POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - Wrzesień 2006


 
2006.09.27
    Kilka filmów z wyciskania leżąc weteranów, którzy wystartowali na Pucharze Polski w Warszawie:
Kat. 100 kg: najstarszy zawodnik Pucharu, 61-letni
Mirosław Orłowski z "Raju"-Łódź: 145 kg I pod., 155 kg II pod., 155 kg III pod;
Adam Wilanowski z "Syrenki"-Warszawa: 135 kg II pod., 135 kg III pod.;
Zdzisław Miśta z "Tęczy-Społem"-Kielce: 155 kg I pod., 165 kg II pod., 170 kg III pod.
Kat. 110 kg:
Tadeusz Hul ze "Śródmieścia"-Legnica: 175 kg II pod., 180 kg III pod.
Kolejne filmy ze startów weteranów zamieszczę jutro.
***
Pechowe 225 kg! Chyba pech prześladował zawodników w Warszawie, bo na tym ciężarze doszło do dwóch karkołomnych podejść.
Jakie byłyby skutki gdyby asekuracja w ostatniej chwili nie złapała sztangi gdy
Michał Tatarynowicz z "Raju"-Łódź (kat. 100 kg) próbował wycisnąć 225 kg? By dowiedzieć się jak doszło do ucieczki sztangi na głowę obytego w startach zawodnika warto prześledzić wszystkie jego podejścia: 200 kg I pod., 210 kg II pod., 225 kg III pod. 
Jeszcze bardziej drastyczne podejście wykonał
Arkadiusz Staszewski z "Wikinga"-Starachowice (kat. 125 kg). Chociaż z 215 kg (II pod.) nie miał kłopotu, to 225 kg mogło być ostatnim ciężarem jaki ten zawodnik podnosił. Szczęśliwie zawodnik okazał przytomność umysłu i sztanga tylko obtarła skórę na czole zawodnika. Lekarz zawodów zbadał Arka natychmiast po fatalnym podejściu. Tym razem nic się nie stało.
Po tych podejściach nabierają sensu niskie stojaki ochronne, których położenie ustawia się powyżej obojczyków, a nawet na wysokości twarzy. Kto nie widział tych stojaków, może je zobaczyć w ostatniej galerii z Mistrzostw Świata w Wyciskaniu Leżąc w Miskolcu w pełnej okazałości. .

2006.09.26
   Dodałem do witryny garść ciekawych informacji, które losowo wyświetlają się pod nazwą witryny. Mam nadzieję, że trójbojowa wiedza Czytelników zostanie w ten prosty sposób poszerzona lub przypomniana. Oczywiście zbiór ciekawostek będzie się rozrastał.  może sami Czytelnicy podsuną ciekawe informacje warte upowszechnienia?
***
Omyłkowo zaniżyłem wynik rekordowy Marcina Bielskiego w przysiadzie - zawodnik w rzeczywistości poprawił na Pucharze Polski w Trójboju Siłowym 301,5 kg. Błąd jest już naprawiony. Skorygowałem również podejście Jana Wegiery z uciekającą sztangą - było to pierwsze podejście na ciężarze 240 kg. Zawodników przepraszam za omyłki i dziękuję za zwrócenie na nie uwagi.
***
 
Czy nadszedł kres supermocnych koszulek? Prezydent IPF, Norbert Wallauch, potępił stosowanie zbyt obcisłych koszulek do wyciskania przez zawodników, walkę producentów sprzętu i zbytnią tolerancję osób wydających certyfikaty dopuszczalności sprzętu do zawodów. Stwierdził, że często sam sprzęt podnosi wynik dając nowy rekord, a nie zawodnik. Prezydent zapowiedział weryfikację aktualnie dopuszczonego sprzętu osobistego. Instytut badań tekstyliów w Wiedniu przetestuje wszystkie materiały, z których produkowane są specjalistyczne koszulki do wyciskania pod kątem rozciągliwości, czasu i drogi rozerwania. Na podstawie tych badań prezydent chce określić standardy dla wszystkich wspomagających części sprzętu osobistego. Wymaga tego wejście trójboju siłowego do Ruchu Olimpijskiego.
Praktycy znają przypadki kiedy zastosowanie koszulki Tytan czy Rage podnosiło zawodnikowi o 40-50 kg w stosunku do wyciskania bez koszulek wspomagających. Efekty tego widoczne są w postaci serii niebezpiecznych sytuacji na zawodach. Krytyczny stosunek prezydenta Wallaucha do supermocnego sprzętu podkreślają filmy pokazujące groźne dla zdrowia i życia sytuacje.  Jutro pokażę pozostałe filmy z niebezpiecznych sytuacji, kiedy raz, skądinąd doświadczonego zawodnika, asekuracja uchroniła przed upadkiem sztangi na głowę, dwa - mniej doświadczony zawodnik szybciej puścił sztangę i obsługa nie zdążyła z pomocą. Czy walka prezydenta IPF z producentami sprzętu będzie skuteczna - przekonamy się zapewne na tegorocznym Kongresie IPF w norweskim Stavanger, gdzie ta sprawa z pewnością będzie poruszona.

2006.09.25
Ostatni hymn na Mistrzostwach Europy Weteranów w Wyciskaniu Leżąc zagrano dla Polaka, Ryszarda Wiśniewskiego! Końcowa grupa weteranów zakończyła starty w czeskim Frydek-Mistek ze sporymi sukcesami:
Krzysztof Bożyczko został mistrzem Europy w grupie I uzyskując 255 kg w kat. 100 kg, Mariusz Hadrysiak -  tytuł mistrzowski w kat. 110 kg zaliczając 257,5 kg, obaj zawodnicy praktycznie nie mieli rywali na swoim poziomie. Natomiast ciężko wywalczył złoty medal Ryszard Wiśniewski w kat. superciężkiej - miał trzech mocniejszych przeciwników, z których jeden spalił, a dwóch zaliczyło tylko po jednym podejściu. Zawodnik zaliczył 230 kg pokonując przeciwników o 2,5 i 5 kg.
Dwóch Polaków zajęło dwa najwyższe miejsca w kategorii Mistrza Mistrzów weteranów gr. I: Wygrał Krzysztof Bożyczko - 156,0 pkt., drugi był Mariusz Hadrysiak - 151,8 pkt. Polacy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej - 48 pkt., za Francją - 51 pkt., a przed Finlandia - 46 pkt. Wszystkim zawodnikom gratulujemy udanego startu! Prawdopodobnie weterani wystartują na Pucharze Polski w Wyciskaniu Leżąc w Gostyniu pod koniec listopada.
Pełne wyniki zawodów znajdują się na stronie EPF.
***
Ciekawsze podejścia z Pucharu Polski w Trójboju Siłowym z kat. 90 kg:
Dominik Murcha "Kobra-Jass"-Kościan: wyciskanie 190 kg III pod.
Marcin Klimek "ANMAR"-Warszawa: martwy ciąg 280 kg - II pod.
Radoslaw Grzechnik "Michael"-Warszawa: przysiad 290 kg II pod. i 300 kg III pod. W tym ostatnim podejściu zawodnik wyskoczył spod sztangi w trakcie wykonywania przysiadu, a obsługa pomostu stanęła na wysokości zadania i w sposób tyle oryginalny, co skuteczny, podniosła sztangę z pomostu na stojak. Następny zawodnik nie musiał długo czekać na wywołanie, jak to się dzieje na większości zawodów międzynarodowych.
Marcin Bielski "Megatron II"-Ełk: rekord Polski juniorów młodszych w przysiadzie 301,5 kg III pod.
Jan Wegiera z TSS-Zakopanme, trzeci w klasyfikacji Mistrza Mistrzów, zaprezentował idealną technikę: przysiad 320 kg III pod., martwy ciąg 280 kg I pod. Te same podejścia w wersji big 720x576: przysiad 320 kg, martwy ciąg 280 kg. Warto przejrzeć podejścia Zakopiańczyka i przeanalizować pod kątem swojej techniki.
Jak trudno zejść z pomostu w obcisłym kostiumie pokazuje
Tomek Jarosiewicz z "Hutnika"-Pieńsk po prawie udanym martwym ciągu na 270 kg (II pod) - kat. 75 kg.

2006.09.24
Kolejne części galerii ze startu Michał Wilka na Mistrzostwach Świata w Wyciskaniu Leżąc są już do przejrzenia. Całość obejmuje 5 części:
Rozgrzewka i pierwsze podejścia, Drugie podejścia mistrzów wyciskania, Trzecie podejście - atak na tytuł mistrza świata!, Rekord świata a badania antydopingowe,   Ну погоди !  
 
Leszek Waśniowski, sędzia z Puław, został mistrzem Europy weteranów w czeskim Frydek-Mistek w kat. 52 kg weteranów I gr. - zaliczył 90 kg w wyciskaniu leżąc . W II grupie weteranów tytuły mistrzowskie wywalczyli: Jerzy Furmanek w kat. 110 kg - 250 kg (zawodnik próbował poprawić rekord Europy weteranów na 260 kg) i najstarszy stażowo zawodnik polski Piotr Pawlik w kat. +125 kg - 222,5 kg. Wicemistrzami Europy w tej grupie wiekowej zostali: Antonin Kaliński w kat. 60 kg - 112,5 kg, Roman Chrzanowski w kat. 90 kg - 155 kg, Wojciech Grabowski w kat. 110 kg - 220 kg. Krzysztof Piwowar zajął 4 m. z wynikiem 165 kg w kat. 125 kg, Mieczysław Podmokły z wynikiem 160 kg zajął 5 m. w kat. 100 kg.
Jerzy Furmanek bezwzględnie wygrał klasyfikację Mistrza Mistrzów weteranów II gr. - 148,4 pkt.  a reprezentacja polska wygrała klasyfikacje drużynową - 58 pkt., o 1 pkt. wyprzedzając gospodarzy zawodów. 
Na zawodach zabrakło Wiesława Tochaczka, który leczy naderwany biceps na Mistrzostwach Europy Weteranów w Trójboju Siłowym.

2006.09.23
  We Frydek Mistek odbywają się
Mistrzostwa Europy Weteranów w Wyciskaniu Leżąc. Już pierwszego dnia rozległ się na hali startów Mazurek Dąbrowskiego dla Barbary Pawlik. Zawodniczka w kat. 90 kg wycisnęła 120 kg. w kategorii weteranek I gr. W tej samej grupie wiekowej Urszula Foryś spaliła na 87,5 kg wyciskanie w kat. 60 kg. Startująca wczoraj Urszula Śliwińska, mama naszej najsilniejszej zawodniczki Anny Śliwińskiej, została wicemistrzynią Europy weteranej II gr. Zawodniczka zaliczyła 55 kg w kat. 56 kg. Zawodniczkom gratulujemy i czekamy na start mężczyzn!
***
  Pierwsza część galerii ze startu Michała Wilka na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Wyciskaniu Leżąc.  Podejścia, którymi Michał wywalczył początkowo tytuł wicemistrzowski, a po weryfikacji dopingowej - tytuł mistrzowski: Michał Wilk - 250, 260 i 280 kg (280 kg w dużym formacie 720x576). Start jego największego rywala Ivana Freyduna z Ukrainy- 285,5 kg (cofnięty rekord świata seniorów) oraz Rosjanina, który również stanowił duże zagrożenie dla Michała -  Vladimira Volkova - 270 kg.

2006.09.22
  Długo trwało poprawianie wyników zawodów, ale mogę już zaprezentować, mam nadzieję pozbawione błędów wyniki z Pucharu Polski w Trójboju Siłowym z ub. weekendu. Wyniki uzupełnię jutro o drużyny.
Jutro zaprezentuję pierwszą galerię zdjęć pokazującą jak Michał Wilk został mistrzem świata i jakich miał rywali.
***
Michał Wilk mistrzem świata w wyciskaniu leżąc! Dopingowa czystka IPF przeprowadzana jest z zadziwiającą skutecznością. Po badaniach antydopingowych na Mistrzostwach Świata Kobiet i Mężczyzn w Wyciskaniu Leżąc w węgierskim Miskolcu nastąpił istny pogrom najlepszych. Zawieszono 3 zawodniczki i 13 zawodników - głównie z krajów rosyjskojęzycznych. Wśród grona znakomitych zawodników Aleksiej Sivokon z Kazachstanu, swego czasu najlepszy trójboista wszechczasów, rywal naszego Jarka Olecha, został zdyskwalifikowany dożywotnio. Za wpadki dopingowe w tym roku federacja rosyjska musi wpłacić do IPF 25.500 euro, a federacja ukraińska 22.500 euro. Wygranym tych zawodów jest Michał Wilk. Po dyskwalifikacji znakomitego zawodnika ukraińskiego, Ivana Freyduna, rekordzisty świata, właśnie Michał Wilk został mistrzem świata w kat. 100 kg. Michał również był na badaniach. Gratulujemy Michale!
***
Wzbogaciłem witrynę www.powerlifting.pl o kanał RSS. Kanały RSS podają w sposób skondensowany wiadomości przesyłając tylko ich nagłówki i linki do nich. Teraz nie musisz wchodzić na stronę przeglądarką internetową, by wiedzieć czy pojawiło się na niej coś nowego. Z czytników obsługujących polskie litery mogę polecić RSSreader'a i RSSBandit'a. W RSSBandit należy wybrać menu Plik, a w nim opcję Nowa subskrypcja i dalej według poleceń kreatora. w pole URL wystarczy wprowadzić adres witryny (http://www.powerlifting.pl) a czytnik sam odnajdzie kanał informacyjny. Dla zainstalowania obu programów niezbędna jest platforma Microsoft .NET Framework 1.1. W RSSreaderze wystarczy skopiować z tej strony link kanału RSS (z menu podręcznego wybierz "kopiuj skrót" i wklej go do czytnika po wybraniu opcji "Dodaj" lub "Add") i wkleić do czytnika kanałów RSS. Czytnik automatycznie sprawdza zawartość kanału i podaje zmiany na stronie, jeśli zaszły. Oglądasz wówczas tylko interesujące Cię wiadomości!

2006.09.20
Dzięki uprzejmości
Jakuba Stawarczyka mogę przedstawić podejście, które zmroziło wszystkich na sali. Pokazuje ono jak ważna jest rola prawidłowej asekuracji i jak kapryśne bywają koszulki. Tym razem groźny wypadek zdarzył się wirtuozowi sztangi, najstarszemu stażowo i najbardziej doświadczonemu zawodnikowi w Polsce, Janowi Wegierze. Niemożliwe stało się możliwe - przy wyciskaniu sztanga straciła punkt podparcia - łokcie zawodnika znalazły się przed gryfem, a nie pod nim. Mechanizm powstania tego  zdarzenia widać na filmie. Na początku proszę zwrócić uwagę na otwarte dłonie prawego asekuranta - to był właściwy powód braku wyłapania spadającej sztangi. Prawidłowa asekuracja polega na trzymaniu obu zetkniętych dłoni tuż pod tuleją. Gdyby pomocnik trzymał w ten sposób dłonie nie doszłoby do groźnej dla życia sytuacji. Na pomście wszystko rozgrywa się w ułamku sekundy - nie można stać za daleko, trzymać zbyt daleko dłoni, rzut pionowy ewentualnego punktu podparcia sztangi lub zawodnika musi zawierać się w polu podstawy asekurującego. Po tym podejściu jasna staje się konieczność niskich stojaków asekuracyjnych, ustawianych trochę wyżej od obojczyków.
Film ten potraktujcie jako przestrogę na przyszłość: Jan Wegiera, kat. 90 kg, 240 kg w wyciskaniu, pierwsze podejście - upadek sztangi na szyję. Zakopiańczyk wykaraskał się, ale następne podejścia - na 240 i 250 kg - nosiły znamiona hamowania po wypadkowym  podejściu.
Jeszcze w tym tygodniu zaprezentuję innego zawodnika Pucharu i inne wyjście z równie groźnej sytuacji, w której się znalazł wyciskając sztangę ważącą ponad 200 kg.

2006.09.19
Pierwsza część galerii zdjęć z Pucharu Polski w Trójboju Siłowym, a wśród niej nasze piękne zawodniczki. 
***
Start
Witolda Krawczyka z Mistrzostw Świata Juniorów w kat. 100 kg juniorów:
przysiady: 290 kg - I pod., 290 kg - II pod., 300 kg - III pod.,
wyciskanie leżąc: 195 kg - I pod., 207,5 kg - II pod., 212,5 kg - III pod.,
martwy ciąg: 275 kg - I pod.,  285 kg - II pod., 295 kg - III pod.
Po wyciskaniu Witek w stosunku do głównego rywala miał 15 kg mniej w dwuboju, taktyka była więc prosta - dorzucić 15 kg do kluczowego podejścia Kanadyjczyka Johna McDonald'a.  Kanadyjczyk w drugim podejściu zaliczył 277,5 kg i po spalonym podejściu Krawczyka na 285 kg zaatakował ciężarem 295 kg drugą pozycję. By wyrównać trójbój i wygrać wagą ciała Polak powinien zaliczyć 295 kg. I z takim ciężarem zmierzył się w trzecim podejściu.

2006.09.18
Po weryfikacji protokołów zawodów przedstawię wyniki Pucharu Polski.
***
Kolejne video z Mistrzostw Świata Juniorów do lat 18 i 23 w Trójboju Siłowym:
junior
Maciej Sochacki z OWP "Michael"-Warszawa w kat. 90 kg:
przysiad: 255 kg - I pod., 265 kg - II pod., 270 kg - III pod.,
wyciskanie leżąc: 170 kg - I pod.,
martwy ciąg: 270 kg - II pod., 290 kg - III pod.
młodzik
Marcin Bielski z KS "Megatron II" - Ełk, wielki talent trójbojowy, przedwczoraj poprawił rekord Polski juniorów młodszych w przysiadzie - kat. 90 kg:
przysiad: 265 kg - I pod., 280 kg - II pod., 290 kg - III pod.,
wyciskanie leżąc: 160 kg - II pod., 160 kg - III pod.,
martwy ciąg: 260 kg - II pod., 275 kg - III pod., 285 kg - III pod.
Odebranie złotego medalu za przysiad.
Jutro przedstawię walkę Witolda Krawczyka o brązowy medal w kat. 100 kg juniorów. Również jutro pokażę chyba jedyną w życiu groźną sytuację, jaka zdarzyła się wielokrotnemu rekordziście świata i Europy w wyciskaniu leżąc, Janowi Wegierze, gdy ciężar 250 kg na przedwczorajszym starcie spadł mu na szyję. Była to jedna z najgroźniejszych sytuacji jaką zdarzyło mi się oglądać. Drugą, niezwykle dynamiczną przedstawię wkrótce.

2006.09.17
Starty zawodników na warszawskim Pucharze Polski w Trójboju Siłowym przebiegały zgodnie z planem przyjętym na odprawie technicznej. Pod Kościołem zmagali się w walce o wyjazd na listopadowe Mistrzostwa Świata w Trójboju Siłowym w Stavanger najlepsze zawodniczki i zawodnicy z Polski. Zwolnione od sprawdzianu były osoby startujące w ubiegłotygodniowych Mistrzostwach Świata Juniorów do 18 i 23 lat w Trójboju Siłowym.
Najlepszą drużyną wśród mężczyzn zostali zawodnicy KS "Tęcza-Społem"- Kielce, którzy z 56 pkt. wyprzedzili UKS "Impuls"-Warszawa - 48 pkt. Trzecie miejsce zajęła KS "Kobra-Jass"-Kościan - 45 pkt. Na uwagę zasługuje także czwarte miejsce KS "Zamek"-Kurzętnik - 43 pkt.  Wśród kobiet pierwsze miejsce zajął KS "Wisła"-Puławy - 36 pkt., drugi był AZS B.Janski-Warszawa - 21 pkt., trzecie miejsce równomiernie miały trzy kluby mające po 12 pkt..: AZS Politechnika Warszawska-Warszawa, KS "Tęcza-Społem"-Kielce i TKKF "Azory"-Kraków.
Najlepszą zawodniczką Pucharu została
Monika Korpak z AZS "Politechnika Warszawska"-Warszawa - 410,56 pkt., druga była Dorota Szczepanik z TKKF "Azory"-Kraków - 396,22 pkt., Anna Kierul z AZS B.Janski-Warszawa była trzecia - 330,8 pkt.
 Najlepszym zawodnikiem imprezy został
Michał Wilk z KS "Tęcza-Społem" w Kielcach - 575,01 pkt.,  drugi Dariusz Wszoła z TKKF "Śródmieście"-Legnica - 574,06 pkt., trzeci Jan Wegiera z TSS-Zakopane - 556,75 pkt.
Wśród weteranów I gr. zwyciężył
Jan Wegiera - 556,75 pkt., drugi był Zdzisław Miśta (KS "Tęcza-Społem"-Kielce) - 391,76 pkt., Leszek Waśniowski (KS "Wisła"-Puławy) - 328,73 pkt. Weterani drugiej grupy: 1 m. - Tadeusz Hul TKKF "Śródmieście"-Legnica - 452,5 pkt., 2 m. - Adam Wilanowski TKKF "Syrenka"-Warszawa - 355,98 pkt. W weteranach III wygrał Mirosław Orłowski z TKKF "Raj"-Łódź.
Klasą dla siebie było dwóch najlepszych zawodników Pucharu:
Dariusz Wszoła ustanowił dwa rekordy Polski seniorów w martwym ciągu: 200,5 i ostatecznie 210 kg w kat. 52 kg oraz  Michał Wilk, który dopiero wtrenowuje się do Mistrzostw Świata w Trójboju Siłowym poprawił rekord Polski seniorów w kat. 100 kg na 270 kg! Jest to wynik o 15 kg większy niż uzyskali najsilniejsi zawodnicy wyciskania leżąc na tegorocznych Mistrzostwach Europy.
Na zawodach było sporo sytuacji krytycznych - zarówno w przysiadach, jak i wyciskaniu leżąc. W tym ostatnim boju o mało nie doszło do tragedii. W najbliższym czasie zaprezentuję filmy z ciekawszych podejść Pucharu.

2006.09.15
Przesunięto termin zgłoszeń do
V Ogólnopolskiego Turnieju Mistrzów w Wyciskaniu Leżąc o tydzień - zgłaszać się można do 24 września br. Drobne poprawki naniesione zostały w  regulaminie zawodów - termin zgłoszeń i adres mejlowy organizatorki, p. Moniki Lechowicz.
***
Dokładne godziny startów na Pucharze Polski w Trójboju Siłowym będą dostępne na stronie Michała Wilka i Kornela Olszewskiego jutro ok. godz. 22  (po odprawie technicznej).
***
Pierwsze filmy z Mistrzostw Świata Młodzików i Juniorów w Tróboju Siłowym przedstawiają
Bartka Zajączkowskiego z UKS "Troops"-Wschowa:
przysiad: 240 kg - II pod., 260 kg - III pod.,
wyciskanie leżąc: 140 kg - I pod., 150 kg - II pod., 155 kg - III pod.,
martwy ciag: 220 kg - I pod., 265 kg - II pod. 280 kg - III pod., 285 kg - dodatkowe podejście po poprzednim błędnie założonym ciężarze.
Ceremonia wręczania brązowego medalu za trójbój siłowy dla Bartka Zajączkowskiego i odsłuchanie hymnu szwedzkiego.

2006.09.14
Przedstawiam kolejną porcję zdjęć z Ligi Zagłębiowskiej w Wyciskaniu Leżąc nadesłanych przez p. Grzegorza Leskiego.  

2006.09.13
Organizatorzy
V Ogólnopolskiego Turnieju Mistrzów w Wyciskaniu Leżąc w Żaganiu serdecznie zapraszają zawodniczki i zawodników oraz publiczność do wzięcia udziału w zawodach. turniej rozegrany zostanie w dniu 30 września br., zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 17 września. Kontakt z organizatorem i pozostałe informacje podane są w regulaminie zawodów.
***
Tabele rankingowe IPF nieco się zmieniły od wczorajszego dnia, a co za tym idzie i podane przeze mnie informacje, za co Czytelników przepraszam. Już po opublikowaniu przeze mnie miejsc Polaków został zaktualizowany o najnowszą weryfikację antydopingową Ranking IPF. Z listy odpadł najsilniejszy człowiek w Polsce i jeden z najsilniejszych na świecie Dariusz Mirowski. Na weryfikacji skorzystał Ryszard Wszoła, który podniósł się na 5 m. w kat. 125. Jednak najwięcej skorzystał
Łukasz Michałowski, którego weryfikacja wyniosła na drugie miejsce w kat. 82,5 kg na tegorocznych Mistrzostwach Europy Juniorów w Trójboju Siłowym. Po oddaniu brązowego medalu do EPF zawodnik otrzyma medal srebrny w trójboju. Podobnej zamianie ulegną małe medale za boje.
***
Specjaliści są zgodni, że po Rosji i Ukrainie czas na weryfikację Polski. Przedstawiciele zawieszonych państw są przekonani, że badanie antydopingowe WADA przeprowadzi w Polsce na najbliższej imprezie, Pucharze Polski w Trójboju Siłowym, lub na Pucharze Polski w Wyciskaniu Leżąc. Laboratoria antydopingowe badając odżywki i suplementy stwierdziły w ostatnich latach dodawanie do nich nie tylko prohormonów i stymulatorów, ale również sterydów anabolicznych. Zmniejsza to szanse zawodnika biorącego takie odżywki na wynik negatywny badania antydopingowego do zera.
Ponieważ laboratoria nie podają nazw producentów takich odżywek, z pewnym prawdopodobieństwem można je rozpoznać po objawach charakterystycznych dla stosowania niedozwolonych środków hormonalnych, np. wypryski na skórze, podwyższony poziom agresji, nienaturalne skoki siły. Zawodnicy, podejrzewający, że stosowane przez nich odżywki mogą zawierać niedozwolone substancje niech darują sobie starty w zawodach PZKFiTS, dopóki nie będą absolutnie przekonani o swojej czystości antydopingowej. Obecnie sprawdzana jest obecność metabolitów substancji zabronionych nie wchodzących w skład przemian biochemicznych organizmu ludzkiego - tym samym oznaczenie ich w próbce moczu jednoznacznie wskazuje na wcześniejszą obecność zabronionych substancji w organizmie.

2006.09.12
Duże znaczenie Polaków na arenie międzynarodowej ujawniają listy rankingowe IPF. W opublikowanym przedwczoraj, najaktualniejszym zestawieniu seniorów w trójboju siłowym, trzech Polaków znalazło się na samym szczycie:
Dariusz Wszoła w kat 52 kg - z wynikiem 570 kg, Jarosław Olech w kat. 67,5 kg - 785 kg, Dariusz Mirowski w kat. 125 kg - 1065 kg.
W wyciskaniu leżąc na pierwszych miejscach znaleźli się: w kat. 52 kg ex aequo z wynikiem 152,5 kg - Dariusz Wszoła i Krzysztof Wrona, w kat. 75 kg - Jan Wegiera 262,5 kg. Z kobiet najlepszą zawodniczką świata jest Justyna Kozdryk 102,5 kg w kat. 44 kg.
W pierwszych dziesiątkach w trójboju siłowym znaleźli się: w kat. 56 kg: 3 m. Paweł Ośmiałowski 555 kg, 6 m. junior Tomasz Zambrzycki 515 kg; w kat. 60 kg - 9 m. Dominik Golak 557,5 kg, w kat. 67,5 kg - 9 m. junior Rafał Ziemiakowski 652,5 kg, w kat. 75 kg - 4 m. Jacek Spychała 785 kg, w kat. 82,5 kg - 2 m. Jan Wegiera 890 kg, w kat. 90 kg - 6 m. Jan Wegiera 840 kg, w kat. 100 kg na 9 m. znalazł się junior Paweł Krasowski 862,5 kg, w kat. 100 kg - 2 m. Marian Czarkowski 932,5 kg, 4 m. junior Łukasz Toczyłowski 920 kg, w kat. 125 kg - 6 m. Ryszard Wszoła 937,5 kg.
Wśród trójboistek w pierwszych dziesiątkach znalazły się: w kat. 48 kg - 9 m. Monika Korpak 345 kg, w kat. +90 kg - 4 m. Anna śliwińska 590 kg.
W pierwszej dziesiątce wyciskania leżąc uplasowali się: w kat. 56 kg - 6 m. Krzysztof Owsiany 150 kg, w kat. 60 kg - 5 m. Tomasz Chrzanowski 162,5 kg, w kat. 67,5 kg - 8 m. Jarosław Olech 185 kg, w kat. 82,5 kg - 4 m. Marek Markwat 245 kg, 7 m. Jan Wegiera 240 kg, w kat. 100 kg - 3 m. Michał Wilk 260 kg, 4 m. Karol Kołtoński 255 kg, 7 m. Jacek Wiak 245 kg, w kat. 125 kg - 3 m. Dariusz Mirowski 310 kg.
Z kobiet w wyciskaniu leżąc w pierwszej dziesiątce znalazły się: w kat. 44 kg - 6 m. Monika Górecka 72,5 kg, w kat. 82,5 kg - 8 m. Dorota Szczepanik 127,5 kg, w kat. 90 kg - 4 m. Anna Śliwińska 152,5 kg, w kat. +90 kg - 6 m. Anna Śliwińska 160 kg.

2006.09.11
Wielki sukces odnieśli Polacy na
Mistrzostwach Świata Juniorek i Juniorów do lat 18 i 23 w Trójboju Siłowym, które rozgrywane były przez ubiegły tydzień w Sofii. Największa w historii polskiego trójboju reprezentacja juniorek i juniorów na mistrzostwach świata - 25 osób plus 5 trenerów - odniosła największy w historii sukces: juniorzy (do lat 23) zostali najlepszą drużyną świata! Również odnotowały niespotykany nigdy wcześniej sukces: młodziczki (do 18 lat) zajęły drużynowo 3 miejsce, juniorki (do lat 23) zajęły również trzecie miejsce.
Grono mistrzyń i mistrzów świata poszerzyło się o 2 zawodniczki i 3 zawodników:
młodziczki:
Magdalena Zarzycka w kat. 52 -  290 kg, Malwina Ciesielska w kat. 82,5 kg - 327,5 kg,
juniorzy:
Tomasz Zambrzycki w kat. 56 kg - 515 kg, Rafał Ziemiakowski w kat. 67,5 kg - 652,5 kg, Łukasz Toczyłowski w kat. 110 kg - 910 kg.
Srebrne medale zawisły na szyjach:
młodziczki:
Patrycja Twers w kat. +90 kg - 427,5 kg,
juniorki:
Justyna Gertich w kat. 52 kg - 300 kg,
juniorzy:
Robert Tracz w kat. 52 kg - 405 kg.
Brązowe medale otrzymali:
młodziczki:
Marzena Piter w kat. 75 kg - 337,5 kg,
młodzicy:
Adam Citko w kat. 75 kg - 612,5 kg,  Bartosz Zajączkowski w kat. 100 kg - 610 kg, Dariusz Żurawski w kat. 110 - 645 kg,
juniorki:
Dorota Nowak w kat. 52 kg - 295 kg, 
juniorzy: Bartomiej Szymkowiak w kat. 82,5 kg - 725 kg.
Małych medali było bez liku! Wyniki z sofijskich mistrzostw są dostępne na stronach IPF: młodziczki, młodzicyjuniorkijuniorzy.
Niektóre wyniki były szczególne:
Rafał Ziemiakowski uzyskał wynik na poziomie wyników juniorskich Jarosław Olecha - czy dogoni kiedyś wielkiego mistrza sztangi pokaże czas; pierwszą polską mistrzynią świata młodziczek została Magdalena Zarzycka; Patrycja Twers wykazała się wielką siłą i po jej oszlifowaniu będzie następczynią Anny Śliwińskiej; z kolei Bartomiej Szymkowiak zaliczył w przysiadzie 310 kg, co zważywszy na jego koszykarskie proporcje ciała, jest wynikiem nieprawdopodobnym; Łukasz Toczyłowski, zgodnie z moimi przewidywaniami gdy był młodzikiem, pokazał poziom seniorski i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji Mistrza Mistrzów - 537,17 pkt.
Zawodne okazały się strzelające na pomoście kostiumy Tytana, decydując o braku medalu w przypadku
Karola Murawskiego. O ile podejścia z pękającymi kostiumami nagrały się na taśmie video - zamieszczę je w niniejszej witrynie. 
Zawodniczki i zawodników prowadzili:
Roman Szymkowiak - trener kadry mężczyzn, Arkadiusz Znojek - trener kadry kobiet, Dariusz Mirecki - trener KS "Troops"-Wschowa, Stefan Sochański - trener UKS "Bacieczki"-Białystok (dawniej w KS "Włókniarz"-Białystok), Jan Trukawka - trener KS "BOZ-Reaktywacja"-Koszalin. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować będącym na zawodach trenerom oraz zawodnikom i zawodniczkom za ich nieocenioną pomoc przy startach całej drużyny.
Postaram się pokazać przebieg startów naszej reprezentacji i ciekawsze podejścia reprezentantów innych krajów w miarę możliwości czasowych na plikach video.
,

2006.09.04
Galeria zdjęć nadesłanych przez p. Grzegorza Leskiego z I rzutu
Zagłębiowskiej Ligi Sztangistów w Wyciskaniu leżącWyniki z tych zawodów.

2006.09.03
W Dąbrowie Górniczej odbył się pierwszy rzut
Zagłębiowskiej Ligi Sztangistów w Wyciskaniu leżąc. Zawody zorganizował Pierwsze wyniki i informację o zawodach nadesłał organizator cyklu zawodów p. Grzegorz Leski. Kto wygrał zawody i otrzymał nagrodę pieniężną przeczyatc można w jego informacji.

 

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2006-10-01