Michał Wilk - najlepszy junior w przysiadzie Tomasz Lenarciak - najlepszy junior w wyciskaniu leżąc Karol Kopienka - najlepszy junior w martwym ciągu Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
 

Przepisy sędziowania i organizacji zawodów trójboju siłowego
SPRZĘT I JEGO OPIS TECHNICZNY

 

 
 
Wstęp Ogólne Sprzęt Kostium Boje Ważenie Zawody Sędziowie Jury Rekordy Polska  
Zawartość:
 
  Przepisy aktualne do 31 grudnia 2006r.

Sprzęt i jego opis techniczny  

1.     Pomost

        Wszystkie boje rozgrywane są na pomoście o wymiarach pomiędzy 2,5 m  x  2,5 m minimalnie i 4,0 m  x  4,0 m maksymalnie. Powierzchnia pomostu musi być płaska, mocna, nie śliska i pozioma.  Pomost nie może wystawać ponad 10 cm od poziomu otaczającej podłogi. Powierzchnia pomostu musi być pokryta gładkim dywanem z nierozciągliwego materiału (tj. bez nieregularności i wybrzuszeń). Maty gumowe lub z podobnych materiałów nie są dopuszczalne.

2.     Gryfy i talerze

        Na wszystkich zawodach organizowanych zgodnie z przepisami IPF stosowane mogą być jedynie sztangi z nakładanymi talerzami. Zastosowanie talerzy nieodpowiadających dokładnie normom spowoduje unieważnienie zawodów i osiągniętych na nich rekordów. Jedynie gryfy i talerze całkowicie odpowiadające normom mogą być używane przez całe zawody i do wszystkich bojów. Sztanga nie powinna być zmieniana podczas zawodów, o ile nie zostanie zgięta lub uszkodzona według opinii Komisji Technicznej, Jury lub sędziów. Gryfy stosowane podczas wszystkich mistrzostw IPF nie mogą być chromowane na radełkowaniu. Na Mistrzostwach Świata IPF mogą być używane tylko gryfy i talerze oficjalnie uznane przez IPF.

        (a)    Gryf powinien być prosty, dobrze wytoczony i ponacinany oraz odpowiadać następującym parametrom:

               1.   Całkowita długość maksymalnie 2,2 m.

               2.   Odległość pomiędzy płaszczyznami czołowymi kołnierzy nie może być większa od 1,32 m i nie mniejsza niż 1,31 m.

               3.   Średnica gryfu wynosi nie więcej niż 29 mm i nie mniej niż 28 mm.

               4.   Waga gryfu z zaciskami wynosi 25 kg.

               5.   Średnica tulei wynosi nie więcej niż 52 mm i nie mniej niż 50 mm.

               6.   Na gryfie powinna być oznaczona, za pomocą nacięć maszynowych lub taśmy, odległość 81 cm pomiędzy nacięciami lub taśmami.

        (b)    Talerze powinny spełniać następujące wymagania:

               1.   Ciężar wszystkich używanych na zawodach talerzy może odbiegać od ich nominalnego ciężaru o 0,25% lub 10 g.

Wartość  nominalna w kg Maksimum      w kg  Minimum   w kg
  50,0    50,125    49,875    
25,0   25,0625 24,9375  
20,0   20,05     19,95      
15,0  15,0375  14,9625  
10,0   10,025    9,975  
5,0    5,0125 9,975  
2,5   2,51    2,49   
1,25  1,26    1,24    
0,5 0,51    0,49  
0,25 0,26    0,24  

 

               2.   Średnica otworów środkowych musi być w granicach 52 - 53 mm.

               3.   Muszą być dostępne talerze o następujących wielkościach: 1,25 kg, 2,5 kg, 5 kg, 10 kg, 15 kg, 20 kg, 25 kg i 50 kg.

               4.   Do ustanawiania rekordów mogą być stosowane lżejsze talerze aby uzyskać ciężar co najmniej o 500 g wyższy od poprzedniego rekordu.

               5.   Talerze o ciężarze 20 kg i większym nie mogą mieć więcej niż 6 cm grubości. Talerze o ciężarze 15 kg i mniejszym nie mogą przekraczać 3 cm grubości. Przedstawione grubości nie stosują się do talerzy ogumowanych.

               6.   Talerze muszą odpowiadać następującemu kodowi kolorów: 10 kg i poniżej - dowolny kolor, 15 kg - żółty, 20 kg - niebieski, 25 kg – czerwony, 50 kg - zielony.

               7.   Wszystkie talerze muszą mieć czytelne oznaczenie ciężaru i muszą być nałożone w kolejności od najcięższych do najlżejszych i taką stroną, aby oznaczenia ciężaru były widoczne dla sędziów.

               8.   Pierwsze, najcięższe talerze nakłada się wierzchem do wewnątrz, kolejne - wierzchem do zewnątrz.

               9.   Średnica największych talerzy nie może przekraczać 45 cm.

              10.  Gumowe lub ogumowane talerze są dopuszczalne pod warunkiem, że od zewnętrznego brzegu zacisków do końca gryfu pozostaje minimum 10 cm w celu umożliwienia uchwytu poza talerzami.

3.     Zaciski

        (a)    Zawsze muszą być używane podczas zawodów.

        (b)    Muszą ważyć po 2,5 kg każdy.

4.     Stojaki do przysiadów

        (a)    Do użycia na Międzynarodowych Mistrzostwach Trójboju Siłowego dozwolone są tylko stojaki do przysiadów wyprodukowane przez firmy oficjalnie zarejestrowane przez IPF i zaaprobowane przez Komisję Techniczną. Stojaki muszą mieć mocną konstrukcję, zapewniającą maksimum stabilności. Podstawa nie może przeszkadzać zawodnikowi lub asekurującym. Kierownicy zawodów powinni wziąć to pod uwagę wybierając sprzęt na zawody. Może być jedno lub dwuczęściowa, tak zbudowana, aby zapewnić sztandze pozycję poziomą.

        (b)    Wysokość stojaków musi być regulowana w granicach od 1,00 m w najniższym położeniu do co najmniej 1,70 m w najwyższym, w odstępach co 5 cm.

        (c)    Stojaki hydrauliczne muszą mieć zabezpieczenie sworzniami przy regulacji i ustalaniu wysokości.

5.     Ławka

        (a)    Do użycia na Międzynarodowych Mistrzostwach Trójboju Siłowego dozwolone są tylko stojaki i ławka do wyciskania leżąc wyprodukowane przez firmy oficjalnie zarejestrowane przez IPF i zaaprobowane przez Komisję Techniczną. Ławka musi mieć mocną i stabilną konstrukcję i odpowiadać następującym wymiarom:

               1.   Długość - nie mniej niż 1,22 m, płaska i równa (pozioma).

               2.   Szerokość - nie mniej niż 29 i nie więcej niż 32 cm.

               3.   Wysokość – nie mniej niż 42 i nie więcej niż 45 cm, mierzona od podłogi do obitego wierzchu, nieprzyciśniętego. Wysokość stojaków, które muszą być regulowane powinna wynosić minimalnie 75 cm, a maksymalnie 110 cm licząc od podłogi do punktu oparcia gryfu.

               4.   Minimalna odległość wewnętrzna pomiędzy stojakami wynosi 1,10 m.

               5.   Przód ławki musi wystawać na 22 cm od środka stojaków w rzucie pionowym, z tolerancją 5 cm w obie strony.

6.     Sygnalizacja świetlna

        Sędziowie ogłaszają swoje decyzje poprzez system sygnalizacji świetlnej. Sygnalizacja świetlna podobna do używanej w podnoszeniu ciężarów jest dopuszczalna – sędzia sprawuje kontrolę nad zauważonymi błędami. Jeśli większość sędziów uruchomi sygnał dźwiękowy, wówczas zawodnik zostaje powiadomiony, że popełnił błąd. Nie musi wtedy kończyć podejścia.

        Każdy z sędziów dysponuje białą i czerwoną lampką oznaczającymi odpowiednio: "podejście zaliczone" i "podejście spalone". Światła ustawione są poziomo w kolejności odpowiadającej pozycjom trzech sędziów. Lampki muszą być tak połączone, aby zapalały się wszystkie trzy równocześnie, a nie pojedynczo. W sytuacjach awaryjnych, np. w przypadku braku zasilania energią elektryczną, sędziowie korzystają z małych białych i czerwonych chorągiewek lub lizaków, którymi oznajmiają swoje decyzje sędziowskie po ustnej komendzie Sędziego Głównego "werdykt".

7.     Karty/lizaki błędów

        Po zapaleniu się sygnalizacji świetlnej sędzia/sędziowie podnoszą karty lub lizaki albo włączają system sygnalizacji świetlnej wskazującej błąd/błędy zawodnika.

 System numerowanych kart sędziowskich – przyczyn spalenia.

        Kolory kart:


        Błąd nr 1 = Czerwona karta
        Błąd nr 2 = Niebieska karta
        Błąd nr 3 = Żółta karta

 

 


PRZYSIAD   WYCISKANIE LEŻĄC   MARTWY CIĄG  

 

1. (czerwona)

  Niemożność zgięcia kolan i obniżenia tułowia do momentu, gdy górna powierzchnia ud przy stawie biodrowym będzie niżej niż szczyt kolan.

1. (czerwona)

  Sztanga nie znieruchomiała na klatce piersiowej.

1. (czerwona)

  Niemożność zablokowania kolan na zakończenie boju.

 Niemożność przyjęcia wyprostowanej pozycji z odciągniętymi barkami.

2. (niebieska)

  Niemożność przyjęcia wyprostowanej pozycji z zablokowanymi kolanami przy rozpoczynaniu lub kończeniu boju

  Zmiana pozycji sztangi na plecach po rozpoczęciu boju. Dozwolony jest ruch nieprzekraczający grubości/średnicy gryfu.

2. (niebieska)

  Wyraźne lub przesadne nierówne prostowanie ramion w trakcie wyciskania.

 Każdy ruch sztangi w dół podczas wykonywania wyciskania

 Niemożność wyciśnięcia sztangi do pełnego wyprostu ramion w końcowej fazie wyciskania.

2. (niebieska)

  Jakikolwiek ruch sztangi w dół przed osiągnięciem końcowej pozycji. Jeśli sztanga osiada przy odciąganiu barków to nie jest to powód do spalenia.

 Podpieranie gryfu udami podczas podnoszenia sztangi. Jeśli brzeg sztangi znajduje się w górze uda, ale nie jest podpierany to nie jest powodem do spalenia.

3. (żółta)

Wykonanie kroku do tyłu lub do przodu, jednakże boczny ruch stopy i kołysanie pomiędzy palcami stopy a piętą jest dozwolony

 Nieprzestrzeganie sygnałów Sędziego Głównego podczas rozpoczęcia lub zakończenia boju.

 Podwójne odbicie lub więcej niż jedna próba wykonania podejścia w najniższym punkcie boju.

 Kontakt obsługi pomostu ze sztangą lub zawodnikiem przez obsługę pomostu pomiędzy sygnałami Sędziego Głównego, w sposób ułatwiający wykonanie boju.

 Kontakt łokci lub ramion z nogami wspomagający i będący ułatwieniem dla zawodnika. Niewielki kontakt nieułatwiający wykonania boju można zignorować.

 Jakiekolwiek zrzucenie lub upuszczenie sztangi po zakończeniu boju.

 Niespełnienie któregokolwiek z wymagań określonych w Przepisach Wykonania dla przysiadu.

3. (żółta)

Wypchnięcie sztangi klatką piersiową, zakołysanie sztangą lub zapadnięcie się gryfu w klatkę piersiową po znieruchomieniu w taki sposób, który czyni bój łatwiejszym.

 Nieprzestrzeganie sygnałów Sędziego Głównego do rozpoczęcia lub zakończenia boju.

 Każda zmiana pozycji podczas wykonywania właściwego boju, tj. jakikolwiek ruch podniesienia barków, pośladków lub stóp od oryginalnych punktów kontaktu z ławką lub podłogą oraz boczne ruchy dłoni na gryfie. Drobne lub bardzo małe poruszenia stóp są dozwolone.

 Kontakt obsługi pomostu ze sztangą lub zawodnikiem przez obsługę pomostu pomiędzy sygnałami Sędziego Głównego, w sposób ułatwiający wykonanie boju.

 Każdy kontakt stóp zawodnika z ławeczką lub jej konstrukcją wsporczą.

 Umyślny kontakt pomiędzy sztangą a konstrukcją ławeczki ze stojakami podczas wykonywania boju czyniący bój łatwiejszym.

 Niespełnienie któregokolwiek z wymagań określonych w Przepisach Wykonania dla wyciskania leżąc

3. (żółta)

Opuszczenie sztangi przed komendą Sędziego Głównego.

Pozwolenie sztandze na powrót na pomost bez utrzymywania kontroli przy pomocy obu rąk, tj. gdy palce dłoni wypuszczają gryf.

Wykonanie kroku do tyłu lub do przodu, jednakże boczne ruchy stopy lub skręcanie stóp pomiędzy palcami a obcasem jest dopuszczalne.

Niespełnienie któregokolwiek z wymagań określonych w Przepisach Wykonania dla martwego ciągu.

 

8.     Tablica wyników

        Przebieg zawodów musi być pokazany na szczegółowej tablicy widocznej dla widzów, osób funkcyjnych i wszystkich zainteresowanych. Nazwiska zawodników będą rozmieszczone według wartości numerów właściwych dla każdej sesji.

 

Tablica wyników mistrzostw

Grupa:

PRZYSIAD

WYCISKANIE LEŻĄC

 

MARTWY CIĄG

 

 

NR

NAZWISKO

KRAJ

CIĘŻAR CIAŁA

POD1

POD2

POD3

POD1

POD2

POD3

DWU-BÓJ

POD1

POD2

POD3

SUMA TRÓJBOJU

MIEJSCE

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2006

Utworzono 2006-04-25