Michał Wilk - najlepszy junior w przysiadzie Tomasz Lenarciak - najlepszy junior w wyciskaniu leżąc Karol Kopienka - najlepszy junior w martwym ciągu Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
 

Przepisy sędziowania i organizacji zawodów trójboju siłowego
KOSTIUM I WYPOSAŻENIE OSOBISTE

 

 
 
Wstęp Ogólne Sprzęt Kostium Boje Ważenie Zawody Sędziowie Jury Rekordy Polska  
Zawartość:
 
  Przepisy aktualne do 31 grudnia 2006r.

KOSTIUM  I  WYPOSAŻENIE  OSOBISTE

 

1.     Zawodnik musi nosić kostium trójbojowy na wszystkich najważniejszych imprezach IPF - powinien on być jednoczęściowym kostiumem o pełnej długości, wykonanym z jednowarstwowego, rozciągliwego materiału, bez jakichkolwiek elementów naszywkowych, podszewek lub podziału na części poprzez szwy nie będące technologiczną koniecznością przy wytwarzaniu kostiumu. Wszelkie fałszywe lub zbędne szwy, które w opinii Komisji Technicznej, Jury lub, w razie ich nieobecności, sędziów zostały wykonane jedynie po to, aby wzmocnić lub usztywnić kostium, powodują nie dopuszczenie kostiumu do używania na zawodach. 
Kostium musi mieć taki krój, aby nie był luźny wtedy, gdy zawodnik go używa. Szelki muszą być przez cały czas założone na barki.

        Kostium powinien spełniać następujące wymagania:

        (a)    Może być w dowolnym kolorze lub kolorach.

        (b)  Kostium może posiadać nalepkę, emblemat, naszywkę i/lub nazwę kraju, który zawodnik reprezentuje, organizacji lub sponsora. Te, które są wyzywające, lub które mogłyby być odbierane jako obraźliwe dla sportu, nie są dozwolone. (Patrz: Kontrola kostiumu i sprzętu osobistego pkt. 10 dla oznaczeń sponsorów). Nazwisko zawodnika może znajdować się na jakimkolwiek elemencie stroju lub sprzętu sportowego.

        (c)    Szwy i obrębienia nie mogą przekraczać 3 cm szerokości i 0,5 cm grubości. Jedynie kostiumy niewspomagające leotard / singlet mogą mieć szwy i obrębienia przekraczające 3 cm szerokości. Kostiumy niewspomagające leotard / singlet mogą również posiadać podwójną grubość z takiego samego materiału w rozmiarze 12 cm x 24 cm w okolicy kroku.

        (d)    Szwy mogą być osłaniane lub wzmocnione wąskim paskiem tkaniny, nie przekraczającym 2 cm szerokości i 0,5 cm grubości.

        (e)    Kostium musi posiadać nogawki. Długość nogawek wynosi minimum 3 cm i maksimum 15 cm, mierząc od środka kroku. Pomiar powinien być prowadzony po linii prostej, od środka w kroku ku dołowi, po wewnętrznej stronie nogawki. Nogawki kostiumu nie muszą być obcinane do kształtu dokładnie równoległego wokół nogawki. Można je obciąć wyżej na zewnątrz nogawki. Długość nogawek kostiumów niewspomagających może mieć maksymalnie 25 cm.

        (f)     Wszelkie odstępstwa kostiumu od podanych maksymalnych szerokości czy długości powodują, że kostium nie może być noszony podczas zawodów.

        (g)    Chociaż stosowanie fałd jako formy zwężania kostiumów i koszulek do wyciskania nie jest zabronione, to muszą one być wykonane na oryginalnych szwach.

        (h)    Nadmiar materiału powstały w wyniku zwężenia nie może być przyszywany do kostiumu. Wskazane jest takie skracanie szelek kostiumu by nadmiar materiału był ukryty pod szelką, a nie wystawał brzydkim wiechciem ponad szelką.

        (i)     Zawodnicy będący uczniami mogą używać szortów i luźnych koszulek (T-shirtów) na innych niż najważniejsze zawodach, jeżeli oficjale tych zawodów stwierdzą, że takie wyposażenie nie daje im dodatkowej przewagi.

                

              WSPOMAGAJĄCE

               Tylko kostiumy oficjalnie zarejestrowane i zaaprobowane przez Komisję Techniczną będą dopuszczone do użycia na zawodach trójboju siłowego.

 

               NIE WSPOMAGAJĄCE

              Ciężarowe / zapaśnicze / Leotard / Singlet.

Spełniając wymagania wyszczególnione w punktach (c), (d) i (e) nie wymagają aprobaty Komisji Technicznej.

  

2.     T-shirt / Koszulki wspomagające

        T-shirt lub koszulka wspomagająca (będzie z jednowarstwowego materiału) dowolnego koloru musi być noszona pod kostiumem startowym podczas wykonywania przysiadu lub wyciskania leżąc, ale u mężczyzn jej noszenie jest nieobowiązkowe w czasie wykonywania martwego ciągu. Łączenie obydwóch jest niedozwolone. Kobiety muszą nosić na sobie T-shirt lub koszulkę wspomagającą podczas startu w każdym boju.

        T-shirt powinien spełniać następujące wymagania:

        (a)    Nie zawiera w sobie gumowanego lub innego napinającego się materiału.

        (b)    Nie posiada żadnych kieszeni, guzików, zamków, kołnierzyków lub wycięcia na plecach.

        (c)    Nie posiada szwów wzmacniających.

        (d)    Zrobiona jest z bawełny lub poliestru albo z mieszaniny obu tych materiałów. Dżins jest niedopuszczalny.

        (e)    Rękawy nie mogą kończyć się poniżej stawu łokciowego, ani na mięśniu naramiennym. Zawodnicy nie mogą podciągać lub zawijać rękawów T-shirta podczas startu w zawodach IPF.           
T-shirt nie może być noszony na lewą stronę. Koszulka o nazwie handlowej „Erector shirt” używana przy przysiadach i martwym ciągu może być „bez rękawów”.

        (f)     Jest bez oznakowań lub jest oficjalną koszulką zawodów, w których zawodnik uczestniczy, która może posiadać emblemat i/lub nazwę kraju, który zawodnik reprezentuje, narodowej lub regionalnej federacji lub sponsora. Te, które są wyzywające, lub które mogłyby być odbierane jako obraźliwe dla sportu, nie są dozwolone. Oznakowania sponsora muszą być dostosowane do wymagań przedstawionych w pkt.10 w Kontroli Kostiumu i Sprzętu Osobistego (Oznakowanie sponsora).

        Koszulka wspomagająca

Koszulki wspomagające, jako zatwierdzone przez Komisję Techniczną i znajdujące się na liście dopuszczonego wyposażenia i sprzętu osobistego okresowo publikowanej przez Komisję, mogą być używane w każdym boju. Wszystkie wymagania przedstawione dla T-shirtów odnoszą się również do koszulek wspomagających. Koszulka wspomagająca nie może być tak długa, by przykrywała pośladki kiedy znajduje się pod kostiumem dając w ten sposób dodatkową pomoc. W dodatku szwy mogą przebiegać tylko w miejscach pokazanych na poniższym schemacie:

 

                                                  

4.     Bielizna

       Standardowa bielizna handlowa typu sportowego (slipy męskie i figi kobiece) lub zwykłe (wyłączając „bokserki”), wykonane z mieszaniny bawełny, nylonu lub poliestru będą noszone pod kostiumem sportowym.
Kobiety mogą również nosić handlowe lub sportowe staniki.
Slipy pływackie lub garderoba zawierająca gumowane lub podobnie rozciągające się materiały, za wyjątkiem górnego obrzeża w tali, nie może być noszona pod kostiumem trójbojowym.
Należy rozpoznać sprzęt wspomagający produkowany z przeznaczeniem do trójboju, który jest niedozwolony do użycia na w zawodach rozgrywanych według przepisów IPF. 

 5.     Skarpety

        Skarpety mogą być noszone.

        (a)    Mogą być w dowolnym kolorze lub kolorach i mogą posiadać logo producenta.

        (b)    Nie mogą być takiej długości, aby sięgały do bandaży na kolana lub do ochraniaczy kolan.

        (c)    Noszenie pełnej długości pończoch, rajstop oraz getrów jest niedopuszczalne.

Skarpety o długości goleni MUSZĄ być noszone aby przykryć i chronić golenie podczas wykonywania martwego ciągu.

 

6.     Pas

        Zawodnicy mogą nosić pas. Jeśli jest on używany to powinien być noszony na kostiumie trójbojowym.

        Materiał i budowa

        (a)   Główna część pasa powinna być wykonana ze skóry, winylu lub innego podobnego nierozciągliwego materiału, w postaci jednej lub kilku warstw, który może być sklejony i/lub zszywany.

        (b)   Pas nie może mieć żadnych dodatkowych wyściółek, wzmocnień czy wkładek z jakiegokolwiek materiału, zarówno na powierzchni zewnętrznej, jak i pomiędzy warstwami tworzącymi pas.

        (c)   Sprzączka powinna być przymocowana z jednego końca pasa za pomocą nitów i/lub szwów.

        (d)   Pas może posiadać klamrę z jednym lub dwoma bolcami lub wyposażoną w "szybko zwalniający się" mechanizm. („szybko zwalniający się” odnoszący się do dźwigni)

        (e)   Szlufka powinna być przymocowana za pomocą nitów i/lub szwów w pobliżu sprzączki. Liczne pasy posiadają ruchomą szlufkę, a niektóre dwie szlufki. Jest to niedozwolone i powoduje, że pas jest nielegalny. Końcowa część pasa jest często w widoczny sposób owinięta w 2/3 wokół talii. Jest to nieprawidłowe i faktycznie może nielegalnie powiększać grubość pasa do 26 mm. Pas handlowy dopasowany dla zawodnika posiada o wiele lepszą prezencję.

        (f)    Na zewnętrznej stronie może widnieć nazwisko zawodnika, jego państwa, stanu lub nazwa klubu, z którego pochodzi zawodnik.

 

        Wymiary

        1.     Szerokość pasa maksymalnie 10 cm.

        2.     Grubość pasa maksymalnie 13 mm, wzdłuż głównej części.

        3.     Wewnętrzna szerokość klamry maksymalnie 11 cm.

        4.     Zewnętrzna szerokość klamry maksymalnie 13 cm.

        5.     Maksymalna szerokość szlufki 5 cm.

        6.     Odległość pomiędzy końcem pasa i dalszym końcem szlufki maksymalnie 25 cm.

        Prawidłowe punkty pomiaru:

 

7.     Obuwie

        Należy nosić obuwie ciężarowe.

        (a)    Zawodnicy na mistrzostwach świata noszą obuwie tylko w formie obuwia sportowego / butów sportowych, ciężarowego, obuwia trójbojowego lub baletek do martwego ciągu. Powyższe odnosi się do obuwia właściwego sportom, np. wrestling/koszykówka. Buty do uprawiania wędrówek nie są zaliczane do tej kategorii.

        (b)    Obuwie z metalowymi sztyftami czy wzmocnieniami jest niedopuszczalne.

        (c)    Żadna część podeszwy nie może być wyższa niż 5 cm.

        (d)    Podeszwa musi być jednolita na obu stronach.

        (e)    Luźna wkładka, nie będąca częścią buta handlowego, jest ograniczona do jednego centymetra grubości.

8.     Opaski

       Dozwolone jest jedynie stosowanie opasek wykonanych z produkowanych handlowo, jednowarstwowych tkanin elastycznych pokrytych poliestrem, bawełną lub połączeniem obu tych materiałów oraz opasek medycznych.

        Nadgarstki

             1.         Opaski na nadgarstki nie mogą przekraczać 1 m długości i 8 cm szerokości.
Rękawy i zabezpieczające łaty/patki na rzepy muszą się zawierać w granicy jednego metra długości. Może być przyszyta pętla jako zabezpieczenie. Pętla ta nie może być założona na kciuk podczas wykonywanego boju.

        2.         Standardowe handlowe opaski, nie szersze niż 12 cm, mogą być używane.
Łączenie opasek na nadgarstki z opaskami handlowymi jest niedozwolona.

        3.         Nadgarstek nie może być pokryty szerzej niż 10 cm powyżej i 2 cm poniżej środka stawu nadgarstkowego, a całość pokrycia nie będzie szersza niż 12 cm.

        Kolana

             4.         Można stosować opaski nie przekraczające długości 2 m i szerokości 8 cm. Opaski kolanowe nie powinny rozciągać się więcej niż 15 cm powyżej i 15 cm poniżej środka stawu kolanowego a całkowita ich szerokość nie powinna przekraczać 30 cm. Może być także zastosowany elastyczny ochraniacz rzepki, nie przekraczający 30 cm długości. Opaski w formie rękawa na kolana o długości 30 cm noszone przez ciężarowców są również dozwolone, jak również opaski medyczne/chirurgiczne w formie rękawa jako opcja. Łączenie obu jest absolutnie zabronione. Neopren może być „syntetyczną” gumą, ale jest dopuszczalny wyłącznie jako opaska w formie rękawa.

             5.         Opaski nie powinny się stykać ze skarpetami ani z kostiumem trójbojowym.

             6.         Nie można stosować opasek w innych miejscach ciała.
 

        Opaski wspomagające

                  Tylko opaski od handlowych producentów oficjalnie zarejestrowane i zaaprobowane przez Komisję Techniczną będą dozwolone na zawodach trójboju siłowego.

        Opaski niewspomagające

                  Opaski zrobione z krepy, bandaża lub opasek medycznych nie wymagają zezwolenia Komisji Technicznej.

 

             7.         Dwie warstwy plastra medycznego mogą być noszone na kciuku. Poza nim plaster medyczny lub podobne nie może być nigdzie założony na ciele bez zgody Jury lub Sędziego Głównego. Bandaż medyczny nie może być użyty jako element pomagający zawodnikowi w trzymaniu gryfu.

             8.         Za zgodą Jury, oficjalny lekarz lub personel medyczny może nałożyć plaster medyczny na miejsce skaleczenia w sposób nie dający zawodnikowi nieprzepisowej pomocy.

             9.         Podczas imprez, gdzie nie ma Jury i personelu medycznego decyzję o zastosowaniu plastra medycznego podejmuje Sędzia Główny.

 

9.     Kontrola kostiumu i sprzętu osobistego

        (a)    Kontrola kostiumu i sprzętu osobistego dla wszystkich zawodników na zawodach może być przeprowadzona w dowolnym czasie (czas ten może być ustalony na Odprawie Technicznej) podczas trwania zawodów, ale co najmniej na 20 minut przed rozpoczęciem ważenia danej kategorii wagowej.

(b)     Do spełnienia tego obowiązku powinno być wyznaczonych co najmniej dwóch sędziów. Wszystkie rzeczy muszą być sprawdzone i zaakceptowane przed ostemplowaniem czy oznakowaniem.

        (c)    Opaski przekraczające dopuszczalną długość powinny być odrzucane, ale mogą być skrócone do właściwej długości i ponownie przedstawione do zatwierdzenia.

        (d)    Każda część wyposażenia uznana za brudną lub podartą nie będzie zaakceptowana.

        (e)    Sędziowie oznaczają każdą część wyposażenia na oficjalnym druku kontrolnym. Po zakończeniu kontroli druk ten przekazywany jest Przewodniczącemu Jury.

        (f)     Jeżeli po kontroli zawodnik pojawi się na pomoście nosząc lub używając rzecz zabronioną, inną niż omyłkowo pominiętą przez sprawdzającego sędziego, zawodnik będzie natychmiast zdyskwalifikowany na tych zawodach.

        (g)    Wszystkie części wyposażenia wspomniane w punkcie Kostium i sprzęt osobisty będą sprawdzane.

        (h)    Zabronione jest noszenie czapek podczas wykonywania podejść. Takie rzeczy jak zegarki, biżuteria, okulary i środki higieny osobistej kobiet nie muszą być sprawdzane.

        (i)     Każdy zawodnik po szczęśliwym zaliczeniu podejścia na rekord świata będzie natychmiast sprawdzony przez Jury. Jeśli zawodnik nosi lub używa jakąkolwiek nielegalną rzecz, inną niż któraś z omyłkowo pominiętych przez sędziów, to bój będzie zapisany jako nieważny i zawodnik zostanie zdyskwalifikowany na tych zawodach.

             Logo sponsora

               Kraje lub zawodnicy pragnący skorzystać z przepisów regulujących umieszczanie oznakowań sponsorów na elementach kostiumu i wyposażenia osobistego muszą zwrócić się, na początku roku kalendarzowego, w którym pragną nosić to oznakowanie, do Sekretarza Generalnego o zezwolenie. Podanie musi być złożone co najmniej na trzy miesiące wcześniej przed opublikowaną datą pierwszych zawodów. Do podania należy dołączyć opłatę w wysokości 250 Euro lub podobną sumę określoną przez ostatni Kongres IPF.

               Po wyrażeniu zgody oznakowanie takie może być odpowiednio pokazywane i umieszczone w miejscu uzgodnionym pomiędzy IPF i federacją członkowską lub zawodnikiem. Może ono być noszone przez pozostałą część roku i następny rok kalendarzowy. Opłata związana jest tylko z jednym sponsorem i jednym państwem.

               W przypadku innego sponsora pragnącego dodać swoje oznakowanie na kostiumie sportowym lub wyposażeniu zawodnika należy wpłacić dodatkowo 250 Euro. IPF zastrzega sobie prawo odmowy wydania zezwolenia, jeśli uzna że oznakowanie jest w sprzeczności z wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy IPF a innymi kontrahentami, takimi jak telewizja lub organizator mistrzostw. Prezydium IPF rezerwuje sobie prawo do ograniczenia wielkości znaku. Państwa lub zawodnicy mogą umieszczać swoje emblematy narodowe bez wnoszenia opłaty. Podobnie, umieszczenie znaku producenta na zatwierdzonych przez IPF elementach wyposażenia, za które wniesiono opłatę licencyjną, nie będzie wymagało dodatkowych opłat.

               IPF prowadzi rejestr zatwierdzonych oznakowań. Opłata od sponsora za umieszczenie jego znaku firmowego dzielona jest następująco: 50 % dla IPF i 50 % dla lokalnej federacji zawodnika. Jeśli lokalna federacja, do której przynależy zawodnik, nie prowadzi własnego konta bankowego, to te 50 % opłaty powinno być wpłacone na rzecz federacji narodowej danego zawodnika. Zawodnicy pragnący nosić znak firmowy sponsora muszą przedstawić sędziom sprawdzającym wyposażenie osobiste aktualną zgodę lub dowód potwierdzający wniesienie opłaty.

10.   Uwagi ogólne

        (a)    Stosowanie olejków, tłuszczów lub innych smarów na ciele, kostiumie lub wyposażeniu osobistym jest ściśle zabronione.

        (b)    Zasypka dla niemowląt, żywica, talk lub węglan magnezu są jedynymi substancjami, które mogą być nakładane na ciało lub strój. Z pominięciem opasek.

        (c)    Używanie jakiejkolwiek formy zwiększenia przyczepności spodniej strony obuwia jest ściśle zabronione. Przepis stosuje się do wszelkiego sposobu zwiększania przyczepności, np. papier ścierny, materiał szmerglowy itp. Wliczając w to żywicę i węglan magnezu. Dozwolone jest spryskanie wodą.

        (d)    Żadne obce substancje nie mogą być nakładane na sprzęt trójbojowy. Zaliczane są do nich wszystkie inne substancje niż te, które mogą być używane okresowo, jak środki sterylizujące do czyszczenia sztangi, ławki do wyciskania i pomostu.


     

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2006

Utworzono 2006-04-25