Michał Wilk - najlepszy junior w przysiadzie Tomasz Lenarciak - najlepszy junior w wyciskaniu leżąc Karol Kopienka - najlepszy junior w martwym ciągu Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 Tych trzech zawodników w swoim boju reprezentuje poziom rekordów świata juniorów - stan na koniec roku 2003 POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
POWERLIFTING - trójbój siłowy i wyciskanie leżąc w Polsce
 

Sztuka bandażowania

 

 
   
 

    Maksymalne wykorzystanie sprzętu sportowego dostępnego dla zawodnika często decyduje o wygranej lub porażce. Najmocniejszym z trójbojowych akcesoriów są opaski na kolana. Ich wykorzystanie podnosi wynik w samym tylko przysiadzie o kilkadziesiąt kilogramów. Celowo nie podaję konkretniejszych przykładów - pomoc bandaża jest różna u różnych osób, w zależności od techniki wykonania przysiadu, wytrenowana i indywidualnych predyspozycji. Szerzej napisane będzie o tym w kolejnych artykułach poświęconych bandażowaniu.
   Do chwili obecnej zdarzają się trenerzy i zawodnicy bandażujący swoich kolegów w sposób powodujący rozwarstwianie bandaża w momencie dużego ugięcia kolana, wskutek czego jego pomoc jest niewystarczająca. Szczególnie dotyczy to zawodników bandażujących sobie kolana. Rozwarstwienie jako błąd popełniany jest również przez trenerów na najważniejszych zawodach świata. Tak więc i bandażowanie może być sztuką samą w sobie, jeśli uwzględnić nie tylko sposób bandażowania, ale i czas, w jakim tę czynność się wykonuje, oraz czas pozostały zawodnikowi do wykonania podejścia.  
     Ponieważ zbliżają się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów w Trójboju Siłowym, więc jako pierwszy artykuł z cyklu "Sztuka bandażowania" przedstawiam "Kurs bandażowania", gdzie faza po fazie pokazane jest bandażowanie kolana - od początku do końca. Drugim artykułem będzie "Samobandażowanie", a w nim pokazane jak profesjonalnie zabandażować się samemu w sposób identyczny jak bandażowałaby druga osoba. Bandażowanie zaprezentuje zawodnik, który zrobił to po raz pierwszy, posiłkując się "Kursem bandażowania", wskazując dowodnie, że dobrze zabandażować się jest w stanie każdy i to już za pierwszym razem. Krótka praktyka na treningach sprawi, że każdy może zostać mistrzem bandażowania.
    

  Spis artykułów

 

 

      Najbardziej efektywny sposób bandażowania - w "jodełkę", bogato ilustrowany. Każda faza bandażowania pokazana jest na zdjęciach z opisem i uwagami odnośnie wykonania. Całość zajmuje około 1 MB.
 

 

    

  Jeśli po przeczytaniu tych artykułów masz jakieś pytania odnośnie bandażowania albo też chciałbyś bym poruszył  jakiś temat - to pisz na adres autora tekstów powerlifting@go2.pl.

 

 

 

   

www.powerlifting.pl

Copyright © by Arkadiusz Znojek, Kielce, 2004

Utworzono 2004-05-02