POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - Archiwum wiadomości
 

 

 

 

NEWS - Maj 2005

2005.05.31
Tylko 50 gramów dzieliło
Annę Śliwińską od brązowego medalu na Mistrzostwach Świata Kobiet w Trójboju Siłowym! Ostatnie 15 sekund ważenia najcięższych kategorii wagowych kobiet  - waga elektroniczna wahała się pokazując 90,00,  90,05, 90,10 kg. Ostatecznie sędziny wpisały 90,10 kg i przesądziły miejsce zawodniczki - wynik 560 kg dał w kategorii +90 kg dopiero 7 miejsce. Gdyby nie brak czasu na ponowne zważenie pozostało jeszcze obcięcie włosów - Polka byłaby bez włosów na głowie, za to z medalem na szyi.
Podobnie niedużo zabrakło do medalu
Monice Korpak otwierającej starty drużyny polskiej w fińskim miasteczku Ylitorno. Zawodniczka poprawiła się od ostatniego startu międzynarodowego w tej kategorii o 12,5 kg. Wynik 302,5 kg wystarczył na 5-te miejsce w kat. 44 kg. Tym razem do medalu zabrakło tylko 12,5 kg.
Zdecydowanie najlepszy start spośród zawodniczek polskich miała
Maria Szymkowiak - wagą ciała przegrała walkę o 4-te miejsce zajmując ostatecznie 5-te miejsce w kategorii 56 kg i powtarzając wynik 400 kg z tegorocznych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w Trójboju Siłowym. Jednocześnie ustanowiła nowy rekord Polski weteranek I w wyciskaniu leżąc - 87,5 kg. 
Trzeci w historii mały medal z mistrzostw świata kobiet zdobyła
Jadwiga Radwańska w kat. 60 kg. Krakowianka powtórzyła swój wynik z mistrzostw Polski seniorek - 390 kg i zajęła 7-me miejsce. W wyciskaniu leżąc wycisnęła 110 kg, za co została nagrodzona brązowym medalem.
Wyniki z zawodów dostępne są na stronie IPF .
Dostępne są małe filmy z martwego ciągu Moniki Korpak - pierwsze podejście na 110 kg i drugie na 120 kg.

2005.05.26
Regulamin
Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego w Wyciskaniu Leżąc o Puchar Gór Świętokrzyskich, które odbędą się w dniu 11 czerwca w hali sportowej KS "Tęcza-Społem" w Kielcach przy ul. Zagnańskiej 110.

2005.05.23
Dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale przywieźli polscy trójboiści z Mistrzostw Europy Mężczyzn w Trójboju Siłowym, które odbyły się w Hamm, koło Luksemburga. Polacy wywalczyli też drużynowo drugie miejsce w Europie. Mistrzem Europy tradycyjnie został Jarosław Olech wynikiem 805 kg; po bardzo dobrym starcie - 802,5 kg w trójboju - mistrzem Europy w kat. 75 kg został również Jacek Spychała. O mały włos a złoty medal w kat. 82,5 kg przypadłby w udziale Janowi Wegierze, który uzyskując 875 kg przegrał go tylko o 2,5 kg. Drugim wicemistrzem Europy został Dariusz Wszoła w kat. 56 kg z wynikiem 580 kg. Brązowe medale uzyskali dwaj juniorzy: Tomasz Zambrzycki(junior młodszy!) w kat. 52 kg (460 kg) i Dominik Golak w kat. 60 kg (560 kg). Marian Czarkowski, startujący po kilkuletniej przerwie w zawodach międzynarodowych, zajął 9-te miejsce w kat. 110 kg z wynikiem 890 kg.
Klasyfikację Wilks;a wygrał Rosjanin Sergiej Fedosienko, coraz bliżej zbliżając się do granicy 700 pkt. - 668,91 pkt. Drugi był
Jarosław Olech - 625,08 pkt., trzeci Rosjanin - Nikołaj Susłow - 622,66 pkt.
Bardzo niesprawiedliwie potraktowano Michała Wilka, któremu spalono 2:1 dobre przysiady na 350 kg, i tym samym zaprzepaszczono szansę walki o złoty medal. Szerzej o tym wydarzeniu napiszę wkrótce ze stosownym materiałem "dowodowym".
Podobnie kuriozalna była decyzja Komisji Dyscyplinarnej EPF o
przyznaniu dwóch złotych medali w kategorii 75 kg. O "podzieleniu się" medalem przez Jacka Spychałę złotym medalem zadecydował brak szczegółowej znajomości przepisów przez sędziów zasiadających w tej Komisji. Ten przypadek zanalizuję szerzej na podstronie sędziowskiej, która niebawem powstanie. Wyniki zawodów znajdują się na stronie z wynikami Europejskiej Federacji Trójboju Siłowego -  zachęcam do zapoznania się z nimi.

2005.05.17
Zatwierdzony regulamin
XIV Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn oraz Weteranek i Weteranów w Wyciskaniu Leżąc, które odbędą się w Kielcach w hali sportowej KS "Tęcza-Społem"-Kielce przy u. Zagnańskiej 110 w ostatnią sobotę czerwca. Ważne dla zawodników z kategorii ciężkich: zawody będą jednodniowe, a wstępny plan ważenia podany w regulaminie może ulec zmianie na odprawie technicznej. Ewentualne zmiany zostaną podane na tej stronie po odprawie technicznej w dniu 2005.06.24.
***
Nadszedł sezon zawodów w wyciskaniu leżąc. W jednym dniu, w sobotę 11 czerwca, odbędą się zawody w Puławach i w Kielcach:
Otwarte Mistrzostwa Puław w Wyciskaniu Leżąc o Puchar Prezydenta Miasta oraz Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Wyciskaniu Leżąc. Regulaminzawodów w Puławach jest już dostępny. 


2005.05.16
Tabela ze współczynnikami Wilks'a
w postaci pliku MS Worda. Plik jest mały, współczynniki mieszczą się po  jednej stronie dla mężczyzn i dla kobiet. Zachęcam do pobrania i wydrukowania - na zawody będzie jak znalazł!


2005.05.13, piątek ;-)
Witryna
www.powerlifting.pl osiągnęła w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej Google 3-cie miejsce dla słowa "powerlifting" w światowych zasobach Internetu, biorąc pod uwagę wszystkie języki. Wyprzedziła nie tylko witrynę Europejskiej Federacji Trójboju Siłowego (EPF), ale również takiego potentata trójbojowego jakim jest USA Powerlifting (USAPL / ADFPA). Polską stronę o trójboju siłowym poprzedza strona Międzynarodowej Federacji Trójboju Siłowego (IPF) oraz witryna amerykańska posiadająca najważniejszą domenę trójbojową - powerlifting.com.
Wyszukiwania można dokonać z Google w polskiej wersji językowej, ale bardziej obiektywne jest wyszukanie przy pomocy głównej witryny - google.com:
  http://www.google.com/search?q=powerlifting
Oczywiście wyniki wyszukania można sprawdzić w każdej wersji językowej, w tym polskiej.
Miejsce polskiego trójboju ilustrują dwa zrzuty ekranowe aktualne na godziny ranne 2005.05.13: ekran1 i ekran2 pokazujące 10 wyszukanych witryn z powyższego linka. Zamieszczam je dlatego, że miejsce w wynikach wyszukiwań danej strony zmienia się dynamicznie. 

2005.05.11
Wyniki z Otwartych Zawodów w Wyciskania Sztangi Leżąc o Puchar Burmistrza Miasta Ryk, które odbyły się w ubiegłą niedzielę można obejrzeć na stronie Pawła Pracownika

2005.05.09
Mała galeria z treningu przysiadów Michała Wilka w Wyszkowie, a wśród niej filmy z przysiadu na 340 i 360 kg. Ten drugi przysiad był o tyle trudny do wykonania, że trudno było złożyć takie obciążenie z ogumowanych talerzy (olimpijskie). Po obejrzeniu tego przysiadu staje się oczywiste dlaczego w trójboju stosuje się talerze metalowe, a w ostatnich latach specjalne wydłużone zaciski (zaciski takie można obejrzeć w galerii zdjęć z ubiegłorocznych mistrzostw świata ). Pliki filmów mają po 2,9 MB.  


2005.05.08
Za trzy tygodnie w hali sportowej MOSiR Knurów-Szczygłowice przy ul. Sztygarska przy kopalni „Szczygłowice” odbęda się
Mistrzostwa Polski Młodzików w Wyciskaniu Leżąc. Na zawodach nie będzie obowiązywał limit III klasy sportowej - czyli każdy zawodnik jest klasyfikowany w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.
Warunki startu - zgodnie z regulaminem zawodów, a w skrócie::
  - ukończone 14 lat w dniu zawodów i maksymalnie 18 rok życia (rocznikowo),
  - ważne badania lekarskie dopuszczające do startu w tych zawodach,
  - przynależność do klubu lub stowarzyszenia będącego członkiem PZKFiTS
    (Uwaga: klub taki musi mieć opłacone składki członkowskie w PZKFiTS na ten rok),
  - opłacona licencja zawodnika PZKFiTS (30,- zł dla młodzika) i startowe u organizatora (40 zł).
Zawodnicy niestowarzyszeni mogą skontaktować się z dowolnym klubem sportowym i wystartować w jego barwach. W ostateczności, można próbować przyjąć członkostwo któregoś z klubów, których przedstawiciele obecni będą na odprawie technicznej. Podobnie jest z wyrobieniem i opłaceniem licencji zawodnika - można to uczynić na samych zawodach lub w przeddzień u odpowiedniego przedstawiciela PZKFiTS. Potrzebne do tego będą jeszcze 2 zdjęcia legitymacyjne. 
Zgłoszenie może się odbyć jeszcze w trakcie trwania odprawy technicznej, nawet telefonicznie.
Zachęcam niezdecydowanych i niezrzeszonych młodzików do startu, bo te zawody mogą się okazać początkiem wspaniałej przygody ze sztangą na długie lata. Na początku najważniejsze jest uczestnictwo i poznanie na własnej skórze zasad panujących na oficjalnych zawodach. Weryfikacja własnej techniki wyciskania przez sędziów ma duże znaczenie dla dalszego rozwoju zawodnika. 


2005.05.06
Wskutek pomyłki w rocznikach urodzenia do podanych wczoraj wyników w juniorach młodszych zakradł się błąd. Powinno być: kat. +125 kg wygrał
Krzysztof Tymków ze Śródmieścia-Legnica, a nie Damian Antoniok, który jest juniorem starszym. Wyniki są już poprawione, włącznie z punktacją Wilks'a. W przypadku zauważenia błędów proszę Czytelników o powiadomienie na adres powerlifting@go2.pl
Film z treningu przysiadów Michała Wilka na sali rozgrzewki w Wyszkowie. Ciężar 340 kg. Bardzo dobrze na nim widać jak dużą destabilizację postawy wprowadza zastosowanie tak rozciągłej masy jaką stanowią ogumowane talerze. Gdyby to był współczesny elastyczny gryf olimpijski (ciężarowy) to wykonanie na nim przysiadu z ciężarami przekraczającym 300 kg mogłoby spowodować kontuzję kręgosłupa.

2005.05.05
Są już wyniki podwójnych zawodów: Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów w Trójboju Siłowym i Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych i Juniorów Młodszych w Trójboju Siłowym, bo choć zawodniczki i zawodnicy obu zawodów walczyli razem na pomoście to medale zdobywane były jakby to były różne mistrzostwa. Pliki są, niestety duże, po 0,8-1,3 MB. O ile będą trudności w ściąganiu przekonwertuję je na zwykłe tekstówki, małe objętościowo.
Uczestnicy zawodów w Wyszkowie poza niesamowitym pokazem sztuk walki otrzymali jeszcze jedną nie lada atrakcję, tym razem stricte trójbojową - 
Michał Wilk wykonywał na sali rozgrzewki zwykły trening przysiadów.  Choć był zmęczony prowadzeniem swoich zawodników z AZS Politechniki Śląskiej w Katowicach, to bliski termin startu na Mistrzostwach Europy Mężczyzn w Trójboju Siłowym wymusił na nim trening w godzinach startu ciężkich zawodników. Część tego  treningu została udokumentowana, co pokażę jutro.

2005.05.03
W oczekiwaniu na wyniki przedstawię Czytelnikom kilka krótkich filmów z podejść medalistów Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Trójboju Siłowym:
- aktualny mistrz świata juniorów w kat. 56 kg - Dominik Golak ("Megatron II" - Ełk) 210 kg w przysiadzie, kat. 60 kg
- Tomasz Jarosiewicz ("Hutnik" - Puieńsk) 260 kg w przysiadzie, kat. 75 kg
- Bartłomiej Szymkowiak ("Kobra-Jass" - Kościan)  290 kg w przysiadzie, kat. 82,5 kg
- Paweł Krasowski ("Włókniarz - Biąłystok)  290 kg w martwym ciągu, kat. 90 kg,
- Grzegorz Zydek ("Tęcza-Społem" - Kielce) 257,5 kg w decydującym podejściu martwego ciągu w walce o brązowey medal w trójboju siłowym w kat. 90 kg
- Michał Tatarynowicz ("Kobra-Jass" - Kościan) 280 kg w przysiadzie i 290 kg w martwym ciągu, kat. 90 kg
-
Wojciech Pulut ("Tęcza-Społem" - Kielce) 230 kg w martwym ciągu, zupełnie początkujący, kat. 90 kg;
- Tomasz Malarz ("Stal"-Bielko-Biała) 290 kg w przysiadzie, kat. 110 kg
Warto przyjrzeć się technikom stosowanym przez zawodników. W przypadku
Tomasza Jarosiewicza bardzo dobrze widać jak niecentryczne ułożenie sztangi na plecach wpływa na wykonanie boju: przesunięcie sztangi na prawą stronę zawodnika, choć nieodczuwalne przy odchodzeniu spowodowało pochylenie tułowia w prawo i mogło spowodować spalenie boju. Nacisk na jedno biodro powoduje uniesienie drugiego biodra i przy niegłębokich przysiadach - brak zaliczenia od strony odpowiedniego sędziego bocznego. Wstawanie zawodnika, choć skrzywione, odbyło się bez błędów technicznych.
Z kolei
Bartłomiej Szymkowiak smukłą budową ciała nie przypomina trójboisty. Mimo to wyniki uzyskiwane w przysiadzie są imponujące - uzyskane 300 kg w na Mistrzostwach Polski Seniorów w Trójboju Siłowym w Kielcach i, po dwóch tygodniach, 302,5 kg na wyszkowskich mistrzostwach przy wadze ciała zaledwie 77,2 kg ( jest to normalna, niezbijana, waga zawodnika kategorii do 75 kg). Aby Czytelnicy mieli pogląd jak wysoki jest to poziom sportowy, już bez względu na budowę ciała, podam, że były mistrz świata seniorów, Roman Szymkowiak, w tej kategorii wagowej (przy wyższej wadze ciała) takiego ciężaru na zawodach nie przysiadał! A fakt ten jak najlepiej świadczy o trenerze Bartka, którym jest właśnie... Roman Szymkowiak. Przekazywanie pokoleniowych doświadczeń owocuje nie tylko w trójboju, ale w każdym sporcie, wybitnymi wynikami młodszego pokolenia.
Ostatni przysiad
Michała Tatarynowicza właściwie mógłby być pierwszy. Taka właśnie wysoka dynamika pozwala optymalnie wykorzystać sprężyste właściwości sprzętu osobistego - kostiumu i bandaży na kolana. Co prawda zawodnik wykonał błąd metodyczny przesuwając środek ciężkości ciała i sztangi w kierunku pięt, w dodatku niecentrycznie (na lewą nogę), ale ciężar był na tyle lekki, że błąd ten nie zaważył na skuteczności i nie spowodował wystąpienia błędów technicznych.
Nieduże zdjęcia fazowe obu zawodników, Szymkowiaka i Tatarynowicza, ze startu w Mistrzostwach Świata Juniorów w Trójboju Siłowym w Kościanie możemy obejrzeć w artykule "Twój pierwszy start". Czy zmieniła się od tego czasu technika Bartka w przysiadzie i Michała w martwym ciągu? Serdecznie zapraszam do obejrzenia.
Przy okazji prezentowania technik tych zawodników proszę zwrócić uwagę na dynamikę wykonania przysiadu - w dolnej fazie opuszczania następuje przyspieszenie schodzenia, a następnie szybkie wybicie. Wyraźnie jest ono widoczne u
Dominika Golaka, podobnie jak widoczny jest moment kiedy sprzęt przestaje silnie pracować. Zwiększenie momentu wybicia z przysiadu, a co za tym idzie pierwotnej szybkości wstawania powoduje przesunięcie fazy wyhamowania ruchu kilka centymetrów wyżej. Te kilka centymetrów oznacza wyraźny wzrost wyniku. Warto więc poświęcić sporo czasu na dopracowanie odpowiedniego przyspieszenia przed odbiciem i w momencie samego odbicia. Michał Tatarynowicz wykonał te dwie fazy bardziej żywiołowo, co pozwoliło bez problemu zaliczyć uprzednio spalony ciężar 280 kg.
Jak się walczy o medal pokazuje film z
Grzegorzem Zydkiem w kat. 90 kg, który musiał poprawić swój rekord życiowy w martwym ciągu by zostać brązowym medalistą. Dla równowagi film z zawodnikiem zupełnie początkującym, który niedawno rozpoczął przygodę z trójbojem, ale również zmagał się z ciężarem tylko dla uzyskania rekordu życiowego - młodzikiem Wojciechem Pulutem. A jak rozwijają się byli młodzicy pokaże film z martwego ciągu z niezwykle utalentowanym Pawłem Krasowskim .
Zachęcam Czytelników do porównania technik poszczególnych zawodników i wyciągnięcia wniosków dla siebie.
***
Niestety, nie mogę przedstawić wyników z mistrzostw Polski w Wyszkowie, gdyż wymagają weryfikacji z danymi źródłowymi. Zostaną przedstawione w najbliższych dniach.

2005.05.02
Omyłkowo podałem nieprawidłową wagę ciała Jarosława Olecha podczas startu w finale ligi niemieckiej w trójboju siłowym. Waga zawodnika wynosiła nie 66,6 kg jak napisałem, a jeszcze mniej, bo 66,0. Przy tej wadze Jarosław Olech uzyskał 647,79 pkt. Wilks'a, znacznie zbliżając się do rosyjskiego trójboisty Sergieja Fedosienki.
Podnosząc ciężar 318 kg w martwym ciągu Olech zerwał skórę z dłoni (ale ciężar przytrzymał!). Stawia to pod znakiem zapytania  uzyskanie kolejnego rekordu świata w trójboju siłowym w majowych Mistrzostwach Europy Mężczyzn w Trójboju Siłowym. Jednocześnie wzrost potencjału siłowego zawodnika sugeruje poważną walkę na punkty o światowy prymat z Sergiejem Fedosienką jesienią tego roku.
***
Niestety, nie wyrobiłem się wystarczająco w czasie z weekendowymi wynikami by móc je dzisiaj zamieścić. Przedstawię je dopiero jutro, już z podziałem na dwie kategorie wiekowe - juniorów i juniorów młodszych.


2005.05.01
Dzień 30-go kwietnia przeszedł do historii polskiego trójboju siłowego z racji poprawienia pewnego swoistego rekordu Polski oraz poprawienia pewnego rekordu świata. Pierwszy rekord padł na  zakończonych dzisiaj Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Trójboju Siłowym (które to były zawody nie napiszę, przypominając że polski trójbój siłowy rozpoczął  erę juniorską w Kamiennej Górze w roku 1990, kiedy to gospodarzem pierwszych takich mistrzostw został klub "Relax" w Kamiennej Górze). Jest nim czas ostatniego podejścia wykonanego pierwszego "dnia" zawodów: zmienił się on z 2:35 na 2:38. Pierwszy "uzyskał" kilka lata temu Marcin Rutka z "Tęczy-Społem"-Kielc na analogicznych mistrzostwach w Puławach. Obecny rekord "należy" do podchodzącego do 305 kg w martwym ciągu Michała Tatarynowicza z "Kobry-Jass"-Kościan na zawodach w Wyszkowie.  
Rekord świata dla Polski padł nie w Polsce, a w niemieckim Lauchhammer. Wczoraj odbył się tam finał bundesligii w trójboju siłowym, na którym startujący w barwach AC Lauchhammner Jarosław Olech podniósł w martwym ciągu i zaliczył ciężar 318 kg! Wynik ten jest niewiarygodny, jeśli weźmie się pod uwagę ciężar ciała zawodnika - tylko 66,6 kg! Dało to Jarkowi Olechowi rekord w punktacji Wilks'a nie tylko w bundeslidze, ale również w Polsce - 643 pkt. Ponieważ zawodnika poddano badaniu antydopingowemu (próbki zostaną przebadane w słynnym laboratorium antydopingowym w niemieckiej Kolonii) to po negatywnym wyniku badań będzie uznany nowy rekord świata w martwym ciągu.
O zakończonych dzisiaj mistrzostwach Polski napiszę jutro oraz przedstawię pełne wyniki zawodów. Dzisiaj pokażę fragment tego, co w działo się w Wyszkowie ostatnimi dniami. A działo się wiele! Prezentuję niezwykle dynamiczny fragment pokazu sztuk walki przygotowanego przez zawodników
Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony oraz Trójboju Siłowego "Kobra"-Wyszków, gospodarza właśnie zakończonych mistrzostw. W tle walczących postaci widoczny jest główny organizator imprezy, Mirosław Osytek.

   

Archiwum

2010                        
2009                        
2008   2 3 4                
2007 1 2 3-4   5 6 7 8 9 10 11 12
2006 1-4       5 6 7 8 9 10 11 12
2005 1 2 3 4 5 6 7 8   9-10 11 12
2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2003                   10 11 12
  

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2003

Utworzono 2004-05-05