POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - styczeń 2004

2004.01.30
Poprawiłem linka na stronę AZS-u Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz prowadzi on na stronę główną AZS-u . Jeżeli Czytelnicy witryny zauważą gdzieś błędy, to proszę dać mi znać, a w postaram się szybko usunąć błąd. Z korzyścią dla wszystkich. 

2004.01.29
Rywale Mistrza Jana - tak należałoby nazwać kilku zawodników przedstawionych w plikach video z martwego ciągu z ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Mężczyzn w Trójboju Siłowym. Są to pierwsze podejścia z kategorii 82,5, prawie wszyscy rywale naszego mistrza świata, Jana Wegiery. Ponieważ są to najlepsi ciągacze w tej kategorii warto zwrócić  uwagę na ich technikę:
sumo średnie: Jan Wegiera - 280 kg, Milen Christov - 310 kg;
sumo szerokie: Sergiej Nalejkin - 295 kg,   Patrick Thuresson - 300 kg, Aleksander Bielajew - 310 kg; 
klasyk: Dmitrij Solowiow - 300 kg, Peter Rick - 320 kg.
W technice sumo szczególnie ważny jest moment oderwania - wysokość bioder i pochylenie tułowia, w technice klasycznej - moment wykańczania boju. Podobne techniki, nieco różne wykonanie. 
Pliki dochodzą do 6 MB, więc proszę uzbroić się w cierpliwość w ściąganiu. 

2004.01.27
Zmieniło się miejsce rozgrywania lipcowych
Mistrzostw Europy Weteranów w Trójboju Siłowym. Tym razem będą bardzo blisko Polski - w Havirovie, 15 km od Cieszyna. Duże ułatwienie dla samych startujących i dla sędziów.
Drużyna chcąca walczyć punktowo pełnym składem sześciu zawodników musi posiadać jednego sędziego pracującego na pomoście lub w jury. Gdy sędziego brakuje do punktacji drużynowej bierze się pod uwagę jedynie cztery najlepsze miejsca z zespołu.

2004.01.26
Od 1-go stycznia tego roku decyzją  IPF
kostiumy Marathona przestały być legalnym sprzętem osobistym dopuszczonym do zawodów międzynarodowych. O ile kostiumy te spełniają kryteria techniczne , to nie została uiszczona opłata do IPF i tym samym odpadły najlepsze kostiumy do przysiadów i martwego ciągu. Wobec upadłości firmy produkującej Marathony, opłatę za ubiegły rok opłaciły kraje skandynawskie posiadające i wykorzystujące właśnie tego typu kostiumy. Materiał tych kostiumów nie ulegał tak znacznemu trwałemu rozciągnięciu po kilku treningach czy startach, jak inne kostiumy i posiadał znacznie większy zakres sprężysty.
Pierwszym sprzętem osobistym Marathona, który odpadł z listy sprzętu dopuszczonego  były białe bandaże z żółtymi paskami. Indonezyjczyk Sutrisno został zdyskwalifikowany na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w trójboju właśnie z powodu występowania w tych charakterystycznych bandażach.

2004.01.25
Wyniki plebiscytów potwierdził
Jarosław Olech  wczoraj, 24-go bm., startem na lidze niemieckiej w trójboju siłowym. Startując w barwach AC Lauchhammer na I-szym rzucie ligi Jarek uzyskał w kategorii 67,5 kg wynik 800 kg  i 625,18 pkt. Klub AC Lauchhammer zdobył 2037,18 pkt., wychodząc na prowadzenie w lidze. Wynik w pkt. Wilks'a uzyskany przez Polaka jest najwyższym wynikiem na lidze w tym roku. Kolejny rzut Bundesligi odbędzie się za 3 tygodnie - 14 lutego.
Na trójbój złożyły się: przysiad - 310 kg, wyciskanie - 180 kg, martwy ciąg 310 kg. Zaliczone wszystkie 9 podejść. Biorąc pod uwagę, że zawodnik znajduje się w  makrocyklu na wytrzymałość siłową wyniki te są zapowiedzią wysokiej formy na szczyt majowy. 

2004.01.21
Kolejny raz J
arosław Olech wszedł do finału plebiscytu sportowego. Tym razem były to "Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2003" - plebiscyt Polskiego Radia "KIELCE", TVP3 i Gazety Wyborczej. Jarek zajął 5-te miejsce  w kategorii "Sportowiec Roku 2003". Na  zdjęciu z wręczającym nagrody olimpijczykiem Leszkiem Drogoszem, zwanym "Czarodziejem ringu".

2004.01.19
Jan Wegiera mistrzem świata! 
Potwierdziły się pogłoski o wpadkach po ostrej kontroli antydopingowej na Mistrzostwach Świata Mężczyzn w Trójboju Siłowym w Vejle.  Do ilości dwóch zwiększyła się liczba mistrzów świata mężczyzn w trójboju siłowym  w Polskim Związku, a Polska wyszła na prowadzenie. Jest to fakt bez precedensu!  Są nimi:  Jarosław Olech (kat. 67,5 kg) i  Jan Wegiera (kat. 82,5 kg).   Do tej pory trzech polskich reprezentantów podwyższyło swoje miejsca. O dwa miejsca podniósł się Jan Wegiera, trzecie miejsce zajął Sławomir Śledź w kat. 60 kg (jedno oczko w górę), brązowy medal ma również Krzysztof Wełna w kat. 110 kg. Zawodnikom gratulujemy, a dla Romana Szymkowiaka twórcy największego w historii Polski sukcesu międzynarodowego wielkie brawa! - za ogrom zaangażowania włożonego w przygotowanie zawodników, dobrą selekcję zawodników i moc społecznej pracy prowadzącej Polskę do miana najlepszej drużyny świata. Również brawa dla trenerów klubowych, których całoroczna praca z zawodnikami, nie tylko medalistami, ale wszystkimi reprezentantami, dała takie właśnie efekty - wysokie wyniki i wysokie miejsca. 
Całą drużynę, która powinna teraz zyskać tytuł
Drużynowego Mistrza Świata możemy zobaczyć w zaczątku galerii z Vejle (postaram się przyśpieszyć powstanie galerii by pokazać zawody od frontu i od zaplecza).  

2004.01.18
Do kalendarza imprez doszły
Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w Martwym Ciągu. Odbędą się za 4 tygodnie, 20 lutego, w Krzywinie (niedaleko Kościana). Jest to impreza znajdująca się w kalendarzu imprez PZKFiTS. 
Kalendarz PZKFiTS został uzupełniony o miejscowości rozgrywania zawodów i ww. mistrzostwa.
Kolejny kurs sędziowski zorganizowany będzie w Spale w dniach 10-15 kwietnia.
Mistrzostwa Szkół Wyższych w Trójboju Siłowym prawdopodobnie będą przesunięte na 03-04 kwietnia.

2004.01.17
Przesunięty został
termin kursu sędziowskiego na sędziego III klasy państwowej w trójboju siłowym na 23-25 kwietnia br. Kurs odbędzie się w Katowicach. W przypadku nakładających się terminów zawodów w trójboju siłowym lub wyciskaniu leżąc termin może ulec przesunięciu. Chętni proszeni są o zgłaszanie swoich kandydatur do Śląskiego Okręgowego Związku Kulturystyki, Trójboju Siłowego i Fitness. Dane adresowe na stronie internetowej ŚOZKTSiF.

2004.01.16
W Kielcach odbyła się "Gala Biznesu i Sportu 2003". Nagrody wręczali: wiceminister Andrzej Szejna (Ministerstwo Gospodarki), marszałek Franciszek Wołodźko,   Poza 21 nagrodzonymi firmami regionu świętokrzyskiego rozstrzygnięto plebiscyt dziennika "Echa Dnia" i radia "TAK" na
najpopularniejszego sportowca regionu. Wśród  laureatów znalazła się dwójka zawodników PZKFiTS: Jarosław Olech i Kamila Porczyk (mistrzyni świata w fitness). Jarek z wynikiem 95.196 pkt. zajął VIII miejsce, Kamila mając 123.792 pkt. zajęła miejsce VI. Przebić się było bardzo trudno wobec sukcesów piłki ręcznej (4-ech zawodników wyprzedziło Jarka, 3-ech Kamilę), piłki nożnej. Rok temu ani rekordy świata, ani uznawanie Jarka najlepszym zawodnika świata w roku 2002 nie wystarczyło by wejść do finałowej 10-tki. Wyniki plebiscytu z dzisiejszego "Echa Dnia"
Oczywiście plebiscyty odbywają się wszędzie a nasi zawodnicy i trenerzy zajmują w nich poczesne miejsca. Najsilniejszym regionem w ilości umieszczonych zawodników i zawodniczek trójboju siłowego i wyciskania leżąc są chyba okolice Kościana, gdzie w ubiegłym roku kilka osób, z trenerem Jackiem Urbaniakiem na czele weszło do finałowych dziesiątek. Po Mistrzostwach Świata Juniorów zorganizowanych przez "Kobra-Jass" w Kościanie popularność trójboistów na pewno wzrosła (tak licznej i aktywnej  publiczności jak była w  Kościanie nie miewają zawody międzynarodowe w trójboju) i w tym roku trójboiści zajmą jeszcze wyższe miejsca. 

2004.01.14
Zawodnik, którego nikomu przedstawiać nie trzeba,
Michał Wilk podzielił się z Czytelnikami tej witryny swoimi refleksjami odnośnie prowadzenia dzienniczka treningowego. Całkiem niespodziewanie rozpoczął od minusów...

2004.01.13
Wczoraj w kieleckim Centrum Biznesu EXBUD-SKANSKA na dorocznym Sportowym Podsumowaniu Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, p. Franciszek Wołodźko wręczył nagrody najlepszym zawodnikom województwa. Nagrodzeni zostali:
Jarosław i Mariusz Olechowie, Michał Wilk, Agnieszka Leszczyńska, Aneta Rutka - wszyscy z KS "Tęcza-Społem"-Kielce, Anna Kierul - zawodniczka STS Skarżysko-Kamienna. Również autor niniejszej witryny nagrodzony został w kategorii najlepszych trenerów województwa.

2004.01.11
Jak nieocenionym narzędziem okazuje się być dzienniczek treningowy wiedzą doświadczeni zawodnicy. W obszernym artykule ująłem co taki dzienniczek powinien zawierać, jak go prowadzić i jak ułatwić sobie pracę zapisywania, choć ułatwienie to wygląda nieco skomplikowanie...  Dzienniczek? A może dzienniczki? Chociaż artykuł umieszczam w dziale Początkujący, to i zaawansowani powinni zaznajomić się z jego zawartością.   

2004.01.10
    Sportowcy lubią pobijać rekordy... Przyczyńmy się jutro do nowego zbiorowego rekordu
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
    Termin Mistrzostw Szkół  Wyższych w Trójboju Siłowym nałożył się z terminem Mistrzostw Polski. Część najlepszych polskich juniorów to studenci. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie rozstrzygnie się sprawa rozdzielenia daty rozegrania obu wielkich imprez.  

2004.01.09
Zestawiłem "Niezbędnik zawodnika" czyli drobne przedmioty, których brak na zawodach czasami bardzo utrudnia start. Jest to lista środków pomijanych z zapomnienia lub niefrasobliwości, a które raz przygotowane, mogą leżeć w torbie i czekać cierpliwie na kolejne zawody.

2004.01.06
Transmisja telewizyjna z Mistrzostw Świata Mężczyzn w Trójboju Siłowym rozegranych w ubiegłym roku Vejle (Dania) została przesunięta!. Eurosport poinformował, że nadana będzie nie w najbliższy piątek, ale dopiero 13 lutego br. w godz. 22:00-23:00.

2004.01.03
Rekordy archiwalne, tym razem akademickie: z 1998 i 1999 r. Jak uważni Czytelnicy zauważą, część ówczesnych uczelnianych mistrzów startuje do dzisiaj, osiągając niezłe rezultaty, w tym rekordy Polski seniorów. Do
akademickich rekordów Polski wliczały się nie tylko rekordy z Mistrzostw Szkół Wyższych i Pucharu Klubów Uczelnianych AZS (rozgrywane przeważnie co drugi rok - w latach gdy MSW nie było), ale również mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe, na których można poprawiać rekordy świata i Europy. Zawodnicy tacy musieli posiadać aktualny  indeks polskiej uczelni  i ważną legitymację członka AZS.

2004.01.01
Ostatnie ubiegłoroczne wyniki - z grudniowych Akademickich Mistrzostw Śląska w Trójboju Siłowym rozegranych w Szopienicach. Zawody ciekawe z tego względu, że podniesiono na nich drugi największy ciężar podniesiony przez studenta w Polsce. Dokonał tego Michał Wandzik z Politechniki Śląskiej (na codzień zawodnik "Power-Kuźnik"-Katowice) - 360 kg w przysiadzie. Pierwszym zawodnikiem-studentem, który dokonał tej sztuki był, ważący niespełna 90 kg, Michał Wilk ("Tęcza-Społem"-Kielce) - wstał z ciężarem 360 kg z przysiadu na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata Mężczyzn w Trójboju Siłowym. Oba przysiady wykonane z kontrowersyjną głębokością - obu zawodnikom spalono je za zbyt płytkie wykonanie.
Dobre wyniki uzyskało trzech innych zawodników z Politechniki Śląskiej, zwycięzców w swoich kategoriach wagowych: Sebastian Dąbrowski w kat. 90 kg - 680 kg w trójboju, Artur Wróblewski w kat. 100 kg - 720 kg, oraz Paweł Mosz w kat. 110 kg - 705 kg. Może z tych zawodników będą rekrutować się przyszli medaliści zawodów międzynarodowych? Młodszym Czytelnikom wyjaśnię, że najsilniejszy polski wyciskacz, Dariusz Mirowski z Politechniki Łódzkiej, 7 lat temu zaliczył na Pucharze Klubów Uczelnianych AZS, 200 kg w kat. 100 kg - największy ówczesny ciężar zaliczony w wyciskaniu przez studenta. Darek doszedł rok temu do tytułu wicemistrza świata seniorów w kat. 125 kg, a obecnie ma swoim koncie zaliczone 305 kg i duże możliwości na dołożenie dalszych 15-20 kg w tym roku.
Z tego względu ciekawie zapowiada się rywalizacja o najsilniejszego squattera na marcowych mistrzostwach Polski seniorów. Kilku zawodników będzie w stanie pokonać legendarny rekord 26-cio letniego  Rafała Sabata ("Sokół"-Rybnik) w przysiadzie - 380 kg. Jest to największy ciężar podniesiony (i w dodatku zaliczony) na zawodach przez Polaka, nie pobity prawie od 5 lat. Kto uzyska najwyższy wynik? Przekonamy się za 3 miesiące!     

 

 

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2003-11-11