łagodnych sędziów oraz udanego życia osobistego.    
***
Jeszcze w tym roku, w ostatnich godzinach oddaję do rąk Czytelniczek i Czytelników prosto spod igły, najświeższe, ósme z kolei, wydanie
"Przepisów sędziowanie i organizacji zawodów trójboju siłowego". Przepisy te są zgodne z aktualnymi przepisami IPF i obowiązywać będą już za kilkadziesiąt minut. Jest to wersja jednolita przepisów. Najlepiej zapoznać się również z listą najważniejszych zmian w przepisach w stosunku do wersji wcześniejszej. W przepisach pozostawiłem angielską wersję komendy do rozpoczęcia ruchu sztangi w górę od klatki piersiowej - "press". Zastrzegam sobie zmianę tej komendy, jeżeli Kolegium Sędziów zdecyduje zmienić ją na polski odpowiednik. Do ósmej z kolei wersji przepisów dołączyłem tabele współczynników Wilks'a dla obu płci w wersji jednostronicowej, łatwej do druku, oraz wzory liczenia współczynników dla osób ważących mniej niż 40 kg. 
Wersja przepisów na rok 2007 będzie również dostępna na stronach IPF i PZKFiTS poświęconych przepisom sędziowania trójboju siłowego i wyciskania leżąc.
Mam nadzieję, że podane dokładne przepisy umożliwią zawodnikom i trenerom przestawienie dotychczasowej techniki na akceptowalną w przyszłym roku. Właściwe  byłoby przetestowanie wyciskania na komendę z submaksymalnymi i maksymalnymi ciężarami, aby nie popalić wszystkich podejść w wyciskaniu leżąc. Testując obecne wyciskanie pamiętajcie, że sędzia powinien dać komendę "press" dopiero
po sekundzie od znieruchomienia sztangi na klatce. Znieruchomienie oznacza pełny bezruch sztangi - nie może ona drgać, kołysać się na boki, zsuwać, zagłębiać w klatkę.
 
2006.12.30 
  Poprawiony kalendarz PZKFiTS na rok 2007

2006.12.26 
  Około 50-ciu podstawowych zmian przepisów sędziowania i organizowania zawodów na rok 2007 zamieściłem w jednym zbiorczym pliku. Zmiany są bardzo duże, szczególnie w wyciskaniu leżąc. W przyszłorocznym  sezonie startowym będą już obowiązywać od pierwszych zawodów, dobrze więc zapoznać się z nimi już teraz by mieć dwa miesiące na zmianę przyzwyczajeń.
Tekst jednolity nowych przepisów zaprezentuję jeszcze w tym tygodniu. 

2006.12.25 
  IPF kontynuuje podjęte dwa i pół roku temu starania o
wejście do Ruchu Olimpijskiego. Po uzupełnieniu i zaktualizowaniu wniosek do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) zostanie wysłany w lutym przyszłego roku. Rozpatrzone będzie pod koniec 2007 r. przez Radę Wykonawczą IOC. Jeśli zostanie rozpatrzone pozytywnie - kolejne procedury potrwają jeszcze minimum dwa lata by stać się pełnoprawnym członkiem IOC.
W związku ze staraniami o przynależność do ruchu Olimpijskiego dwie najważniejsze federacje międzynarodowe trójboju siłowego - IPF i EPF - podwyższyły swoje budżety w zakresie działań antydopingowych, zapowiadając
bardziej intensywne kontrole w krajach członkowskich.
***
  Polacy znaleźli się na czołowych lokatach
rankingów seniorskich IPF za rok 2006. Największym sukcesem jest pierwsze miejsce Jarosława Olecha w rankingu trójboju siłowego. W pierwszej dziesiątce znalazł się również Jan Wegiera - na 8 miejscu, a co jest wyczynem nie lada - w obu rankingach: trójboju i wyciskania leżąc. W pierwszej dwudziestce trójbojowej znalazł się Michał Wilk na miejscu 17 i zaraz zanim na miejscu 18 Dariusz Wszoła. W pierwszej setce trójboistek znalazła się tylko jedna polska zawodniczka: Anna Śliwińska - na pozycji 61 w trójboju, w wyciskaniu leżąc trzy zawodniczki znalazły się w pierwszej setce: rekordzistka świata w kat. 44 kg Justyna Kozdryk na miejscu 16, Anna Śliwińska - 40 m. i Dorota Szczepanik - miejsce 99. Wysoko uplasowali się weterani wyciskania leżąc - Marek Markwat na 55 miejscu i Krzysztof Bożyczko na 55; w pierwszej setce najlepszych wyciskaczy świata znalazł się Mariusz Hadrysiak na miejscu 84.   Wszystkie miejsca naszych reprezentantek i reprezentantów zebrałem w jednym pliku.

2006.12.24 
   
W nadchodzące Święta Bożego Narodzenia życzę wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom spokojnych i radosnych dni spędzonych w gronie rodzinnym i przyjaciół, odpoczynku od siłowni, zdrowych żołądków po 12 potrawach :) i - oczywiście - moc prezentów pod choinką! 

***
Spóźnione wyniki z
III Otwartych Mistrzostw Mazowsza Juniorek i Juniorów do lat 20 i 23 w Trójboju Siłowym, które zostały rozegrane w Warszawie 18 listopada. br. Klasyfikcję Mistrza Mistrzów wygrali zawodnicy "Impulsu"-Warszawa: w kat. do lat 20 Karol Nowacki  - 407,44 pkt., w kat. do lat 23 - Michał Lusztyk - 433,12 pkt. Drużynowo w kategorii juniorów wygrał "Impuls"-Warszawa - po 62 pkt. w kat. do 20 i 23 lat, w kategorii juniorek wygrał AZS B.Janski-Warszawa - do lat 23 - 24 pkt., do lat 20 - 12 pkt.

2006.12.22 
  Wyniki - wszystkie podejścia wraz z klasyfikacjami Wilks'a z Pucharu Polski w Wyciskaniu Leżąc z Gostynia, 2006.11.25-26. Drużynowo kategorię kobiet wygrał KS "Tęcza-Społem"-Kielce - 28 pkt., miejsce drugie przypadło ex aequo dla dwóch klubów mających po 24 pkt.: UKS "Nike"-Żagań i UKS "Power-Kuźnik"-Chorzów. Kategorię mężczyzn zdecydowanie wygrał "Power-Kuźnik"-Chorzów - 65 pkt., drugi był "Terminatus"-Dąbrowa Górnicza - 51 pkt., trzeci TKKF "Azory"-Kraków - 48 pkt.
W klasyfikacji Mistrzyni Mistrzyń wygrała Anna Śliwińska z KS "Tęcza-Społem" w Kielcach - 119,02 pkt., druga była Dorota Szczepanik z TKKF "Azory"-Kraków - 117,22 pkt., trzecia Urszula Foryś z TKKF "Syrenka"-Warszawa - 103,66 pkt.
W klasyfikacji Mistrza Mistrzów zwyciężył Karol Kołtoński z TKKF "Herkules"-Warszawa - 170,74 pkt., drugie miejsce zajął Tomasz Winiarczyk z KSS "Black and White"-Ostrowiec Świętokrzyski - 165,67 pkt., trzeci był aktualny mistrz świata w trójboju siłowym Jan Wegiera z TSS-Zakopane - 164,62 pkt. Wegiera za to wygrał kategorię open wśród weteranów. Drugi w weteranach był Mariusz Hadrysiak z "Tytana"-Kostrzyń - 156,16 pkt., trzeci Krzysztof Bożyczko z TKKF "Azory"-Kraków - 152,58 pkt. Wśród weteranek zwyciężyła Urszula Foryś - 103,66 pkt., druga była Urszula Śliwińska z KS "Tęcza-Społem"-Kielce - 63,99 pkt.
Wysoką formę pokazał Karol Kołtoński, co możemy obejrzeć dzięki filmom nadesłanym przez p. Mirosława Łukasiuka (trener Karola): 270 kg w II podejściu i 280 kg w trzecim podejściu.


2006.12.21 
  Wstępny kalendarz PZKFiTS imprez trójboju siłowego i wyciskania leżąc na rok 2007. Proszę sie z nim dokładnie zapoznać - część zawodów przeprowadzona będzie we wcześniejszych terminach. Zmiany wynikły z nowych przepisów IPF w zgłaszaniu reprezentacji krajowych do zawodów międzynarodowych.
Kluby lub związki będące członkami PZKFiTS organizujące zawody trójboju siłowego lub wyciskania leżąc mogą podnieść rangę imprezy do ogólnopolskiej umieszczając ją w kalendarzu imprez PZKFiTS. Zaletą takich zawodów jest możliwość ustanawiania na nich rekordów Polski. Imprezę taką należy zgłosić do biura PZKFiTS.


2006.12.19 
  Sympatyków i miłośników trójboju siłowego miło mi poinformować, że pojawi się w telewizji najlepszy zawodnik świata - Jarosław Olech będzie gościem "Kawy i herbaty" w TVP1 . Obok naszego trójboisty wystąpi znany piłkarz Grzegorz Piechna ("Kiełbasa"). Program będzie nadany na żywo w dniu 22 grudnia br., a więc w najbliższy piątek.
***
Czy kandydat na zawodnika musi robić podstawowe badania przez lekarza pierwszego kontaktu zanim zostanie skierowany do poradni medycyny sportowej? Odpowiedź na to pytanie daje wypowiedź rzecznika prasowego Pomorskiego OW NFZ.


2006.12.16 
  Dzięki
zgodzie oddziału lubuskiego TVP3 na publikację w niniejszej witrynie programu wiadomości nadanych w dniu 2 grudnia br. w TVP3 mogę Czytelnikom przedstawić materiał filmowy z X Mistrzostw Polski Młodzików w Trójboju Siłowym.  Całość trwa 2' 36", plik waży 9 MB.
Dziękuję serdecznie Darkowi Mireckiemu, który zgodę tę uzyskał.

2006.12.13 
  Na  Mistrzostwach Polski Młodzików w Trójboju Siłowym we Wschowie
padł rekord rekordów. Mało tego, tak naprawdę padły dwa takie rekordy: Robert Sprutta z "Povera-Kuxnik"-Chorzow podchodząc jako ostatni zawodnik mistrzostw do ostatniego podejścia podniósł największy ciężar w historii rozgrywania mistrzostw Polski młodzików - 300 kg. Wydarzenie to prezentuję również w dużym formacie 720x556 - warto przyjrzeć się jak największy ciężar podnosi najsilniejszy młodzik ostatnich 10 lat. Rekordzista dźwiga stylem klasycznym, ale nie wygina kręgosłupa lędźwiowego w pałąk - jest to warunek skuteczności przy dźwiganiu dużych ciężarów (proszę porównać inne filmy z ciągiem klasycznym z tej witryny). Drugim rekordem rekordów był wynik w trójboju 690 kg! Dlatego zaprezentuję jeszcze najlepsze podejścia z przysiadów - 230 kg i z wyciskania leżąc - 160 kg.
Największy ciężar w wyciskaniu na mistrzostwach zaliczył
Dariusz Żurawski z "Tropsa"-Wschowa - 165 kg w kat. 110 kg.  Stoczył on pasjonującą walkę z Michałem Pukinem z "Megatronu II"-Ełk o pierwsze miejsce w kat. 100 kg.  W Żurawski w przysiadzie uzyskał 210 kg, Pukin 215 kg. Pukin jest aktualnym rekordzistą młodzików w martwym ciągu, 270 kg, a w walce o złoty medal podszedł pod 290 kg, po którym trener "Tropsa" i organizator zawodów, Dariusz Mirecki, stanął z radości na rękach. O, dziwo, kolega klubowy przegranego, Dominik Golak, aż wywinął salto. Z radości? ;)
Filmy z innymi ciągaczami:
Marcin Bielski zalicza 265 kg w kat. 90 kg, Bartosz Zajączkowski zalicza wysokie 280 kg w kat. 100 kg i uzyskuje aż 650 kg w trójboju.


2006.12.11 
  W miniony weekend odbył się na Słowacji w Banovcach na Bebravou
XVI Turniej Bożonarodzeniowy w Trójboju Siłowym. Polska ekipa zajęła miejsce trzecie z wynikiem 1356,38 pkt., za Czechami - 1469,62 pkt. i Słowacją I - 1395,79 pkt. Nasi reprezentanci znaleźli się w pierwszej 10-tce Wilks'a : 6 m. - Tomasz Andrzejczak kat.125 - 810kg (300+240+270),  7 m. - Michał Wandzik kat.+125kg - 845kg (330+212,5+302,5), debiutant na imprezie międzynarodowej Tomasz Włodarczyk 10 m. w kat.110kg - 730kg  ( 300+155+275). Sprawozdane z zawodów napisał kierownik ekipy Wiesław Tochaczek.


2006.12.08 
  Zaktualizowane rekordy mistrzostw Polski młodzików w trójboju siłowym - rekordy kobiet i rekordy mężczyzn.


2006.12.07 
  Wyniki z Mistrzostw Polski Młodzików w Trójboju Siłowym uzupełnione o zaznaczenie podejść rekordowych. Ogółem poprawiano rekordy Mistrzostw Polski Młodzików... 62 razy! 26-krotnie poprawiały kobiety i 36-krotnie mężczyźni; młodziczki najczęściej w wyciskaniu, młodzicy - w martwym ciągu. Poprawiono 5 rekordów w trójboju kobiet i 6 mężczyzn. W najwyższym stopniu rekord Polski poprawił
Artur Giczan z "Bacieczek"-Białystok - o 14,9%, drugi był jego kolega klubowy Jacek Olechno - o 11,5%. Ale najlepszym takim współczynnikiem może pochwalić się Patrycja Twers z "Tropsa"-Wschowa - aż... o 67,4% poprawiła swój własny rekord Polski młodziczek w tej kategorii. Kolejny duży wynik uzyskała Marzena Piter poprawiając poprzedni rekord o 14,2%. Obie zawodniczki mają po 17 lat, więc jeszcze w przyszłym roku obejrzymy ich nowe rekordy.  


2006.12.06 
  Pełne wyniki X Mistrzostwa Polski Młodzików w Trójboju Siłowym ze Wschowy 2006.12.02-03. Tych co czekali, a nie doczekali się przez cały dzień, przepraszam - zwłoka wynikła nie z mojej winy. Proszę o uważne przejrzenie wyników pod kątem błędów i kontakt ze mną gdyby się takowe pojawiły.
***
  Na międzynarodowy Turniej Bożonarodzeniowy w Trójboju Siłowym w słowackich Banovcach wyjeżdża polska ekipa pod kierownictwem Wiesława Tochaczka: Tomasz Włodarski kat.100kg, Tomasz Andrzejczak kat.125kg, Michał Wandzik kat.+125kg. Sam kierownik ekipy nie może startować - znajduje się jeszcze w okresie rehabilitacji po zerwaniu mięśnia dwugłowego ramienia na Mistrzostwach Europy Weteranów w Prostejovie.
***
Wyniki z MPM w TS we Wschowie będą opublikowane dzisiaj około południa.


2006.12.04 
  Festiwal rekordów! - tak w dwóch słowach można określić X Mistrzostwa Młodzików w Trójboju Siłowym zorganizowane przez klub "Trops" - Wschowa. Dynamicznym motorem napędowym całej imprezy był prezes i trener klubu, Dariusz Mirecki, który rozrywany organizacyjnie, znajdował czas na prowadzenie zawodniczek i zawodników - prawdziwe źródło niewyczerpalnej energii!. Zawody nie tylko przeprowadzono wzorowo; na hali zorganizowane grupy młodzieży dopingowały własnych, ale i innych zawodników. Przydało się, bo we Wschowie startowali znakomicie przygotowani zawodnicy i zawodniczki - padł tam istny grad rekordów, a walka między najlepszymi była ciekawa i pasjonująca. Zanim przedstawię pełne wyniki z tych zawodów podam skrótowo:
W kategorii kobiet najlepszym klubem został gospodarz mistrzostw - "Trops"-Wschowa - 69 pkt. (5 mistrzyń!), drugim była "Wisła"-Puławy - 52 pkt., trzecim "Nike"-Żagań - 27 pkt. Kategorię mężczyzn wygrał również "Trops" - 57 pkt., przed bardzo mocnymi: "Megatronem II"-Ełk - 53 pkt. i "Bacieczkami"-Białystok - 51 pkt.; dużo punktów uzbierał "Pover-Kuźnik"-Chorzów - 48 pkt. Zawodnik tego ostatniego klubu, Robert Sprutta, jako pierwszy młodzik przełamał barierę 300 kg zaliczając ten ciężar w martwym ciągu w kat. 125 kg.
Mistrzynią mistrzyń została Marzena Piter z "Tropsa" - 314,18 pkt., druga była Monika Górecka z "Nike"-Żagań - 312,65 pkt., trzecia Patrycja Twers z "Tropsa - 305,45 pkt. W klasyfikacji Mistrza Mistrzów dwóch zawodników z "Bacieczek" stanęło na podium, Artur Giczan - 413,41 pkt. i Adam Citko - 409,65 pkt., trzecim został Marcin Bielski z "Megatronu II"-Ełk - 407,92 pkt.
Rekordzistki i rekordzistów ze Wschowy pokażę w materiałach wideo. Pokażę również, jaki doping mieli zawodnicy. Pełne wyniki z tych zawodów oraz Pucharu Polski w Wyciskaniu Leżąc (w tej kolejności) przedstawię w najbliższych dniach.


2006.12.01 
  Przykłady wyciskania według nowych przepisów zatwierdzonych na Kongresie IPF w Stavanger znajdują się na stronie IPF. Proszę przyjrzeć się na układ stóp i położenie pośladków względem ławeczki. Dotychczasowa interpretacja, gdzie wystarczyło dotykać dolną częścią mięśni pośladkowych do ławeczki, jest nieaktualna. Zdjęcia pokazane w przykładach niezbyt dokładnie pokazują intencje autorów w sposobie położenia pośladków, więc spodziewać się można dalszych interpretacji i serii dyskusyjnych werdyktów sędziowskich na zawodach w pierwszej połowie przyszłego roku.

 

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2007-03-26