Michał Wilk - najlepszy junior w przysiadzie Tomasz Lenarciak - najlepszy junior w wyciskaniu leżąc Karol Kopienka - najlepszy junior w martwym ciągu Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
 

GALERIA Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn oraz Weteranek i Weteranów
w Wyciskaniu Leżąc
Puławy, 2006.04.08-09
Justyna Kozdryk

 
   
  Zdjęcia:  Arkadiusz Znojek 

Zanim padł nowy rekord...

 

Justyna wozi ze sobą na zwody nietypowe podstawki pod stopy na rozgrzewkę i na start. Jak widać dowodnie taka podstawka z powodzeniem sprawdza się również w innych funkcjach.    

 

Właściwa funkcja podstawek widoczna na zdjęciu, pomocna przy zaliczeniu 95 kg w wyciskaniu. Ten ciężar u tej zawodniczki to już rutyna... 

 

 

Dwójka medalistów mistrzostw świata z najniszych kategorii wagowych - aktualna mistrzyni świata Justyna Kozdryk z kategorii 44 kg i aktualny brązowy medalista
z kat. 52 Krzysztof Wrona, ucinają pogawędkę pomiędzy podejściami.
Jaką funkcję pełni narzucony na głowę i plecy dres? Chroni przed utratą ciepła.
Osoby niższe mają większą względną powierzchnię ciała, a tym samym
są podatniejsze na wychłodzenie.

 

 

Rekord pierwszy - Polski i świata  - 101 kg!

 

Pierwszy rekord tego dnia i pierwszy problem: jak z talerzyków doważających sztangę ułożyć dwa zestawy po 500 g? Aktualny mistrz i rekordzista świata w trójboju siłowym, Jarosław Olech z lewej wraz z Jarosławem Skabą jako sędziowie oceniający starty kobiet składają takie zestawy.    

 

Osiągnięty kompromis pomiędzy wymaganym obciążeniem o możliwym do założenia przewyższał o 50 g ciężar 101 kg. Przy takich talerzykach zaliczenie ciężaru jako rekordu świata jest niemożliwe.

 

Zawsze uśmiechnięta Justyna do tak ważnego, rekordowego podejścia,  podchodzi z pełnym spokojem i koncentracją.

 

Na zawodach najlepsza jest pomoc przetestowanego człowieka z siłowni. Trener Justyny Mirosław, jak co trening,  podaje Justynie sztangę.  Uważny Czytelnik z pewnością dostrzegł, ze cztery srebrne talerzyki z każdej strony zamieniły się na dwa - po 250 g. Sztanga waży równo 101,0 kg.

 

Faza pierwsza wyciskania - opuszczanie sztangi na klatkę piersiową.

 

Sztanga już jest w pół drogi do klatki. 

 

Sztanga prawie przy klatce.   

 

Sztanga jest już na klatce piersiowej - w tym momencie następuje znieruchomienie sztangi. Sztanga powinna wyglądać jak przymarznięta do klatki.

 

To zdjęcie nie jest omyłkowo zdublowanym poprzednim. Proszę się dokładnie przyjrzeć, a zobaczycie rożnice pomiędzy tym a powyższym zdjęciem. Obydwa zamieściłem celowo (podobnie jak całą tę serię zdjęć). Widać na nich czas wykonywania poszczególnych faz wyciskania, z naciskiem na czas trzymania sztangi na klatce. Aparat wykonuje 3 zdjęcia na sekundę. Zdjęcie poprzedzające zatrzymanie sztangi na klatce i jedno po zatrzymaniu (poniżej) wskazują na niewielką odległość od klatki piersiowej, więc czas zatrzymania będzie dłuższy niż utrwalony na dwóch klatkach. Dociekliwym Czytelnikom witryny pozostawiam analizę interwałów wyciskania uwiecznionych na zdjęciach. 

 

Druga faza wyciskania - początek wyciskania właściwego.   

 

To już końcówka - wystarczy doprostować łokcie i czekać na werdykt sędziów.    

 

Jak szybko sztanga została wyciśnięta w porównaniu z czasem trzymania na klatce, widać doskonale na tych zdjęciach.    

 

Za chwilę sztanga spocznie w stojaku odebrana zawodniczce przez pomocników.

 

 

BIG REKORD - 105 kg!

 

Tym razem atak na wielki ciężar 105 kg. Tym trudniejszy, że na to podejście zmienił się skład sędziów na międzynarodowych: Sędzia Główny - Arkadiusz Znojek, Sędziowie Boczni: Marek Kruszewski, Roman Szymkowiak. Tym samym wzrosło znaczenie podejście, ate też wzrósł stopień trudności wykonania podejścia.

 

 

Ponieważ autor zdjęć sędziował to podejście, a nie miał zmiennika fotograficznego, więc zdjęcia tu nie będzie. Znajdzie się natomiast film z wyciskania zawodniczki - w dwóch wersjach: małej objętościowo i dużej DVD. Film warto ściągnąć by porównać swoje oszacowania czasu wykonania na podstawie zdjęć z rzeczywistością zarejestrowaną kamerą.     

 

Radość miniaturowej atletki z rekordu. Radość tym większa, że - jak przystało na rekordzistkę świata - technikę wykonania boju miała bez zarzutu.

 

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2006

Utworzono 2006-04-13