POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - Październik 2007


  
2007.10.31
 Na filmach z Mistrzostw Świata w Sölden tym razem dwaj rywale z krajowych pomostów w kat. 60 kg: Dominik Golak - 220 kg w 2 pod. przysiadu, w walce o utrzymanie 7-go miejsca zawodnik zaliczył 210 kg w 2 pod. martwego ciągu. Paweł Ośmiałowski tym razem miał życiową formę - siadał pewnie i głęboko. W trzecim podejściu ustanowił rekord Polski seniorów w przysiadzie - 250 kg. W martwym ciągu zaciekle bronił 5-tej pozycji wyciągając ciężarem 222,5 kg kazachskiego przeciwnika na ciężar 240 kg, którego rywal już nie pociągnął. Po starcie Paweł stwierdził: "Przydał mi się start na Pucharze Polski - wyciągnąłem z niego wnioski i poprawiłem technikę."  Czego efektem był nowy rekord Polski w przysiadzie i udany start.
Warte uwagi postaci z tej kategorii wagowej to długo już startujący Konstantin Pawłow - przysiad 267,5 kg, oraz Tajwańczyk Hsieh Tsung Ting - martwy ciąg 270 kg. Do brązowego medalu w przysiadzie Pawłowi brakuje tylko 10 kg, do złotego 17,5 kg - gdy Paweł okrzepnie w nowej wadze za rok będziemy świadkami walki o medal w przysiadzie, a może i w trójboju.
Wszystkie filmy w rozdzielczości 720x576 pikseli.
Poniżej rekord Polski Pawła Ośmiałowskiego w YouTube'a, czyli w gorszej rodzielczości.


  
2007.10.30
 Złoty medal dla Jacka Wiaka! W wyniku kontroli antydopingowej nasz tegoroczny wicemistrz Europy z kat. 100 kg,  Jacek Wiak, otrzyma złoty medal za wyciskanie leżąc z Mistrzostw Europy w Trójboju Siłowym rozegranych w Kościanie. Cała procedura antydopingowa  trwała ponad 5 miesięcy, w wyniku której brązowy medalista w trójboju, a złoty w wyciskaniu, Jarmo Sohlman z Finlandii został zdyskwalifikowany. Na jego miejsce w wyciskaniu leżąc wszedł Jacek Wiak. Gratulujemy Jacku!
Przy tej okazji zdradzę, że - o ile Zarząd PZKFiTS zaakceptuje propozycję KS "Wisła"-Puławy - Jacek Wiak będzie współorganizatorem przyszłorocznych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym w Puławach.
Zawody zapowiadają się wystrzałowo i... najprawdopodobniej z nagrodami! Możliwe też, że na tych zawodach będą podejmowane próby - mam nadzieję, skuteczne - poprawienia rekordów świata. Kto i w czym? O tym przekonamy się w marcu w Puławach.
Przed zawodnikami 4 miesiące przygotowań, a więc idealny okres na przygotowanie wysokiej formy.  

 
2007.10.28
 Filmy pokazujące start
Dariusza Wszoły w Sölden: 2 pod. 240 kg w przysiadzie i 3 pod., również na 240 kg.  Podejście drugie spalone za zbyt płytki przysiad proszę porównać z 280 kg - rekordem świata w przysiadzie - Sergieja Fedosienki, który wydaje się być dużo płytszym od drugiego podejścia naszego zawodnika, a mimo to został zaliczony i - co dziwne - jury nie zainterweniowało. W martwym ciągu Dariusz Wszoła musiał bronić czwartej pozycji przed Norwegiem Roy Brandtzaeg'iem - zaliczył 210 kg w 3 pod. W kategorii 56 kg byliśmy świadkami poprawienia rekordu świata w trójboju siłowym na niesamowity poziom - 700 kg przez Sergieja Fedosienkę. Zakończeniem tego rekordu był ciąg na 242,5 kg. Rekord ten dał Fedosience pierwsze miejsce w klasyfikacji open i wyznaczył Jarkowi Olechowi nowy standard wynikowy - nasz najlepszy zawodnik będzie musiał robić w kat. 75 kg 905 kg by być lepszym od Fedosienki. Wynik ten jest realnie do osiągnięcia: 360 kg w przysiadzie, 220 kg w wyciskaniu i 325 kg w martwym ciągu. Być może zobaczymy te ciężary na Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym, które odbędą się najprawdopodobniej w Puławach :) .
 Warto obejrzeć start wicemistrza świata z kat. 56 kg
Lu Shih Wu z Tajwanu. Zawodnik miał za wysoko zabandażowane kolana, który to błąd spowodował niestabilne i ciężkie wstawanie na ciężarze 260 kg (spalone). Nieprawidłową pracę bandaża znakomicie widać na filmie. W martwym ciągu na 255 kg widać lekki efekt odbicia w pozycji przeprostnej tułwia. Gdyby Lu nie stosował przeprostu, a jedynie wyprostował się - sztanga pociągnęłaby go do przodu, co skończyłoby się co najmniej ruchem sztangi w dół, czyli błędem technicznym.      
***
 Kolejny film na YouTube to rekord świata w przysiadzie Jarosława Olecha - 350 kg w kat. 75 kg! 

Polecam również film Dominika Golaka jako człowieka z publiczności, który przyćmił trochę gwiazdę wieczoru, fitnesskę Regiane Da Silva. Dominik stwierdził później, że pokazałby więcej breakdance'owych akrobacji, lecz to przecież nie on miał występ a Regiane...


 


 
2007.10.27
 Udostępniłem na YouTube film z rozpoczęcia tegorocznych Mistrzostw Świata w Trójboju Siłowym. Warto przyjrzeć się wyczynom grupy akrobatów o nazwie LaMetta przy nastrojowej muzyce. Niektóre popisy akrobatów są trudne do wykonania i wymagają sporej siły. Ponieważ filmowałem z ręki na maksymalnej i submaksymalnej ogniskowej obraz momentami trochę drży. 
2007.10.25
 Organizator Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 i 23 w Wyciskaniu Leżąc w Werbkowicach (2007.11.17-18), Eryk Pietrusiński, nadesłał regulamin zawodów.
Uwaga! Nastąpiła zmiana limitów wynikowych dla zawodniczek i zawodników startujących w mistrzostwach Polski i pucharach Polski. Obecnie, aby być sklasyfikowanym i otrzymać medal w przypadku zajęcia miejsca 1, 2 lub 3 należy uzyskać minimum wynikowe w wysokości limitu klasy sportowej:
- III klasa sportowa - zawody seniorów,
- klasa młodzieżowa A - zawody juniorów (do lat 23),
- klasa młodzieżowa B - zawody juniorów młodszych (do lat 20).
Uwaga: Limity obowiązują wszystkich startujących! To znaczy bez względu na ilość startujących w kategorii wagowej.
W przypadku zawodów lub klasyfikacji weteranów i młodzików (do lat 18) nie ma limitów wynikowych.
Konsekwencją uzyskania wyniku niższego niż minimum odpowiedniej dla zawodów klasy jest wyłączenie takiej osoby z wszelkich klasyfikacji: medalowych, punktowych, drużynowych, itp.

 
2007.10.24
 W imieniu polskiej drużyny startującej na Mistrzostwach  Świata w Sölden składam
szczególnie serdeczne podziękowania Zibiemu i Jack'owi (firma Zibi & Jack) za umożliwienie startu polskim zawodniczkom i zawodnikom, bez których pomocy nasze uczestnictwo w tych zawodach, włącznie z daleko idącymi konsekwencjami, najprawdopodobniej nie doszłoby do skutku.  Jednocześnie serdecznie dziękuję kibicom polskim przybyłym z Wielkiej Brytanii za najlepszy ze wszystkich drużyn gorący doping i skuteczne wspieranie naszej walki na austriackim pomoście. Pragnę również podziękować Polakom mieszkającym w Austrii, bądź czasowo przebywającym w Sölden, za obecność i wspieranie naszej drużyny.

 
2007.10.23
 Polska drużyna powróciła z tegorocznych Mistrzostw Świata Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym w Sölden w Austrii. Niestety, tym razem bez medalu drużynowego i tylko z jednym medalem indywidualnym
Jarosława Olecha - złotym. Najlepszy polski zawodnik pierwszy start w kat. 75 kg na mistrzostwach świata zaakcentował mocnym uderzeniem - poprawił rekord świata seniorów w przysiadzie na 350 kg! Rekord padłby już w drugim podejściu, ale decyzją jury podejście spalono jako zbyt płytkie. W trzecim podejściu przysiadów Jarosław Olech bardzo głęboko przysiadł i bardzo lekko wstał. Jaka różnica klas dzieli Olecha od ubiegłorocznego rekordzisty świata w tym boju, Wade'a Hooper'a z USA pokazuje film z przysiadem Amerykanina na 342,5 kg. Start w nowej koszulce Jarosław Olech o mały włos nie przypłacił spalonymi podejściami - w I p. wycisnął 200 kg, w drugim i trzecim podejściu sędziowie przytrzymali zawodnika ze sztangą w górze, co zniweczyło szanse na wyciśnięcie 210 kg. Widać to dokładnie na załączonych filmach. Hooper wycisnął 235 kg. Mimo straty w przysiadzie i wyciskaniu Mistrz podjął walkę o rekord świata w trójboju - 867,5 kg. Niestety, na 317,5 kg sztanga wypadła mu z ręki w trakcie ciągnięcia sztangi. Olech pozostał na 310 kg w martwym ciągu, co dało duży wynik 860 kg, ale za mały by zmieścić się w pierwszej trójce Wilks'a mężczyzn. Jedyny hymn polski na tych zawodach zagrano dla Jarka w ciekawej scenerii -  wręczenie medalu, nagroda za przysiad oraz hymn można obejrzeć na załączonym filmie.
Ubiegłoroczny mistrz świata w kat. 52 kg
Dariusz Wszoła, tym razem zajął najbardziej nielubiane 4-te miejsce z wynikiem 610 kg (240+160+210), ale już w kat. 56 kg. Oczko dalsze miejsce od Dariusza Wszoły, 5-te, zajął Paweł Ośmiałowski w kat. 60 kg - z nowym rekordem Polski seniorów 250 kg w przysiadzie uzyskał 612,5 kg (250+140+222,5). Jego rywal z pomostów polskich, Dominik Golak, uzyskał 7 miejsce w tej samej kat. wag. z wynikiem 577,5 kg (220+147,5+210). O Dominiku jeszcze napiszę prezentując filmy ze specjalnych pokazów, m.in. ze znanym strongmanem Mariuszem Pudzianowskim, które odbyły się z udziałem Dominika.
Drugi raz w tym roku na mistrzostwach świata nie miał szczęścia najstarszy polski mistrz -
Jan Wegiera. Zawodnik pokazał mistrzowskie opanowanie w przysiadach i wyciskaniu leżąc zaliczając 320 kg i 250 kg, mając jednak słabszy ciąg - 280 kg - przegrał walkę o brązowy medal z Amerykaninem Davidem Ricks'em. Wegiera uzyskał dobry wynik w kat. 82,5 kg - 850 kg zajmując ostatecznie 4 miejsce, Ricks o 2,5 kg więcej.
Podobnie szczęścia zabrakło u
Jacka Wiaka w kat. 100 kg. Dysponując dobrą dynamiką zaliczył w przysiadzie 355 kg, mając siłę na dużo więcej; w wyciskaniu leżąc 257,5 kg, a w martwym ciągu ciężarem 350 kg atakował trzecie miejsce. Ostatecznie zaliczył 320 kg w ciągu i z wynikiem 932,5 kg zajął 6 miejsce. Co ciekawe, gdybyśmy umieli wróżyć z fusów, Jacek Wiak  medal zdobyłby bez problemu w kat. 110 kg...
W kat. 110 kg startowało dwóch Polaków: o włos od medalu
Marian Czarkowski zajął 4 m. i Sławomir Ceglarek z miejscem 7. Marian prezentując wystrzałową dynamikę przysiadu na rozgrzewce w niespodziewany sposób stracił ją na starcie - zaliczył tylko 350 kg, dwukrotnie paląc 365 kg. Strata po przysiadach był nie do odrobienia w martwym ciągu - emocjonująca walka na 335 kg skończyła się niepowodzeniem i Marian z wynikiem 932,5 kg (350+255+327,5) wygrał co prawda wagą ciała z Norwegiem Torem Omlandem, ale przegrał o 2,5 kg z Czechem Tomasem Sarikiem. Z kolei Sławomir Ceglarek wykazał się na pomoście znakomitą formą w przysiadzie - 360 kg, natomiast koszulka do wyciskania okazała się zbyt luźna i Sławek zaliczył w wyciskaniu 225 kg, paląc dwukrotnie w nowej koszulce 240 kg . Późniejsza walka o możliwy medal na 345 kg w martwym ciągu skończyła się niepowodzeniem i Sławomir Ceglarek uzyskał 910 kg (360+225+327,5).
Wystartowały tylko dwie zawodniczki z Polski:
Dorota Szczepanik wywalczyła 8 miejsce w kat. 82,5 kg - 467,5 kg (172,5+130+165), a startująca w kat. 52 kg Patrycja Jurga uzyskała dobry wynik, choć dalekie 11 miejsce, 355 kg (145+67,5+142,5), atakując rekord Polski w martwym ciągu 155 kg.
Szczegółowe wyniki zawodów zawarte są pod dwoma adresami: kobiety i mężczyźni.
 
2007.10.12
 Nastąpiła zmiana adresu witryny AZS Politechniki Śląskiej na www.powerlifter.republika.pl.

2007.10.09
 W ubiegłą sobotę, 6-go października, odbyły się
VII Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Wyciskaniu Leżąc, II Ogólnopolskie Zawody Mistrza Przysiadów, II Ogólnopolskie Zawody Mistrza martwego Ciągu w Warszawie. Zawody w martwym ciągu wygrał Waldemar Jakubic z "Wisły"-Puławy - 296,44 pkt. (295 kg przy wadze 81,0 kg), drugi był Andrzej Biegański z "Bacieczek"-Białystok - 290,54 pkt. , trzeci - Łukasz Laszko z "Michaela"-Warszawa 185,61 pkt. (260 kg przy wadze 74,8 kg).  W wyciskaniu zwyciężył zawodnik gospodarza zawodów "Herkulesa" Tomasz Kuc - 164,45 pkt. za 270 kg przy wadze 99,8 kg, a drugi był jego kolega klubowy Jarosław Nalewajk - 142,39 pkt. za 245 kg (waga ciała 114,9 kg), trzeci Radosław Zając z Teminatusa -Dąbrowa Górnicza - 141,3 pkt. za 185 kg przy wadze ciała 68,3 kg. Z protokołu wynika, że zawody w przysiadzie nie odbyły się i mistrz Warszawy w przysiadzie nie został wyłoniony. Więcej informacji w pełnych wynikach

2007.10.01
 W związku ze zmianami organizacyjnymi od dnia dzisiejszego aż do odwołania
 biuro PZKFiTS będzie czynne trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 10:00 do 15:00 . PZKFiTS przeprasza za utrudnienia. 

 


 

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2007-11-18