POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - Maj 2007


 2007.05.29 
 W niedzielę, 27 maja, rozegrano w puławskiej Hali Sportowej MOSiR
Otwarte Mistrzostwa Puław w Wyciskaniu Leząc o Puchar Prezydenta Miasta. Zawody wygrał Tomasz Winiarczyk z "Black And White"-Ostrowiec Świętokrzyski, który przełamał złą passę i w kategorii 125 kg wreszcie zaliczył 300 kg! Drugi był Dariusz Wdowiński z "Power 2005"-Nasielsk - 290 kg w kat. +125 kg. Trzeci Daniel Kowalczyk z "Herkulesa"-Warszwa, który w kat. 82,5 kg zaliczył 230 kg. Zawodnicy uzyskali odpowiednio wg formuły Wilks'a : 173,73 pkt., 163,24 pkt. i 154,65 pkt.
W kat. weteranów I gr. wygrał
Dariusz Wdowiński - 290 kg w kat. +125 kg - 163,24 pkt., w II gr. - Roman Chrzanowski "Azory"-Kraków - 175 kg w kat. 90 kg - 112,7 pkt., III gr. - Józef Cisak "Azory"-Kraków - 112,5 kg w kat. 90 kg - 73,11 pkt.
Zwycięzca zawodów, Tomasz Winiarczyk, to swego rodzaju
rekordzista w wykorzystaniu koszulki do wyciskania - ok. 80 kg naddatku!!! Nic zatem dziwnego, że trudno mu zaliczyć podejścia na zawodach. Tak znaczne przewyższenie wyniku  powoduje ogromny wysiłek na sama koordynację ruchową, a ciężar musi jeszcze być czysto wyciśnięty.
Więcej informacji w wynikach  zawodów (tylko trzy pierwsze miejsca).  Obszerniejsze wyniki zamieszczę po nadesłaniu ich przez KS "Wisła"-Puławy, organizatora tych zawodów.  
 

 
2007.05.28 
  Regulamin
Pucharu Polski Kobiet i Mężczyzn oraz Weteranek i Weteranów w Wyciskaniu Leżąc, który odbędzie się w dniach 24-25 czerwca  w Gostyniu. Zgłoszenia do zawodów proszę kierować na adres e-mailowy organizatora zawodów (w Regulaminie) w nieprzekraczalnym terminie 19 czerwca br. Zawody odbędą się w Hali Sportowej przy ul. Wrocławskiej 264  Gostyniu. Kategorie ciężkie mężczyzn 110, 125 i +125 kg najprawdopodobniej wystartują w niedzielę, 24 czerwca. Jeżeli będzie duża liczba zgłoszeń przeniesiona będzie również kat. 100 kg na niedzielę. Dokładny program zawodów będzie ustalony na odprawie technicznej (Hala Sportowa w Gostyniu)  w dniu 22 czerwca br. 

.
 
2007.05.27 
  Regulamin
Mistrzostw Polski Młodzików w Wyciskaniu Leżąc w Nasielsku. Uwaga: zawody odbędą się w dniu 30 czerwca, jako zawody jednodniowe (wcześniej planowane były jako 2-dniowe). Start odbędzie się w Hali Sportowej w Nasielsku, ul. Staszica 1. 
Witryna internetowa klubu "Power 2005", organizatora zawodów, to www.power2005.yoyo.pl .

 
 
2007.05.23 
  Dwóch najcięższych naszych zawodników startowało w Kościanie w piątek 12 maja w kategorii 110 kg -
Sławomir Ceglarek i Marian Czarkowski. Ze wszystkich zawodników startujących na Mistrzostwach Europy właśnie "Cegła" stał się ulubieńcem publiczności. Aplauz jaki ten zawodnik wzbudzał wśród widzów można porównać chyba tylko z meczami ekstraklasy w sportach zespołowych. W tle startu Sławomira Ceglarka słychać głosy setki ludzi. Jeśli nie byliście na Zawodach to obejrzyjcie i posłuchajcie, jeśli byliście - przypomnijcie sobie te gorące chwile i wspaniałą kościańską publiczność. Dodam tylko, że wśród oficjeli EPF kościanianie wzbudzili wiele sympatii - nie tylko pełne trybuny widzów w pełnym przekroju wiekowym zrobiły wrażenie, ale również ich doping dla naszych rywali potwierdził nie tylko, że trójbój siłowy (powerlifting) jest w Polsce bardzo popularny, ale że my, Polacy, przestrzegamy zasady fair-play.  Zapraszam do obejrzenia występu Sławka: przysiad 340 kg - 3 pod., wyciskanie - 220 kg - 2 pod., martwy ciąg 325 kg - 2 pod.
Ostatni polski medalista to
Marian Czarkowski, zawodnik którego potencjał jeszcze nie do końca został wykorzystany, co widać na załączonych filmach.  Właściwie ne spotkałem się na zawodach by Marian doszedł do granic swoich możliwości. Białostocczanin właściwie przyjechał po medal do Kościana; na miejscu okazało się, że sędziowie spalili 3-ci przysiad na 370 kg, zaliczając tylko 360 kg. Czy była  rezerwa? Niech ocenią sami Czytelnicy po obejrzeniu filmów. Marian zaliczył w wyciskaniu 250 kg, paląc 255. (Film jest z 240 kg w wyciskaniu). To zadecydowało, że Norweg Tor Omland zaatakował Polaka. Ponieważ Marian Czarkowski miał mocniejsze ciągi,  więc kontrolował przeciwnika. Jak widać na filmie 335 kg w martwym ciągu pozostawiało jeszcze trochę możliwości do manipulacji ciężarem. Ceremonia wręczenia ostatniego polskiego medalu została uwieczniona na filmie - Marian Czarkowski odebrał medal z rąk prezesa PZKFiTS, Pawła Filleborna.
Wkrótce przedstawię najlepszych oraz najsilniejszych zawodników Mistrzostw Europy w Kościanie oraz starty naszych zawodniczek.
***
  27 maja odbędą się
Otwarte Mistrzostwa Puław w Wyciskaniu leżąc o Puchar Prezydenta Miasta Puławy. Zawody będą miały miejsce tradycyjnie w hali MOSiR.  Regulamin zawodów omyłkowo trochę się odleżał zanim umieściłem go na tej witrynie, ale mam nadzieję, że stali bywalcy gościnnych Puław, mieli tę imprezę na uwadze i regulamin uzyskali z innych witryn internetowych poświęconych trójbojowi. Zawody odbędą się już w najbliższą niedzielę. Nie trzeba się specjalnie zgłaszać - wystarczy stawić się na wadze o godz. 9:45 w hali MOSiR'u w Puławach.

 
2007.05.22 
  17 czerwca odbędą się w Knurowie
III Mistrzostwa Śląska Młodziczek i Młodzików w Wyciskaniu Leżąc. Pełny regulamin zawodów jest już dostępny. 
***
  Do linków dodałem stronę www.powerlifter.prv.pl , gdzie można znaleźć zdjęcia z zawodów, zebrane treningi trójbojowe. Do linków doszła nowa strona internetowa ma klubu o wieloletnich tradycjach trójbojowych  - KS Relax z Kamiennej Góry . Witryna jest jeszcze rozbudowywana, ale znajduje się na niej szczególnie ciekawa opowieść o
Rajmundzie Niwińskim, zapomnianym siłaczu, który przebył drogę od cherlawego, chorowitego chłopca do siłacza wyginającego stalowe sztaby. Gorąco zachęcam do przeczytania! Może dzięki tej historii cześć Czytelników powiększy swoją motywację do treningów i stawiania ambitnych celów?
***
Jutro przedstawię filmowy start w Kościanie Mariana Czarkowskiego i Sławomira Ceglarka, który stał się szczególnym ulubieńcem publiczności, a w najbliższym czasie pokażę najsilniejszych zawodników z kościańskich mistrzostw.
***
Poprawiłem wyświetlanie zdjęć ze ostatniego Zjazdu PZKFiTS. Teraz są one dostępne po kliknięciu miniaturki z lewej strony witryny. 

 
2007.05.20 
  Zaszła niewielka pomyłka - zamiast filmu z przysiadów Dominika Golaka podpiąłem film z jego martwego ciągu. Pomyłka jest już skorygowana - 210 kg w bardzo lekko wykonanym przysiadzie. Dominik Golak to nie tylko wicemistrz Europy seniorów, ale również utalentowany break dancer. Niejednokrotnie na zawodach trójboju siłowego daje pokaz swoich możliwości, ku wielkiemu aplauzowi widzów. W Kościanie również zaskoczył wszystkich przy wyjściu po srebrny medal - szczegółów nie zdradzę, są one widoczne na dzisiejszym filmie. Choć Dominik był niewtrenowany w figury break dance'a, i - jak zaznaczył - "bez formy", to na uroczystym zakończeniu zawodów dał się namówić na mały pokaz i - było na co popatrzeć! Część pokazu prezentuję na filmie jako dowód, że i wicemistrz Europy może dobrze kręcić brejka. :) Film ma ponad 13 MB wielkości, zapewniam jednak, że warto popatrzeć na parkietowe wyczyny Dominika Golaka.

 
 
2007.05.18 
 
Jacek Wiak zaskoczył wszystkich  znakomitą formą już na Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym w Werbkowicach. Chęć sprostania sędziowskim wymogom spowodowała, że werbkowickie wyciskanie wykonał niepewnie, poniżej swojego normalnego poziomu - zaliczył tylko 245 kg, a i to dopiero w trzecim podejściu. Dwa miesiące później Jacek Wiak przywiózł z Anglii do Kościana znakomitą formę - rekordy życiowe padały seryjnie.
Cięższy od Coimbry, musiał skontrować pierwsze podejście rywala na 325 kg, które obaj lekko zaliczyli, ciężarem 345 kg. Coimbra podał 340 kg. Zaliczywszy drugie podejście Coimbra skoczył na 350 kg, Wiak na 352,5 kg. Ciężary te obaj zaliczyli - dla Coimbry nie był to jeszcze ciężar maksymalny, Polak lekko spłycił przysiad. Aby walczyć z mocniejszym w ciągach rywalem, Wiak musiał wysoko rozpocząć wyciskanie i ostro walczyć o kolejnymi ciężarami. Już w pierwszym podejściu 245 kg zapewnił sobie przewagę 17,5 kg (luksemburczyk zaliczył 235 kg), w drugim na 252,5 kg powiększył ją na 20 kg. W trzecim podejściu
niewiarygodnie wycisnął i zaliczył 257,5 kg. Utrzymał w ten sposób przewagę nad Coimbrą (240 kg).
W trójboju mamy powiedzenie "wygrywa się ciągami".  W praktyce wielokrotnie je stosowałem i zdawało egzamin - pod warunkiem , że ma się silne ciągi. (Albo głowę - to już na marginesie ;) Annibal Coimbra również znał to powiedzenie i już pierwszym podejściem martwego ciągu przejął kontrolę w walce o złoty medal. Polak zgłosił 300 kg, a luksemburczyk 320 kg - dokładnie tyle i wystarczyło do wygrania z Polakiem wagą ciała. Zaliczenie pierwszych podejść było u obu zawodników formalnością. Bardzo lekko podniesione  315 kg przez Jacka w drugim podejściu Annibal skontrował ciężarem 335 kg. Teraz wystarczyło tylko zastosować taktykę wyciągania rywala na ciężar, którego nie będzie mógł podnieść. Pod warunkiem, że samemu zaliczy się zawyżone  podejście. Choć 315 kg stanowiło rekord życiowy Jacka, to do trzeciego zgłosił 325 kg. Coimbra musiał podać 345 kg. Tego ciężaru nie powinien zaliczyć - 335 podniesione zostało ze sporym wysiłkiem. Gdy Polak wyszedł  na pomost cała sala klaskała i dopingowała naszego zawodnika. O tym, że diabeł tkwi w szczegółach w sposób iście szatański przekonał się Jacek już na pomoście. Jeżeli Czytelnicy uważnie przyjrzeli się technice Polaka na ciężarze 315 kg (życiówka!), to z pewnością zauważyli, że przy końcowym wyciąganiu ciężaru pchnięciu bioder do przodu nie towarzyszyło pociągnięcie ciężaru na siebie. Gryf, a za nim cała sztanga, jest wypychany biodrami do przodu. Na 325 kg zjawisko to wsparte zostało odsunięciem gryfu od goleni w pierwszej fazie podnoszenia ciężaru i pochyleniem tułowia do przodu - tym samym przesunięciem środka ciężkości sztangi i zawodnika do przodu. Efekt złożenia tych dwóch ruchów można zaobserwować na filmie. Czy taktyka wyciągnięcia przeciwnika na zbyt duży ciężar udała się? Tylko połowicznie - po spalonym podejściu Polaka, mając już na szyi złoty medal, Coimbra obniżył ciężar na 340 kg i... nie wyprostował się do końca! Zamiast hymnu polskiego wysłuchaliśmy hymnu Luksemburga. Srebrny medal dla Jacka Wiaka wręczył prezes PZKFiTS
Paweł Filleborn.
Jacek Wiak to najmłodszy stażowo reprezentant Polski i z pewnością zgotuje nam niejedną miłą niespodziankę. Jeżeli dopracuje technikę i nabędzie prawidłowe nawyki stanie się groźnym przeciwnikiem na pomostach międzynarodowych.
 
 
2007.05.17 
  Kolejne nagrania z Mistrzostw Europy w Trójboju  Siłowym z Kościana. Start podwójnego mistrza świata - w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc -
Jana Wegiery. Tym razem forma wielkiego mistrza była słabsza, ale i ona wystarczyła by o  57,5 kg wygrać z najsilniejszym rywalem. Zaliczone podejścia: 320 kg w przysiadzie (3 pod.), 237,5 kg w wyciskaniu (2 pod.) i 280 kg (2 pod.) w martwym ciągu. 837,5 kg w trójboju spowodowało, że Jan Wegiera znacznie odstawił pozostałych zawodników i bez żadnej walki uzyskał odegranie dla niego Mazurka Dąbrowskiego w kategorii 82,5 kg.
Jutro pokażę ciężką walkę o złoty medal
Jacka Wiaka z luksemburczykiem Anibalem Coimbrą

 
2007.05.16 
  W "Trybunie" ukazał się dzisiaj artykuł
Damiana Szymczaka pt. „Mistrz przyleciał z angielskiej budowy”. Obok przedstawienia najważniejszych wyników zwycięskich mistrzostw autor zastanawia się nad stypendialnymi losami trójki zawodników, u których w kategoriach wagowych nie znalazła się wymagana przepisami ministerialnymi minimalna ilość 12 zawodników. O Jarku Olechu pisze „Mimo iż od lat nie ma on sobie równych w świecie, nie dostaje ani złotówki stypendium. Zarabia na życie w Anglii, pracując na budowie…” W nieco podobnej sytuacji znalazło się jeszcze dwóch naszych znakomitych zawodników – wicemistrz Europy Jacek Spychała i mistrz Europy Jan Wegiera. Obu tym zawodnikom nie przysługuje nagroda za start w ME. Stypendium zdobyte na ubiegłorocznych mistrzostwach świata zawodnicy mogą przedłużyć dopiero na kolejnych MŚ. Spadek frekwencji w kat. 75 i 82,5 kg spowodowany został nieobecnością na kościańskich zawodach naszych wschodnich sąsiadów – Rosji i Ukrainy.
Sytuacja ulegnie zmianie na jesieni, gdy dojdzie spora ilość zawodników spoza Europy. Ponadto za dwa tygodnie na Mistrzostwach Świata w Wyciskaniu Leżąc w Thisted (Dania) egzekutywa IPF rozważać będzie możliwość dopuszczenia Rosji do jesiennych mistrzostw świata w trójboju siłowym. Dojdą wówczas dotychczasowi rywale naszych zawodników, powiększając ilość startujących wymaganą przez Ministerstwo Sportu do nagród i stypendiów.


 
2007.05.15 
 Kilka lat dusił wagę ciała do 67,5 kg
Jarosław Olech. Najwybitniejszego polskiego zawodnika do zmiany kategorii wagowej zmusił brak stypendium po ubiegłorocznych startach. Powstała kuriozalna sytuacja, której nie wymyśliłby ani Mrożek, ani Czechow - najlepszy zawodnik Europy i świata, rekordzista Europy i świata, nie może uzyskać stypendium, ponieważ urzędnicze dyrektywy uzależniają je nie od poziomu sportowego zawodnika, a od czynnika od niego niezależnego - od ilości osób startujących w kategorii wagowej. Jarosław Olech został zmuszony do przejścia kategorię wyżej, gdzie zawodników startuje więcej. Tym samym planowany złoty medal Jacka Spychały został zredukowany do koloru srebrnego.
Jarosław Olech swoim pierwszym startem po zmianie kategorii wagowej pokazał ogromny wzrost potencjału, choć wynik nie jest na miarę jego możliwości siłowych. Jak lekko wstaje się rekord Europy w przysiadzie  - 340 kg - mogą wszyscy obejrzeć na filmie video. Drugie rekordowe podejście - atak na rekord świata i próba podwyższenia go o 2,5 kg na 350 kg - pokazało, że zawodnik szybciej działa niż asekuracja jest w stanie zareagować. Siadając z rekordem świata na plecach zawodnik przeniósł ciężar na pięty (co zdarza się przy bardzo silnym zabandażowaniu kolan, o czym pisałem na łamach "Sportu dla Wszystkich", od którego Jarek, przebywając w Anglii trochę się odzwyczaił) i... uciekając spod sztangi nie tylko puścił 350 kg w objęcia asekuracji, ale przy okazji jednego z pomocników uderzył gwałtownie prostującymi się plecami prosto w nos.
Uderzenie, choć nie znokautowało asekuranta, to wymagało interwencji lekarza. Polska ekipa obsługująca pomost nie upuściła tak wielkiego ciężaru, lecz wyłapawszy go w powietrzu, sprowadziła go bezpiecznie na pomost. Tę sytuację zarejestrowała kamera - wielkie brawa dla obsługi pomostu! 
Większa waga ciała przełożyła się również na wzrost wyniku w wyciskaniu - Olech wycisnął 205 kg. W martwym ciągu, drugim mocnym boju Polaka pierwszopodejściowe 300 kg było tylko przygrywką do podejścia na 322,5 kg - ataku na rekord świata w trójboju siłowym. Ten ciężar dawał 867,5 kg czyli nowy rekord świata w trójboju. Niestety, sztanga wypadła z ręki gdy tylko wystarczyło wypchnąć biodra do przodu i utrzymać ciężar w wyprostowanej pozycji. Pozostałe 845 kg w trójboju dało Jarkowi Olechowi nowy rekord życiowy i złoty medal w kategorii średniej. Zważywszy na wzrost potencjału naszego sztandarowego zawodnika, zapowiada się na jesieni niesamowicie emocjonująca walka w przysiadach pomiędzy Polakiem a Wade Hooper'em  z USA oraz walka o złoty medal z aktualnym rekordzistą świata Wiktorem Furażkinem z Rosji.
Jacek Spychała, choć zajął drugie miejsce w tej samej kategorii, to okazał się lepszy od wielkiego mistrza w martwym ciągu - mając spory zapas siły lekko zaliczył 302,5 kg. Tyle samo - 302,5 kg zaliczył w trzecim podejściu przysiadów. W wyciskaniu leżąc Spychała zaliczył 175 kg i został wicemistrzem Europy. Obaj zawodnicy z wysokości podium wysłuchali hymnu polskiego
Dzisiejsze filmy to ponad 33 MB. Filmy zakodowane są w formacie XviD MPEG-4 w oparciu o licencję GNU GPL. W razie problemów z ich odczytem proszę zaistalować najnowszą wersję kodeków, np. ze strony DobreProgramy.

 
2007.05.14 
 Trzech medalowych muszkieterów z najlżejszych kategorii wagowych na filmach w rozdzielczości 720x576 - 41 MB stuffu.
Wspaniały start Dariusza Wszoły - popatrzmy jak dźwiga rekordzista Polski w trójboju siłowym - 620 kg. 240 kg i 250 kg w przysiadzie, bardzo lekko, z dużym zapasem wyciśnięte 157,5 kg i podniesione z ogromnym wysiłkiem 212,5 kg w martwym ciągu. Na jesiennych mistrzostwach świata prawdopodobnie wystąpią Rosjanie, a to wymagać będzie od Darka uruchomienia rezerw, które - wbrew pozorom, sądząc po ćwierć-tonowym przysiadzie - zawodnik ma jeszcze spore. Na austriackim pomoście przyjdzie mu zmierzyć się z Sergiejem Fedosienką i jeśli konsekwentnie przygotuje wielką formę, będziemy świadkami fascynującej walki o najważniejszy złoty medal.
Paweł Ośmiałowski w kat. 56 kg uzyskał całkiem dobry wynik 560 kg, chociaż nie trafił z kategorią wagową. Niestety, rozporządzenie Ministra Sportu nie pozostawia najmniejszych wątpliwości - szansa na uzyskanie stypendium dla naszego zarodnika  istnieje tylko w kat. 56 kg. Paweł uzyskał 230 kg w przysiadzie, 120 kg w wyciskaniu (dzień startu w Kościanie wybitnie nie był dniem do wyciskania...) oraz 210 kg w martwym ciągu.
Obaj zawodnicy najniższej kategorii wagowej wysłuchali hymnu polskiego wywalczonego przez Dariusza Wszołę. 
Wreszcie tytuł wicemistrza Europy zdobył
Dominik Golak w kat. 60 kg. W przysiadzie i martwym ciągu uzyskał po 210 kg, poprawiając wyciskanie na 145 kg. Jeśli Paweł Ośmiałowski przejdzie do tej kategorii wagowej będziemy co zawody oglądali emocjonującą walkę między tymi dwoma zawodnikami.
Jutro postaram się przedstawić w ujęciach filmowych start w bratobójczej walce dwóch znakomitych polskich zawodników - Jarosława Olecha i Jacka Spychały.  Czytelnicy obejrzą jak sprawnie działała obsługa pomostu i przekonają się, że
stanie za zawodnikiem jest równie niebezpieczne, jak spotkanie oko w oko z rękawicą pięściarza!   

 
 
2007.05.13 
  Wczoraj dobiegły końca
XXV Mistrzostwa Europy Mężczyzn w Trójboju Siłowym i XX Mistrzostwa Europy Kobiet w Trójboju Siłowym. Zawody trwały przez cały tydzień w Kościanie. Spośród naszych reprezentantów wyróżnili się wybitnymi wynikami: Dariusz Wszoła (TKKF "Śródemieście"-Legnica) - rekord Polski w kat. 56 kg - 620 kg (poprawił swój własny o 5 kg), Jarosław Olech (KS "Tęcza-Społem"-Kielce) przeszedł do kat. 75 i już pierwszym startem ustanowił nowy rekord Europy seniorów w przysiadzie - 340 kg, a w trójboju poprawił swój własny rekord Polski o 15 kg uzyskując 840 kg; debiutant trójbojowy Jacek Wiak (KS "Wisła"-Puławy) dosłownie o włos przegrał wagą ciała złoty medal zaliczając 925 kg.
Zespołowo zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji mężczyzn i trzecie w klasyfikacji kobiet. Szczegółowe zestawienia wyników podaję poniżej. Jest to najpełniejsze zestawienie wyników z tych Mistrzostw Europy znajdujące się w Internecie:

  Kobiety - wyniki
  Kobiety - wszystkie podejścia
  Kobiety - wyniki drużynowe
  Kobiety - wyniki drużynowe, wszystkie podejścia
  Kobiety - klasyfikacja wg formuły Wilks'a

  Mężczyźni - wyniki
  Mężczyźni - wszystkie podejścia
  Mężczyźni - wyniki drużynowe
  Mężczyźni - wyniki drużynowe, wszystkie podejścia
  Mężczyźni - klasyfikacja wg formuły Wilks'a
  


 

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2007-11-18